مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

 

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • فرصت ۱۰ روزه برای بازدید از قدیمی‌ترین کتاب فارسی موزه سلطنتی مجموعه نیاوران

ایسنا خبر داده که «دیوان حافظ شرحی بر اشعار حافظ»، قدیمی‌ترین کتاب به زبان فارسی موجود در موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، برای ۱۰ روز به نمایش عمومی گذاشته شده است.
این کتاب نفیس، به شرح محمد سودی، پژوهشگر و مترجم شهیر بوسنی به رشته تحریر درآمده و قدیمی‌ترین کتاب فارسی موجود در موزه کتابخانه سلطنتی است.
این کتاب در سال ۱۲۵۲ هجری شمسی توسط انتشارات «بروک هاوس» در شهر لایپزیگ آلمان به چاپ رسیده و در سال ۱۸۷۳ میلادی توسط «نیکولاس تروبنر»، ناشر و زبان‌شناس انگلیسی آلمانی در اولین سفر ناصرالدین شاه قاجار به اروپا به وی هدیه شده است. شما تا دوازدهم دی‌ماه فرصت دارید تا این کتاب ارزشمند را از نزدیک ببینید.

 

  • دهمین جایزه ادبی جلال آل‌احمد نامزدهای خود را شناخت

طی روزهای گذشته دبیرخانه دهمین جایزه ادبی «جلال آل‌احمد» نامزدهای بخش‌های رمان و داستان بلند، نقد ادبی و مستندنگاری را معرفی کرد. اختتامیه این جایزه عصر روز شنبه شانزدهم دی‌ماه از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی در تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد تا از نفرات برتر این دوره تقدیر شود.

 

  • نوبت به «ایستگاه بعدی» رسید

این هفته هم کتاب‌های جدیدی وارد بازار کتاب شدند. «مغزتان را دوباره سیم‌کشی کنید»، «فلسفه در قرن جدید» و «غضب» سه کتابی هستند که به‌تازگی توسط انتشارات ققنوس منتشر و روانه بازار شده است. «کتاب‌های ممنوع»، سرگذشت رمان‌های ممنوع شده به دلایل اجتماعی در آمریکا و جهان نوشته دان سووآ با ترجمه طاهره رضایی و محسن حنیف در انتشارات علمی فرهنگی منتشر شده است. مجموعه داستان «ایستگاه بعدی» نوشته نیما قهرمانی نیز توسط نشر چشمه عرضه شده است.

 

  • استقبال تهرانی‌ها از طرح پاییزه کتاب

آن‌طور که ایرنا خبر داده است با اتمام فصل پاییز، طرح پاییزه کتاب هم به کار خود پایان داده، این طرح در مراکز ۲۰ استان تا ۲۲ آذرماه و در شهرستان‌ها و مراکز ۱۱ استان تا دوم دی‌ماه به کار خود ادامه داد و در این مدت توانست ۵۵۸ هزار و ۲۲۹ نسخه کتاب را به ۲۳۵ هزار و ۶۳۹ نفر بفروشد. استان تهران در دور جدید طرح «پاییزه کتاب» با مشارکت ۱۴۸ کتابفروشی، ۱۱۵ هزار و ۹۳۲ نسخه کتاب را به فروش رساند و توانست در صدر پرفروش‌ترین استان‌های عضو طرح قرار بگیرد.