مجله اینترنتی واوک

کتاب بازی برد

این کتاب را قبل از کشف رقبا بخوانید

مفهوم استراتژی در دنیای کسب‌وکار، به انتخاب‌هایی برای کسب پیروزی در فضای بازار اشاره دارد. ای‌جی‌لافلی و راجر مارتین در کتاب کتاب بازی برد: راه‌کارهای دستیابی به استراتژی برد به خوبی به این مفهوم پرداخته‌اند. با «سید حسین جلالی» مترجم این همراه می‌شویم تا درباره این کتاب خودآموز روشن‌گرانه بیشتر بدانیم؛ کتابی که مورد تحسین مدیران بزرگی بوده است.

غالبا تصور از استراتژی با مجموعه‌ای از پرونده ها و اسناد قطور در کتابخانه مدیران ارشد سازمان آمیخته است. این تصور استراتژی را مفهومی پیچیده، مرموز و دور از دسترس همگان نشان می‌دهد. فرآیند طراحی استراتژی نیز این انگاره را تشدید می‌کند. اغلب پروژه‌های برنامه‌ریزی استراتژیک پشت درب‌های بسته اجرا می‌شوند و خروجی این پروژه‌ها به تولید مجموعه‌ای از اسناد و کتابچه‌های متعدد می‌انجامد که حاوی گزاره‌های آرمانی و هیجانی برانگیزند، اما بسیاری از این گزاره‌ها هرگز در شرایط عملیاتی معنا پیدا نمی‌کنند. اما آیا واقعا این انگاره از استراتژی صحیح است؟ ایده اصلی کتاب حاضر دقیقا نقطه مقابل همه این تصورات است و نویسندگان کتاب تلاش کرده‌اند تا استراتژی را با رجوع به انتخاب ها و تصمیم‌های گوناگون شرکت «پراکتراند گمبل» تشریح کنند و آن را از مفهومی پیچیده و دور از دسترس به چیزی قابل درک و ملموس برای همگان مبدل سازند. به همین دلیل، انچه در این کتاب تحت عنوان فرایند مدیریت استراتژیک با چارچوب‌ها و ابزارهای کاربردی تلفیق شده، روایتی ساده و جذاب است که برای هر نوع کسب‌وکار و هر صنعتی قابل اجراست.

علاوه بر چارچوب‌ها و ابزارهایی که برای مدیریت اثربخش استراتژی‌های سازمان در این کتاب تشریح شده‌اند، مسئله‌ای که این اثر را از سایر کتاب‌های حوزه استراتژی متمایز می‌کند، پیشینه نویسندگان است. لافلی مدیری حرفه‌ای با پیشینه‌ای درخشان در اداره پراکتراند گمبل به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های دنیاست و راجر مارتین به عنوان یک استاد، اعتبار قابل توجهی در جامعه دانشگاهی دارد. تلفیق دیدگاه‌ها و تجربه‌های حرفه‌ای و دانشگاهی این دو نویسنده، کتاب «بازی برد» را اثر قابل توجهی ساخته است که هم می‌توان مطالعه آن را به مدیران و کارشناسان صنعت و مشاوران مدیریت توصیه کرد و هم از آن در تدریس و تشریح مدیریت استراتژیک بهره گرفت.

کتاب بازی برد: راه‌کارهای دستیابی به استراتژی برد در فروشگاه اینترنتی واوک در دسترس شما قرار دارد،‌ پیشنهاد می‌کنیم شما هم به توصیه چیپ هیث (نویسنده کتاب ایده‌ عالی مستدام) عمل کنید: «این کتاب را پیش از اینکه رقبای‌تان آن را کشف کنند، بخوانید!»