مجله اینترنتی واوک

به کسب‌وکارتان شتاب دهید

«شتاب‌دهی» برای رهبرانی است که هم می‌خواهند و هم می‌توانند حقایق عریان و بی‌پرده فضای کسب‌و‌کار کنونی را ببینند، تغییر جسورانه را به عنوان یک باید بپذیرند و رهسپار این سفر شوند و جاده را برای دیگران صاف‌ کنند. جان پی کاتر نویسنده کتاب محبوب «کوه یخمان دارد آب می‌شود» امیدوار است حکایت زندگی این پیش‌گامان، اراده شما را محکم کند و الهام‌بخش اقدام‌های بعدی‌تان باشد.

در ادامه دیدگاه میثم کاشی‌پور مترجم کتاب «شتاب‌دهی؛ دستیابی به چابکی استراتژیک برای دنیای پرشتاب‌تر» را درباره این کتاب می خوانید.

«…سال‌ها پیش هنگامی که با تیمی از هم‌کلاسی‌ها مشغول آماده کردن یک ارائه برای کلاس مدیریت تغییر بودیم، تصمیم گرفتیم از محتوای داستانی و آموزنده کتاب «کوه یخ‌مان دارد آب می‌شود» آقای کاتر استفاده کنیم. نه فقط به دلیل اینکه او یکی از اثرگذارترین اندیشمندان حوزه تغییر بود، بلکه به چنان درکی از پیچیدگی‌ها و پویایی‌های تغییر رسیده بود که‌ می‌توانست آنها را در قالب داستانی فکاهی و همه‌پسند برای گسترده وسیعی از مخاطبان تعریف کند. هر چند کتابی که در دست دارید، کتابی جدی با مفهومی نسبتا ثقیل است اما آقای کاتر باز هم تلاش کرده تا به ساده‌ترین شکل ممکن و با ابزار تکرار، ایده جدیدش را در ذهن‌تان جا بیاندازد.

این ایده جدید، شکلی نو از ساختاربندی سازمان است که به سرعت و چابکی بیشتر در طراحی و اجرای استراتژی‌ها می‌انجامد. آقای کاتر اسم این ساختار جدید را «ساختار دووجهی» گذاشته است که یک وجه آن همان «ساختار سلسله‌مراتبی» مرسوم است و وجه دیگر آن را یک «شبکه پویای کارآفرینی» شکل می‌دهد. این ساختار دووجهی با ساختارهای ماتریسی که ممکن است با آنها آشنا باشید متفاوت است و این تفاوت را در طول مطالعه کتاب متوجه خواهید شد. اما چرا آقای کاتر صحبت از ساختاری جدید برای طراحی و اجرای استراتژی‌ها به میان آورده و معتقد است ساختار سلسله‌مراتبی کنونی به تنهایی از پس حل مشکلات برنمی‌آید؟ به عقیده او سلسله‌مراتب‌ها مشکلات ساختاری زیادی دارند. سلسه مراتب‌ها به شدت بر دوره‌های کوتاه مدت متمرکزند و در پی دستیابی به اهداف فروش ماهانه، فصلی و سالانه هستند در حالی که کسی به ما ضمانت نداده است فرصت‌ها و تهدیدهای محیط هم در قالب چرخه‌های ماهانه، فصلی و سالانه بروز کنند. از طرفی سلسله مراتب‌ها به دنبال جزیره‌ای کردن و سطح‌بندی سازمان با هدف افزایش کارایی ارتباطات هر بخش به صورت مجزا هستند در حالی که با سرعت گرفتن تغییرات در دنیای کنونی، نیازمند ارتباطات بسیار زیاد بین‌بخشی هستیم. این امر آقای کاتر را برآن داشته تا باز دست به قلم شود و تجاربش را از اجراهای موفقیت‌آمیز این ساختار دووجهی با ما و شما در میان گذارد.

