مجله اینترنتی واوک

دومین جایزه ترویج علم چراغ

فسیل آمونیت در دستان برگزیدگان دومین جایزه چراغ!

پنجشنبه‌ای که گذشت، کافه گالری آس برای دومین سال، میزبان جمعی از فعالان ترویج علم، روزنامه‌نگاران و رسانه‌های حوزه علم بود. قدردانی از برگزیدگان دومین جایزه چراغ بهانه این دورهمی گرم و صمیمی بود. یک مراسم قدردانی با یادبود‌هایی کاملا متفاوت: فسیل صد و شصت میلیون ساله آمونیت!

دومین جایزه ترویج علم چراغ

براساس نظر هیئت داوران دومین دوره جایزه چراغ، «جایزه یک عمر ترویج علم» به استاد محمدرضا صیاد برای توسعه و ترویج فعالیت‌های رصدی رویت هلال ماه تعلق گرفت. این جایزه را دکتر موسی اکرمی، استاد تاریخ علم به محمدرضا صیاد اعطا کرد. محمدرضا صیاد در این مراسم از ۴۵ سال فعالیت خود در عرصه ترویج و آموزش استخراج تقویم صحبت کرد. طی سال‌های اخیر محمدرضا صیاد با برگزاری دوره‌های استخراج تقویم روش‌های ساده‌ای را برای استخراج تقویم به علاقه‌مندان آموزش داد به شکلی که حتی یک دانش‌آموز دبیرستانی نیز قادر به استخراج تقویم باشد.

جایزه «دانشمند مروج علم» به دکتر بهرام مبشر اختصاص یافت. با توجه به عدم حضور دکتر مبشر در این مراسم، محمد درویش از فعالان سرشناس حوزه محیط‌زیست این جایزه را به خواهر وی تقدیم کرد. دکتر بهرام مبشر، استاد دانشگاه ریورساید در کالیفرنیا، پژوهشگری است که با دقیق‌ترین ابزارهای علمی ساخت بشر در جست‌وجوی کشف رازهای دوردست‌ترین کهکشان‌های عالم است؛ اجرامی که در فاصله ۱۳ میلیارد سال نوری از ما قرار دارند.

همچنین علی پارسا از چهره‌های تأثیرگذار ترویج علم جایزه «مروج علم سال چراغ» را به نفیسه نعیمی‌پور اعطا کرد. در ادامه این نشست نفیسه نعیمی‌پور در گفت‌وگوی با دکتر محمدرضا نوروزی از تجربیات و فعالیت‌های خود در حوزه ترویج علم سخن گفت.

ناگفته نماند، برگزارکنندگان این مراسم، به همه جزئیاتی که می‌توانست لحظاتی دلنشین را برای مهمانان رقم بزند فکر کرده بودند، از انتخاب هوشمندانه محل برگزاری تا پذیرایی صمیمی و از اجرای قطعات دوست‌داشتنی موسیقی تا گفتگوهای شنیدنی با فعالان ترویج علم. عکس‌های بیشتر این مراسم را در این مطلب از مجله اینترنتی واوک می‌توانید تماشا کنید.