مجله اینترنتی واوک

کتاب مدیریت استراتژیک پیشرفته؛ هنر رقصیدن با استراتژی

مدیریت استراتژیک به روش «موعود»

مدیریت استراتژیک امری تشریفاتی و انتزاعی نیست، فرآیندی نیست که بخواهد با انبوهی از نمودارهای جذاب، ماتریس‌های پیچیده و اصطلاحات فنی فقط گزارش تولید کند. مدیریت استراتژیک موضوعی کاملا عملیاتی و کاربردی است. ما آن را می‌آموزیم و به کار می‌بریم تا بتوانیم تصمیمات استراتژیک بگیریم و برای موفقیت نظام اقتصادی- اجتماعی اقدامات اساسی انجام دهیم؛ چه سازمان باشد چه کشور یا فرد. اگر از مفاهیم، مدل‌ها و ابزارهای دانش مدیریت استراتژیک استفاده کنیم اما تاثیری بر سرنوشت و آینده سازمان، کشور یا فرد نداشته باشیم، این کار مدیریت یا برنامه‌ریزی استراتژیک نیست.
کتاب مدیریت استراتژیک پیشرفته؛ هنر رقصیدن با استراتژی، نوشته دکتر مجتبی لشکر بلوکی به شما کمک می‌کند رویکردی را برگزینید که در دنیای واقعی و در زمان واقعی در مسائل واقعی وارد شوید و با تصمیمات و اقدامات استراتژیکی که اخذ و طراحی می‌کنید، موفقیت بیشتری به دست آورید. آموزه‌های این کتاب علاوه بر راهبری استراتژیک سازمان‌ها، برای زندگی شخصی و کشورداری نیز مفید است.
در فصل اول ۱۵ مورد انتقاد نسبت به مدیریت استراتژیک متعارف و غیررسمی بررسی و در خلال آن ویژگی‌های مدیریت استراتژیک آرمانی نیز برشمرده می‌شود. در واقع سه مبحث ناکارآمدی روش‌های کلاسیک و متعارف مدیریت استراتژیک، ناکارآمدی روش‌های غیررسمی مدیریت استراتژیک، ویژگی‌های یک نظام/ فرآیند مدیریت استراتژیک آرمانی آسیب‌شناسی شده است. اما مدلی به نام «موعود» معرفی می‌شود که از ابتدای واژه‌های منعطف، واکنش سریع، عمل‌گرا، واقعیت‌نگر و دوراندیش گرفته شده است.
مدل موعود که برآمده از یک تحقیق کنشگرانه‌ی ده‌ساله است؛ به جای آنکه بر متدولوژی یا یک مسیر گام‌به‌گام برای همه سازمان‌ها تاکید کند، بر ارائه یک چارچوب شامل ارکان اصلی مدیریت استراتژیک و اصول مبنایی آن تکیه دارد. تصمیمات استراتژیک از چهار چشمه‌ی دیدگاه استراتژیک، تحلیلگری استراتژیک، تصمیم‌گیری استراتژیک، کاوشگری و کنشگری استراتژیک می‌جوشند و در نهایت در یک رودخانه به اتحاد می‌رسند. اما این ارکان برای آن‌که چشمه جوشان تصمیمات استراتژیک باشند باید در یک بستر مناسب قرار بگیرند. سازمان باید ویژگی‌های ساختاری- فرهنگی مناسبی هم داشته باشد که آن ارکان بتوانند مولد باشند.
این کتاب ارزشمند در طبقه کتاب‌های مدیریت، کارآفرینی و کسب‌و‌کار فروشگاه اینترنتی واوک در دسترس علاقمندان قرار دارد.