مجله اینترنتی واوک

با برندگان دومین دوره جایزه چراغ آشنا شوید + ویدیو

منتخبین دومین جایزه چراغ همزمان با شب یلدا با قرائت بیانیه هیئت داوران این جایزه در سه بخش معرفی شدند. براساس این بیانیه، جایزه «یک عمر ترویج علم» به استاد محمدرضا صیاد برای توسعه و ترویج فعالیت‌های رصدی رویت هلال ماه، جایزه «دانشمند مروج علم» به دکتر بهرام مبشر، کیهان‌شناس، برای توسعه درک ما از جهان هستی و جایزه «مروج علم سال ۹۶» به نفیسه نعیمی‌پور، فعال در حوزه ترویج علم، اعطا خواهد شد.

در ادامه بیانیه هیات داوران جایزه چراغ ۱۳۹۶ را می‌خوانید:

بار دیگر یلدا؛ بار دیگر طولانی‌ترین شب سال و بار دیگر چراغی که برمی‌افروزیم تا روشنی‌بخش مسیرمان به‌سوی سپیده صبح باشد که ما در دل تاریک‌ترین شب‌ها، نور را فراموش نمی‌کنیم و تن به ظلمت نمی‌دهیم.
یک سال پیش بود که نخستین چراغ را روشن کردیم به امید آنکه کورسوی آن مسیر پرفراز و نشیب پیش رو را کمی روشن‌تر کند.
ما که علم و اتکا به خردورزی انسان را چراغ راه آینده می‌دانیم، ما که به باطل‌السحر عقلانیت در برابر خرافه باور داریم، ما که عمر خویش را مشتاقانه وقف مسیر علم و توسعه آن در جامعه خویش کرده‌ایم، نیک می‌دانیم که امید به فردایی روشن تنها با امیدواری حاصل نمی‌شود. هر آن‌کس که دل درگرو فردایی دارد که در آن راه از بی‌راهه متمایز باشد و هر آن‌کس که امید دارد فردا که خورشید برمی‌آید، روزی بهتر از امروز آغاز شود، باید دست‌به‌کاری زند که از نشستن و امید بستن گره از مشکلی بازنخواهد شد.
ما به سهم و توان خود در این مسیر چراغ را ساختیم.
تقدیری کوچک که بهانه‌ای است برای گرامی داشت آن‌هایی که عمر و توان و توشه خود را برای علم و دانش این سرزمین هزینه می‌کنند. آن‌هایی که چون ما گمان می‌کنند آینده ایران ما درگرو توسعه و ترویج علم و آگاهی است و می‌دانند این راهی نیست که یک‌شبه به مقصد برسد.
آن‌هایی که دشواری‌های راه را به جان می‌خرند و در مقابله با کوهستان سترگ دشواری‌ها و ناملایمات از راه نمی‌مانند. گاه توفنده و پرتوان پیش می‌روند و گاه چون جویباری، آهسته و پیوسته چنان در برابر سنگ‌های بددلی، ناآگاهی، جهل و خرافه و بی‌تدبیری و کوتاه‌بینی مقاومت می‌کنند که از دل پایداری‌شان راه‌های تازه به‌سوی چشم‌اندازهای فراخ باز می‌شود.
ما چراغ را روشن کردیم تا به آن‌ها دادوری کنیم در این مسیر پرخطر تنها نیستند و ما و مردمان این سرزمین به حد توان خویش همراه آن‌هاییم. اگر از عهده برآید، دستی به یاری دراز می‌کنیم و اگر دستمان از یاری کوتاه باشد دعای خیر خویش بدرقه راهشان می‌کنیم و نامشان را در زمزمه‌های نیمه شبان خویش تکرار می‌کنیم «تا نگویند که از یاد فراموشانند.»
بر این باوریم که در این ایام بیش از هرزمانی نیازمند توسعه علمی در کشورمان هستیم. جهان شتابان و با سرعتی بی‌سابقه پیش می‌رود و ما مجال و فرصت عقب ماندن نداریم.
داستان علم داستان دیگران نیست. بخواهیم یا نخواهیم، علم و محصولات علم مدرن راه خود را به زندگی ما باز می‌کند و می‌دانیم که اگرچه باید با صدایی رسا از سیاست‌گذاران و مسئولان عرصه علم کشور بخواهیم که در مسیر توسعه علمی گام‌های مؤثر بردارند اما بر عهده ما است که در ترویج و توسعه علم در جامعه خویش بکوشیم. جامعه‌ای که به هزار و یک دلیل از قافله علم مدرن عقب مانده است و به هزار و یک آفت مبتلا است.
چراغی که سال قبل روشن کردیم، امسال اندکی درخشان‌تر شده است.
همان‌طور که وعده کرده بودیم در دومین سال چراغ‌افروزی خویش، در ابتدا از مروجان و روزنامه‌نگاران علم درخواست کردیم تا پیشنهادهای خود را برای دومین دوره چراغ ارسال کنند. از میان نام‌هایی که ایشان پیشنهاد کردند فهرستی از چهره‌ها و گروه‌های درخشان جمع شد که ارزش کارهای هر یک از آن‌ها داستانی مجزا می‌طلبد.
