مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • دهمین دوره جایزه ادبی جلال تنها در بخش رمان جایزه داشت!

مراسم اختتامیه جایزه ادبی جلال آل‌احمد در حالی برگزار شد که در سه بخش از چهار بخش این جایزه اثر برگزیده‌ای وجود نداشت. در بخش رمان این جایزه، هیئت داوران کتاب‌های «این خیابان سرعت‌گیر ندارد» اثر مریم جهانی و «بی‌کتابی» اثر محمدرضا شرفی خبوشان را به عنوان برگزیده و مشترکا برنده ۳۰ سکه معرفی کرد. در بخش‌های داستان‌های کوتاه، نقد ادبی و مستندنگاری اثر برگزیده‌ای معرفی نشد.

 

  • کتاب سال به‌زودی معرفی می‌شود

۲۵ کتاب در گروه‌های «مطالعات اسلامی» و «مطالعات ایرانی» به مرحله نیمه‌پایانی بیست‌وپنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال راه پیدا کردند. این جایزه با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی در سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح که برای نخستین بار طی سال گذشته میلادی به زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف چاپ شده‌اند، در بهمن‌ماه ۹۶ برگزار می‌شود.

 

  • جایزه ۳۰ هزار پوندی کاستا به چه کسی می‌رسد؟

جایزه «کاستا» که یکی از معتبرترین و مشهورترین جایزه‌های ادبی در انگلیس است و کتاب‌ها و نویسندگان مطرح در انگلیس و ایرلند براساس آن شناخته می‌شوند، برندگان خود در بخش‌های رمان، رمان نخست، زندگی‌نامه، شعر و ادبیات کودک را معرفی کرد. برنده نهایی جایزه ۳۰ هزار پوندی کتاب سال «کاستا» نیز از بین برندگان همین پنج بخش انتخاب می‌شود.

 

  • درناها دوباره به پرواز درآمدند

نشر چشمه صد و بیست‌و‌دومین عنوان از مجموعه کتاب‌های قفسه آبی را با عنوان شاهراه که نوشته سینا دادخواه است را به تازگی منتشر و وارد بازار کرده است. همچنین کتاب «چمدان پرنده» اثر هانس کریستین اندرسن؛ خالق بسیاری از نوستالوژی‌های کودکانه به انتخاب و ترجمه لیدا طرزی و با تصویرگری سمیه علیپور از سوی نشر کتاب نیستان روانه بازار کتاب شد. رمان «خاندان جاودان زالس» اثر کریستوفر کلوبله با ترجمه مهشید میرمعزی نیز از سوی نشر افق در دسترس خوانندگان قرار گرفت. انتشارات کتاب نیستان یکی از آثار قدیمی داوود غفارزادگان با عنوان «پرواز درناها» را با بازنگری دوباره مولف، عرضه کرده است.