ممکن است در نگاه اول، این طور تصور شود که مخاطب کتاب فقط شرکت‌های بزرگ چند ملیتی با صدها هزار نیروی انسانی هستند اما دقت در ایده‌های کتاب، اثر و منفعت آن برای کسب و کارهای متوسط و حتی کوچک را نیز نمایان می‌کند.

مخاطب فارسی زبان اما باید با کمی دقت بیشتر کتاب را مطالعه کند. در سال‌های گذشته، فضای کسب‌وکار کشور دستخوش تغییر و تحول بسیار بوده است و هنوز بسیاری از شرکت‌ها در حال تقویت زیرساخت‌های خود هستند و ممکن است محتوای کتاب، جلوتر از فضای متوسط کسب‌وکار ایران به نظر آید. شاید این طور باشد؛ اما سرعت تغییرات و اثر آنها که سنگ‌بنا و پیش‌فرض تمام استدلال‌های کتاب است، کاملا با شرایط کنونی کشور مطابقت دارد. در چند سال اخیر شاهد بهبود روابط تجاری با سایر کشورها بوده‌ایم و این امر، فرصت‌ها و تهدیدهای بسیاری را برای شرکت‌های ایرانی به همراه داشته است. تغییرات در ساختارهای سیاسی کشورهای همسایه نیز بر فراوانی این فرصت‌ها و تهدیدها افزوده است. روند پیوستن به سازمان‌های تجاری/اقتصادی منطقه‌ای و جهانی نیز به همین صورت عمل خواهد کرد. به رغم ضعف‌های ساختاری محتمل در برخی شرکت‌ها، هنوز هم محتوای کتاب برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی، مناسب و مرتبط است.

نکته‌ی دیگری که باید مدنظر مخاطب فارسی‌زبان باشد، ظرافت‌های فرهنگی ضمنی برای جا انداختن چنین ساختاری در بدنه شرکت‌ها است. طبیعتا کتاب در یک بستر فرهنگی خاص و متفاوت از ایران نوشته شده است و برای استفاده بهینه از ایده‌های آن، باید به ترجمه این بستر فرهنگی نیز توجه داشت. البته همان‌طور که در متن کتاب نیز آمده است، اصولا جوان‌ترها نسبت به این‌گونه تغییرات آغوش بازتری دارند و راحت‌تر با موضوعات جدید این چنینی کنار خواهند امد اما به هر حال، بازکردن برخی بحث‌ها و آماده کردن سازمان برای پذیرایی از موضوعی جدید، تلاشی دو چندان از رهبری سازمان می‌طلبد. من شاهد اندک تجربه‌هایی از این ساختار دووجهی یا دست کم تلاش‌هایی برای ایجاد آن در سازمان‌های کشور بوده‌ام. رهبرانی که با در نظر گرفتن همه شرایط، همواره به آینده امیدوار و در پی افزایش چابکی و بهره‌وری سازمانشان بوده‌اند. این تجارب، تلاش‌های موفق و افتخارآمیزی هستند که می‌توانند نشان دهند با تمرکز بر ظرافت‌های فرهنگی کشور و با اعتماد به جوانان، میتوان از محتوای بسیار مدرن این کتاب بهره‌جست و سازمان را (چه خصوصی باشد چه دولتی یا حتی نظامی و انتظامی) به سوی سرعت و چابکی بیشتر هدایت کرد….»

جان پی کاتر، کار را با نگاه به افرادی آغاز کرده است که به معنی واقعی کلمه، محدودیت‌های موجود را کنار زده و مرزهای جدید گشوده‌اند. یعنی تنها یک درصدِ بهترین‌ها؛ اگر شما هم می‌خواهید مانند یک درصد بهترین‌ها با به کار بستن روش‌های کاملا جدید عملیاتی به موفقیت‌های شگرف دست یابید، کتاب شتاب‌دهی؛ دستیابی به چابکی استراتژیک برای دنیای پرشتاب‌تر می‌تواند پیشنهاد خوبی برای شما باشد.

ویدئو سخنرانی جان پی کاتر درباره این کتاب را می‌توانید در کانال آپارات واوک تماشا کنید.