مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

 

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

از کتاب‌های بریل ویژه کودکان و نوجوانان نابینا رونمایی شد
هم‌زمان با روز جهانی معلولان، سوم دسامبر (۱۲ آذرماه)، از چندین عنوان کتاب ویژه کودکان و نوجوانان نابینا در سالن کنفرانس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور جمعی از نویسندگان، تصویرگران، مربیان کانون و بهزیستی رونمایی شد تا در اختیار کودکان و نوجوانان نابینا و کتابخانه‌های فراگیر کانون قرار گیرد. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پیش‌ازاین هم ۱۴۷ عنوان کتاب ویژه نابینایان منتشر کرده بود. این خبر رو ایرنا اعلام کرده است.

محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران باز هم در هاله‌ای از ابهام
آن‌طور که فارس به نقل از سخنگوی شورای سیاست‌گذاری سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران خبر داده، این نمایشگاه از ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۹۷ برگزار می‌شود اما مکان برگزاری این نمایشگاه همچنان مشخص نیست و باید منتظر ماند تا جلسات آتی این شورا برگزارشده و برای محل برگزاری نمایشگاه تصمیم‌گیری انجام شود.

«شگفتی» به بازار آمد
کتاب‌های «فروشنده دوره‌گرد»، «یک انسان، یک حیوان»، «هربار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند»، «عشق‌های زودگذر ماندگار» و «مُهر پنجم» به‌تازگی توسط نشر چشمه راهی بازار شده‌اند.
رمان «شگفتی» هم که امسال نامزد دریافت گران‌ترین جایزه ادبی سال؛ جایزه صدهزار یورویی «دوبلین»، شده است در ایران به چاپ رسیده، «شگفتی» اثر دیگری از نویسنده رمان پرفروش اتاق، اما داناهیو (۱۹۶۹) است.

از کتابشهر ایران عیدی بگیرید
ایسنا خبر داده که کتابهشر ایران به مناسبت میلاد پیامبر (ص) و امام جعفر صادق (ع) طرح «عیدانه کتاب کتابشهرهای ایران» را از روز دوشنبه در بیش از ۴۰ شعبه خود در سراسر کشور آغاز کرده که تا جمعه هم ادامه دارد. کتابشهر ایران تسهیلات ویژه‌ای برای خرید کتاب و اقلام فرهنگی را با عنوان طرح عیدانه کتاب درنظر گرفته است.

«ارز مبادله‌ای» آرام‌بخش «بازار کاغذ»
قیمت کاغذ در هفته‌های اخیر حسابی بازی درآورد تا نشر کتاب هم تا حدی متلاطم شود. حالا اما رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، می‌گوید: «طبق تصمیم‌هایی که در روزهای اخیر گرفته شده است، ارز مبادله‌ای به کاغذ تعلق می‌گیرد و با این اتفاق شاهد کاهش قیمت در بازار خواهیم بود و به‌زودی قیمت واقعی کاغذ توسط کارشناسان اتحادیه مشخص می‌شود.»