مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

 

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • پایتخت کتاب ایران معرفی می‌شود

آن‌طور که فارس اعلام کرده است حدود ۱۳۰۰ اثر از روستاها و مناطق عشایری به دبیرخانه چهارمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب ارسال شده است تا از بین آن‌ها پایتخت کتاب ایران انتخاب شود. «پایتخت کتاب ایران» عنوانی است که هرسال به شهری اعطا می‌شود که براساس نظر هیئت داوران، بهترین برنامه را برای ترویج کتابخوانی ارائه کرده باشد.

 

  • «استی» جام باشگاه‌های کتابخوانی را بالای سر برد!

این هفته آیین پایانی دومین جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان برگزار شد و باشگاه کتابخوانی «استی» از روستای ابویسان، در شهرستان جغتای خراسان رضوی، به‌عنوان باشگاه برگزیده معرفی شد. همچنین باشگاه کتابخوانی «بچه‌های آسمان» از شهرستان کلاله در استان گلستان به‌عنوان باشگاه برگزیده کودکان با نیازهای خاص انتخاب و باشگاه «تشکوه و کاکایوسف» از شهرستان رامهرمز استان خوزستان موفق به کسب نشان استمرار شدند. این خبر را ایرنا مخابره کرده است.

مطالعه  کتابخوانی جایگزین پیک‌های نوروزی دانش‌آموزان شد!

 

  • شاعر ویتنامی- آمریکایی جایزه تی.اس. الیوت را از آن خود کرد

«اوشن ویونگ» شاعر جوان ویتنامی- آمریکایی توانست با اولین مجموعه شعر خود جایزه ۲۵ هزار پوندی «تی.اس. الیوت» را به دست آورد. جایزه «تی.اس. الیوت» که از مهم‌ترین جوایز شعر دنیا محسوب می‌شود، در بیست‌وپنجمین دوره خود نصیب شاعر مجموعه «آسمان شب با زخم ترکش‌ها» شد.

 

  • نویسنده مطرح ژانر وحشت آمریکا، برنده پن ۲۰۱۸ شد

«استیون کینگ» یک جایزه معتبر دیگر را به کارنامه ادبی خود افزود. خالق «آن» و «برج تاریک» جایزه خدمت به ادبیات آمریکا در سال ۲۰۱۸ را دریافت می‌کند. این افتخار هر سال به نویسنده‌ای اهدا می‌شود که با مجموعه آثارش، مأموریت انجمن قلم آمریکا را برای مخالفت با سرکوب آزادی‌بیان انجام داده و قهرمان انسان دوستی باشد.

مطالعه  خالق مرد عنکبوتی درگذشت

 

  • انگار خودم نیستم

هفته گذشته هفته پر کتابی برای بازار نشر بود و کتاب‌های متعددی در حوزه تألیف و ترجمه وارد این بازار شدند. رمان «خانه روان» نوشته یا جسی، با ترجمه محمد حکمت توسط نشر نون منتشر شد. این رمان مدت‌هاست در لیست آثار پرفروش بازار کتاب آمریکا و جهان قرار دارد و برنده جایزه پن همینگوی و جایزه ملی کتاب آمریکا بوده است. رمان «پیش از آنکه به دار آویخته شوند» نوشته جو ابرکرومبی با ترجمه سعید سیمرغ توسط انتشارات کتاب‌سرای تندیس منتشر و راهی بازار نشر شد. انتشارات ققنوس نیز کتاب‌های «انگار خودم نیستم» نوشته یاسمن خلیلی‌فرد، «زمان‌نگری و کیهان باوری در عصر صفویه» و «گفتمان چپ در ایران (دوره قاجار و پهلوی اول)» نوشته محمدعلی احمدی را عرضه کرده است.