در گام نهایی بانیان چراغ بنابر وعده و قرار خویش برگزیدگان نخستین چراغ را دعوت کردند تا در کنار هم با اطمینانی بیشتر برگزیدگان دوره دوم را از میان فهرستی از شایستگان انتخاب کنند. برآنیم که این مسیر را ادامه دهیم و هرسال جمع انتخاب‌گران خود را با حضور برگزیدگان دوره‌های قبل غنی‌تر و متنوع‌تر سازیم.
پس از بحث‌های طولانی و گفتگوهای مفصل که میان بانیان و برگزیدگان دوره قبل آقایان دکتر محمد باقری، دکتر مجید میرزاوزیری، نمایندگان گروه ترویج علم ساروس و ما محمدرضا نوروزی و سیاوش صفاریان پور برگزار شد منتخبان دومین چراغ را در این شب خجسته به شرح زیر معرفی می‌کنیم.
دومین چراغ برای یک‌عمر ترویج علم با افتخار و فروتنی به آقای محمدرضا صیاد اهدا می‌شود. مردی که عمری طولانی را در راه توسعه و ترویج فعالیت‌های رصدی رویت هلال ماه سپری کرده است. نام او در کنار بزرگان تقویم و رصد هلال در تاریخ ما ثبت است. به‌واسطه عزم استوار او و همت ستودنی او بود که رؤیت هلال ماه‌های جوان از رصدی معمولی به پروژه‌ای علمی و بزرگ بدل شد. او شهر به شهر سفر کرد و دانسته‌های خود را با مشتاقان بسیاری در میان گذاشت. او و همکاران و یارانش جامعه رصدگران آماتور ایران را به یکی از فعال‌ترین، دقیق‌ترین و معتبرترین جوامع رصدگر هلال ماه در جهان بدل کردند. محمدرضا صیاد نمادی از مشتاقی و شورمندی علمی است. نمادی از تواضع و دستی گشاده داشتن در آموزش و ترویج و البته که نمادی از دقت و تیزبینی و ژرف‌اندیشی در کار علمی. نه‌تنها سال‌ها کار او و هزاران دانش‌آموزی که از گنجینه دانش او بهره برده‌اند گواهی بر نقش بی‌بدیل او در ترویج علم ایران هستند که دقت نظر و کمال‌گرایی او در کارش الگویی است برای آن‌هایی که قدم در راه علم می‌گذارند. عمرش دراز باد و راهش روشن که بی‌شک او ستاره‌ای است در آسمان علم و ترویج علم در آسمان پرستاره کشورمان.
هیات انتخاب جایزه چراغ دومین جایزه چراغ برای دانشمند مروج را با افتخار به دکتر بهرام مبشر تقدیم می‌کند. کیهان‌شناس برجسته‌ای که در سرحدات شناخته‌شده عالم گام برمی‌دارد و در تلاش است تا درک ما از جهانی که در آن زندگی می‌کنیم را توسعه بخشد. دانشمندی که باوجود گام زدن در مرزهای پیش روی دانش در آن‌سوی اقیانوس، رشته پیوندش با سرزمین مادری را حفظ کرده و دل درگرو توسعه و ترویج علم در میان هم‌وطنانش دارد. بسیاری از مردم ایران زمانی که پای سخنان او می‌نشینند می‌توانند نیم‌نگاهی به ژرفا و زیبایی جهان علم بیاندازند و فعالیت ترویجی او در کنار پژوهش‌های حرفه‌ای‌اش الهام‌بخش و الگویی برای بخشی از جامعه علمی بوده است.
هیات برگزیدگان جایزه چراغ پس از بررسی فهرستی از فعالان ترویج علم که هر یک گام‌هایی بلند برای توسعه و ترویج علم در سال گذشته برداشته‌اند با افتخار جایزه چراغ برای مروج علم سال را به خانم نفیسه نعیمی‌پور تقدیم می‌کند.
می‌دانیم که چراغی که امسال برای دومین بار روشن می‌شود، هنوز راهی طولانی در پیش دارد و شعله لرزان آن نیازمند حمایت و مراقبت است. ما به سهم خود همه توان و تلاش خود را خواهیم کرد تا این چراغ را درخشان‌تر و پرفروغ‌تر کنیم و دست همه یاران و همه‌کسانی که در میان طولانی‌ترین شب سال به صبح روشن فردا می‌اندیشند، به گرمی می‌فشاریم.

مراسم اعطای جوایز دومین جایزه چراغ ۹۶ به زودی برگزار می‌شود، شما می‌توانید گزارش‌هایی از برگزاری این مراسم را در مجله اینترنتی واوک دنبال کنید.

در ادامه می‌توانید ویدیو قرائت بیانیه هیئت داوران را مشاهده کنید: