مجله اینترنتی واوک

پویش کتابگردی

کتابگردی؛ یک قرار ملاقات عاشقانه

یک کتاب با یک ایده متولد می‌شود؛ یک فکر، یک دغدغه، یک حرف! درست همان زمانی که نویسنده‌ای جوان یا کهنه‌کار در گوشه‌ای از این کره خاکی تصمیم می‌گیرد تا آنچه در دنیای درونش می‌گذرد را با ما به اشتراک بگذارد، سفر طولانی یک کتاب آغاز می‌شود. کتاب‌ها بین نویسندگان، ویراستاران و مترجمان دست‌به‌دست می‌شوند و در راه‌روهای پر پیچ‌وخم اداره‌ها و سازمان‌ها، برای دریافت مجوز انتظار می‌کشند؛ چند صباحی با طراحان گرافیک و متخصصان صفحه‌آرایی، روز را به شب می‌رسانند و بعد در مراکز لیتوگرافی، چاپ و صحافی، به شکل و شمایلی که ما از کتاب سراغ داریم، در می‌آیند. اما این آخر راه نیست! کتاب‌ها هنوز با من و شما فاصله دارند و این فاصله را مراکز توزیع، کتاب‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی کتاب پر می‌کنند.
ما کتاب‌ها را بعد از یک سفر طولانی در میان قفسه‌های یک کتاب‌فروشی یا صفحات معرفی کتاب در یک فروشگاه اینترنتی، ملاقات می‌کنیم و شاید در آن لحظه به این فکر نکنیم که چندین نفر با مهارت‌های گوناگون، عاشقانه کار کرده‌اند تا این قرار ملاقات شکل بگیرد.
این‌ها را گفتم که اشاره‌ای داشته باشم به یک حرکت ارزشمند که چندسالی است با عنوان «کتابگردی» شناخته می‌شود. امسال برای چهارمین‌ سال است که فراخوان این برنامه منتشر شده است و قرار است تا علاقمندان کتاب در سراسر کشور، روز پنج‌شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶، سری به کتاب‌فروشی‌ها بزنند، کتاب‌ها را ببیند، بخرند و با این‌ کار دست‌مریزادی به اعضای خانواده بزرگ نشر کشور بگویند.
ناگفته نماند، این کمپین در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #من‌–‌هم‌–‌می–‌آیم معرفی می‌شود و بسیاری از شخصیت‌ها و فعالان فرهنگی و هنری و کشور، از آن حمایت می‌کنند.
حرف آخر هم اینکه، فروشگاه اینترنتی واوک امسال با برنامه‌های ویژه پذیرای کتابگردی شماست؛ یک کتابگردی آن‌لاین!