مجله اینترنتی واوک

چرا دانش‌آموزان ممتاز برای دانش‌آموزان ضعیف کار می‌کنند؟ و دانش‌آموزان متوسط، کارمند دولت می‌شوند؟

نبوغ مالی خودتان و فرزندان‌تان را پرورش دهید

رابرت کیوسکی نویسنده بهترین کتاب آموزش مالی شخصی در کل اعصار که بیش از ۶ سال در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار داشته یعنی «پدر پولدار، پدر بی‌پول»، یک شاهکار دیگر خلق کرده است: «چرا دانش‌آموزان ممتاز برای دانش‌آموزان ضعیف کار می‌کنند؟ و دانش‌آموزان متوسط، کارمند دولت می‌شوند؟»

…این کتاب درباره موضوعاتی‌ست که من یاد گرفته‌ام؛ موضوعاتی که اغلب مردم از جمله دانش‌آموزان ممتاز، آن‌ها را یاد نمی‌گیرند. این کتاب درباره آموزش و پرورش است اما نه آن آموزشی که در مدارس ما یاد می‌دهند. از آن‌جایی که مدارس ما به هیچ عنوان نمی‌پذیرند که کودک شمارا برای دنیای واقعی آماده نمی‌کنند، این بر عهده والدین است که به فرزندشان آموزش مالی موردنیاز برای دنیای واقعی را یاد دهند؛ آن هم در دنیایی که روی محور پول می‌چرخد…

بخش اول کتاب به آموزش مالی می‌پردازد. این بخش به این سولات پاسخ می‌دهد که آیا مدارس، فرزندانتان را برای زندگی در دنیای واقعی آماده می‌کنند؟ چرا فارغ‌التحصیلان ممتاز شکست می‌خورند؟ چرا پولدارها ورشکست می‌شوند؟ چرا نوابغ سخاوتمند هستند؟ در فصل اول با تاکید بر بحران آموزشی کشورها یادآور می‌شود که افسانه‌ها تمام شده‌اند:

ما در یک بحران مالی نیستیم؛ بلکه درگیر یک بحران آموزشی هستیم. این بحران وقتی شروع می‌شود که کودکان‌مان وارد مدرسه می‌شوند و سال‌ها و حتی دهه‌ها هیچ چیزی درباره پول یاد نمی‌گیرند و توسط آدم‌هایی آموزش می‌بینند که پشیزی درباره پول نمی‌دانند؛

و در بخشی مهم ذهنیت استحقاقی را تشریح می‌کند:

…جای این‌که به فرزندتان بیاموزید که برای زندگی، مستحق ماهیِ رایگان (فقرا)، یا این‌که برای خریدن ماهی کار کند (طبقه متوسط)، هوشمندانه‌تر این است که به او ماهی‌گیری یاد بدهید (پولدارها). انتخاب با شماست. من دو کتاب به همراه دونالد ترامپ نوشته‌ام که موجب آشنایی با سه فرزند او بود. آن‌ها زرنگ، باهوش، جذاب و مؤدب هستند و ذهنیت استحقاقی ندارند و برای چیزی که دارند، زحمت کشیده‌اند. آن‌ها در کمال ناباوری خدمتکار ندارند و باید آشپزی و نظافت کنند. اریک گفت: والدین ما برایمان روشن کردند که ثروت‌شان برای خودشان است. ما می‌دانیم که امتیازات زیادی داشته‌ایم، اما درصد کمی را مجانی به دست آورده‌ایم.

در بخش دوم، هوش مالی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این بخش دیدگاهی متفاوت و جذاب درباره هوش، کارنامه، حریص بودن، بدهی، مالیات، کلمات، دنیا و پول بیان می‌شود. درواقع این جمله فرانسیس اسکات فیتزجرالد، خمیرمایه درس‌های این بخش است:

«نشانه یک هوش درجه‌یک، توانایی نگه‌داشتن هم‌زمان دو ایده کاملاً مخالف در ذهن و درعین‌حال حفظ توانایی فکر کردن است.» کیوسکی بیان می‌کند که: آدم‌های عادی باورشان شده که بدهی، بد است؛ اما اگر شخصی آموزش مالی ابتدایی و کمی هوش مالی داشته باشد، می‌تواند روی لبه سکه بایستد و روی دیگر آن را ببیند: بدهی خوب است و شمارا پولدار می‌کند…

در بخش سوم با مرور ۱۰ برتری ناعادلانه یک آموزش مالی و شیوه اثرگذاری آن‌ها بر زندگی فرزندتان؛ درواقع دو بخش اول را خلاصه می‌کند تا آماده شوید برای بخش چهارم یعنی «بانک مرکزی بودن» که به موضوعاتی چنین می‌پردازد:

چرا پولدارها برای پول کار نمی‌کنند؟ خودتان بانک مرکزی باشید، چگونه پول خودم را چاپ کنم؟ دانشگاه‌ها در خدمت سرمایه‌دارها هستند.

فروشگاه اینترنتی کتاب واوک خرسند است که با ارائه این کتاب ارزشمند – با ترجمه لطیف احمد‌پور و میلاد حیدری – می‌تواند در مسیر تربیت فرزندانتان به عنوان ثروتمندان خودساخته آینده، سهمی داشته باشد.