مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

 

سال ۲۰۱۷ هم به اتمام رسید. طی روزهای پایانی سال میلادی سرویس‌های فرهنگی رسانه‌ها به معرفی برترین کتاب‌های این سال پرداختند. مثل بهترین کتاب‌های الکترونیکی علمی-تخیلی، محبوب‌ترین کتاب سال ۲۰۱۷ و حتی کتاب‌هایی که مورد بی‌توجهی قرار گرفتند، کتاب‌های پرفروش سال و محبوب‌ترین کتاب‌های صوتی و الکترونیک برخی از دسته‌بندی‌هایی بودند که مورد توجه این رسانه‌ها قرار گرفتند. علاوه بر این در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • این نمایشگاه خانه‌به‌دوش است!

نمایشگاه کتاب تهران به‌عنوان مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور بازهم به مصلی امام‌خمینی (ره) بازگشت. سخنگوی شورای سیاستگذاری سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران این خبر را اعلام کرده و گفته که با توجه به ابعاد بین‌المللی این نمایشگاه، امکانات و لوازمی برای برگزاری آن نیازمند است بنابراین این رویداد تا زمان آماده‌سازی شهر آفتاب در مصلی امام‌خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

 

  • آثار برتر پانزدهمین جشنواره کتاب رشد معرفی شدند

در پانزدهمین جشنواره کتاب‌های آموزشی تربیتی رشد از بین ۱۲۷ کتاب که به مرحله نهایی داوری جشنواره راه یافتند، ۱۰ اثر برگزیده و ۳۱ اثر تقدیر شد. کتاب‌های «سواد مالی برای نوجوانان»، «مجموعه خدای ما چه جوریه»، «پله‌های نخستین»، «اسکلت بخشنده»، «لم‌یزرع»، «PROSPEPT PLUS»، «بوق سگ»، «دست پژوهشی ایده‌ای جهانی برای بهسازی آموزش و غنی‌سازی یادگیری» و «تا بر دمیدن گل‌ها» و «کودک و تصویر ۱»، ۱۰ اثر برتر و برگزیده جشنواره کتاب رشد هستند که در این جشنواره انتخاب و جوایز خود را دریافت کردند.

 

  • هستی در دستان مردم ترکیه

هفته گذشته هم تعداد زیادی کتاب منتشر شدند و در دسترس علاقمندان قرار گرفتند. کتاب «داستان‌های خوب برای دختران بلندپرواز» اثر النا فاویلی و فرانچسکا کاوالو با ترجمه امید سهرابی نیک و آرزو گودرزی از سوی نشر نو منتشر شد. کتاب «قهرمان فروتن» نوشته ماریو بارگاس یوسا با ترجمه منوچهر یزدانی، همچنین کتاب «قلمروِ وحشت» از آمبروس بیرس با ترجمه پرویز همتیان بروجنی و کتاب «چگونه با پدرت آشنا شدم؟» نوشته مونا زارع هر سه از سوی نشر چشمه منتشر شدند. خبر حائز اهمیت در این حوزه این است که حق نشر رمان «هستی» فرهاد حسن‌زاده به زبان ترکی استانبولی به یک ناشر ترکیه‌ای فروخته شد. «هستی» یکی از پرمخاطب‌ترین رمان‌های نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که برای اولین‌بار در سال ۸۹ از سوی کانون منتشر شد.

 

  • این کتاب‌ها شما را به ثروت نزدیک می‌کنند

خبرگزاری کتاب ایران به نقل از شبکه سی‌ان‌بی‌سی، ۶ کتاب را معرفی کرده و خواندن این کتاب‌ها را توصیه کرده است. شبکه سی‌ان‌بی‌سی معتقد است کسانی که این کتاب‌ها را بخواند به موفقیت اقتصادی نزدیک‌تر می‌شوند. کتاب‌های «فکر کن و ثروتمند شو»؛ نوشته ناپلئون هیل، «مخاطرات بازرگانی»؛ نوشته جان بروکس، «پول شما یا زندگی شما»؛ نوشته ویکی رابین، جو دومینگوئز و مونیکو تیلفور، «لرزش ناپذیر»؛ نوشته تونی رابینز، «عقل سرمایه‌گذاری»؛ نوشته جان سی. بوگل و «میلیونر اتوماتیک»؛ نوشته دیوید باچ، شش کتابی هستند که این شبکه خواندن آن‌ها را برای پولدار شدن پیشنهاد کرده است.