مجله اینترنتی واوک

اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران

پرواز هواپیماهای دانش‌آموزی در آسمان ایران

 

آکادمی باشگاه هوافضای جوان اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران را در ۳ بخش مسابقات، نمایشگاه و کارگاه‌های آموزشی رایگان برگزار می‌کند.

برای اولین بار در ایران مسابقات ملی پرواز آزاد ایران برای شناسایی و کشف استعدادهای دانش‌آموزان توانمند برگزار می‌شود. این مسابقات فرصتی برای راه‌یابی این دانش‌آموزان به مسابقات بین‌المللی و جهانی و توسعه همگام زیرساخت کارگاه‌ها به‌موازات آموزش فناوری هوانوردی است. همچنین نمایشگاه تخصصی هواپیمای مدل و همچنین پرواز هواپیمای مدل در گروه پرواز آزاد، کنترل لاین و رادیو کنترل برگزار خواهد شد.

ازآنجایی‌که بیشتر واحدهای دانشگاهی از امکانات، فضای برگزاری و نیز توان اجرایی (اعضای هیئت‌علمی، کارشناسان، دانشجویان و کارکنان) مطلوبی برخوردار هستند برگزاری چنین مسابقاتی برای اولین بار در سطح ملی، حضور قشر دانشگاهی را می‌طلبد. از طرفی با توجه به تحریم صنعت هوافضا و هوانوردی، برای تولید تکنولوژی در این حوزه باید زیرساخت‌های موجود در این زمینه ایجاد و توسعه یابند؛ بنابراین برگزاری مسابقات پرواز آزاد دانش‌آموزی، ضمن بالا بردن فرهنگ عمومی هوانوردی در سطح جامعه، استعدادها و ایده‌های برتر را شکوفا می‌کند و نیروی انسانی توانمند را در اختیار صنایع مختلف هوانوردی و هوافضایی کشور قرار می‌دهد.

نخستین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران با اهداف زیر برگزار می‌شود:

– آشنا کردن دانش‌آموزان و ایجاد انگیزه جهت ادامه تحصیل در رشته‌های هوافضا و هوانوردی
– کشف و شکوفایی استعداد دانش‌آموزان
– حمایت از ساخت محصولات مرتبط با فناوری هوافضا
– انتخاب اعضای تیم ملی به‌منظور راه‌یابی به مسابقات بین‌المللی و جهانی FAI
– تشکیل باشگاه‌های دانش‌آموزی به سرپرستی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور
– تقویت بنیه علمی و دخیل کردن دانش‌آموزان در زمینه‌های هوافضا و هوانوردی
– ایجاد فضای رقابتی در بین دانش‌آموزان کل کشور
– ایجاد فرصت‌های شغلی مؤثر در زمینه هوانوردی و هوافضای کشور
– انتخاب افراد برگزیده مسابقات و معرفی آن‌ها به مؤسسات معتبر مربوطه کشور مانند بنیاد ملی نخبگان
– اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه در آکادمی باشگاه هوافضای جوان

این مسابقات به‌صورت رسمی با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش تدوین شده است به‌طوری‌که در مرحله اول، محتوای آموزشی و استاندارد پرواز آزاد در بخش تئوری و عملی شامل ساخت هواپیمای مدل در دو گروه گلایدر و موتورکشی، به‌صورت پکیج در مدارس و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی توزیع و ارائه می‌شود.

دانش‌آموزان علاقه‌مند به شرکت در این جشنواره با مراجعه به پایگاه اینترنتی جشنواره می‌توانند اطلاعات موردنیاز را کسب کنند.