مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

 

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۷ به نویسنده ژاپنی‌تبار اعطا شد

شاید برجسته‌ترین خبر هفته گذشته، اعطای مهم‌ترین جایزه ادبی جهان بود. «کازوئو ایشی‌گورو» نویسنده ژاپنی‌تبار انگلیسی یکشنبه شب در مراسم اعطای جوایز نوبل ۲۰۱۷ که با حضور پادشاه سوئد برگزار شد، مدال نوبل ادبیات را به گردن آویخت. ایشی‌گورو؛ نویسنده رمان‌هایی چون «بازمانده روز»، «غول مدفون»، «هنرمندی از جهان شناور»، «وقتی یتیم بودیم» و «هرگز رهایم مکن»، است که به‌عنوان صدوچهاردهمین برنده جایزه نوبل ادبیات شناخته شد.

 

  • مارگارت اتوود برنده جایزه صلح ناشران آلمان شد

هفته گذشته برنده جایزه صلح ناشران آلمان هم معرفی شد. این جایزه به «مارگارت اتوود» نویسنده سرشناس کانادایی تعلق گرفت. مارگارت اتوود این جایزه را به خاطر «بینش سیاسی و توانمندی ادراکی عمیق‌اش در شناسایی پیش‌روی‌های اساسی و خطرناک» دریافت کرد. این جایزه ۲۵ هزار یورویی که از لحاظ مالی به کمک‌های کتاب‌فروش‌ها و ناشران وابسته است، از سال ۱۹۵۰ به شخصیت‌هایی اعطا می‌شود که «تعهدات بازار کتاب آلمان را در زمینه ارتقای سطح درک بین‌المللی انعکاس دهند.»

 

  • تقدیر از خالق قصه‌های مجید

بنیاد سعدی اعلام کرده که اولین کنفرانس آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه کمبریج برگزار شد و طی آن به پاس پنجاه سال تلاش مستمر در داستان‌نویسی و نقش ممتاز در توسعه زبان و ادبیات فارسی تقدیرنامه ویژه این کنفرانس به استاد هوشنگ مرادی کرمانی تقدیم شد.

 

  • این هفته هم چندین کتاب جدید وارد بازار شدند

آن‌طور که از دنیای کتاب خبر رسیده ترجمه رمان «دوست کودکی مگره» نوشته ژرژ سیمنون منتشر و راهی بازار نشر شده است. کتاب «غزالی و دعا: نیایش از نگاه غزالی و آیین ذن» نوشته کوجیرو ناکامورا با ترجمه شهاب‌الدین عباسی و کتاب «هرمنوتیک دین و اخلاق» نوشته هانس گئورگ گادامر با ترجمه شهاب‌الدین امیرخانی دو کتاب دیگری هستند که ترجمه و منتشر شده‌اند. کتاب «حقوق شهروندی زنان در ایران» نوشته هادی نوری و صدیقه مسیب‌نیافخبی و پنج کتاب از مجموعه «قصه‌های عجیب برای بچه‌های عجیب» نوشته مهدی رجبی برای کودکان هم وارد بازار کتاب شده‌اند.

 

  • علم بهتر است یا ثروت؟ -با فناوری هر دو!

کتاب «علم بهتر است یا ثروت؟ -با فناوری هر دو!» وارد مرحله طراحی گرافیک و صفحه‌آرایی شد. این کتاب که با زبانی ساده به بیان مفاهیم مرتبط با فناوری، اختراع، پتنت و… برای مخاطب نوجوان می‌پردازد به قلم علیرضا منسوب‌بصیری به نگارش درآمده و توسط انتشارات واوک طی ماه‌های آینده روانه بازار خواهد شد.