مجله اینترنتی واوک

مسابقه بین‌المللی دانش مغز

مسابقه دانش مغز دروازه راهیابی به مسابقات جهانی برلین!

چهارمین دوره مسابقه ملی دانش مغز (Brain Bee) در ایران زیر نظر انجمن علوم اعصاب ایران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، به صورت کشوری و در دو مرحله برگزار می‌شود. این مسابقه ویژه دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۸ ساله است.

مرحله اول مسابقه به صورت آزمون تئوری و به زبان فارسی در سطح کشور در تاریخ ۲۳ آذرماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد. برگزیدگان مرحله اول، پس از گذراندن دوره‌های آمادگی، در دوره دوم مسابقه که به زبان انگلیسی است، شرکت خواهند کرد. برگزیده نهایی مرحله دوم به مسابقه جهانی که امسال در شهر برلین کشور آلمان برگزار می‌شود، اعزام خواهد شد.

دو کتاب حقایق مغز و دانش مغز، منابع مرحله اول این آزمون هستند. نسخه الکترونیک کتاب حقایق مغز از اینجا قابل دریافت است. کتاب دانش مغز نیز از طریق فروشگاه اینترنتی واوک به علاقمندان عرضه می‌شود.

مسابقه ملی دانش مغز (Brain Bee) برای اولین بار توسط دکتر نوربرت میسلینسکی در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه مریلند کشور امریکا پایه‌گذاری شد. این رقابت‌ها با هدف علاقمند کردن دانش‌آموزان به یادگیری در مورد مغز و کارکردهای آن، پرورش استعدادهای جوان، ‌استفاده از ایده‌های نو و هدایت نسل پویای امروز به تحصیل در حوزه علوم اعصاب، هر ساله در سطح دنیا برگزار می‌شود.

این مسابقات در بیش از ۱۵۰ مرکز و ۳۰ کشور دنیا برگزار می‌شود و برگزیدگان مسابقات کشوری، هرساله در یک نقطه از دنیا گرد هم آمده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. به این ترتیب بیش از سی هزار دانش‌آموز از سراسر دنیا هرسال به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و اخبار این مسابقات تحت پوشش گسترده خبری در سراسر دنیا قرار می‌گیرد.

دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۸ ساله تا تاریخ ۳ آذرماه ۱۳۹۶ فرصت دارند تا با مراجعه به پایگاه اینترنتی مسابقه دانش مغز نسبت به ثبت‌نام و شرکت در این مسابقه اقدام کنند.