مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

 

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • نخل انگلیسی

کتاب «نخل» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی توسط کارولین کراسکری به انگلیسی ترجمه و به چاپ رسید. این کتاب برگزیده شورای کتاب کودک سال ۱۳۵۹ بوده و برنده دیپلم افتخار IBBY در سال ۱۹۸۴ شده است. نسخه الکترونیکی کتاب «نخل» نیز از چندی پیش بر روی سایت «آمازون» قابل‌دسترس است.

 

  • همراه با پیشنهادهای کتاب‌خوانی الیف شافاک

الیف شافاک، نویسنده مطرح ترکیه‌ای و خالق رمان پرفروش «ملت عشق» طی یادداشتی برای مجله «گاردین»، خواندن چند کتاب خوب را به خوانندگان پیشنهاد می‌کند. «عشق سیال: در باب ناپایداری پیوندهای انسانی» نوشته زیگمونت باومان، «مرید راستین» نوشته اریک هوفر، «ضدروشنفکری در زندگی آمریکایی» نوشته ریچارد هافستادتر، «زنان و قدرت» نوشته مری بیرد و «این همه چیز را تغییر می‌دهد، سرمایه‌داری در برابر اقلیم» نوشته نائومی کلاین کتاب‌هایی هستند که توسط این نویسنده ترک‌تبار پیشنهاد شده‌اند.

مطالعه  جشنِ کتاب در جوار زاینده رود

 

  • برندگان جوایز پن به‌زودی معرفی می‌شوند

راه‌یافتگان به مرحله نهایی جوایز پن آمریکا معرفی شدند. امسال طیف گسترده و متنوعی از آثار موفق شدند به فهرست نامزدهای نهایی جوایز ادبی «پن» ۲۰۱۸ راه پیدا کنند. این جایزه در بخش‌های جایزه کتاب، بهترین اثر ترجمه، هنر مقاله‌نویسی و زندگی‌نامه برگزار می‌شود. مجموعه جوایز «پن» با سابقه‌ای بیش از نیم قرن، برجسته‌ترین آثار ادبی آمریکا را در حوزه‌های ادبیات داستانی، شعر، ادبیات علمی – تخیلی، مقاله‌نویسی، آثار ورزشی، زندگی‌نامه، ادبیات کودک، آثار ترجمه و نمایشنامه موردتقدیر قرار می‌دهد.

مطالعه  سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

 

  • عشق و چیزهای دیگر…

رمان جدید مصطفی مستور با عنوان «عشق و چیزهای دیگر» به‌تازگی موفق به کسب مجوز چاپ از وزارت ارشاد شده و به‌زودی توسط نشر چشمه منتشر می‌شود. نشر چشمه همچنین مجموعه داستان‌های «او» نوشته محمد کلباسی و «جای خالی مار» از احسان نصرتی به همراه رمان «عقب‌گردِ یک پیاده شطرنج» به قلم غلامرضا معصومی را به‌تازگی منتشر کرده است. فیلم‌نامه «آینه‌های روبرو» به همراه «نمایش در ایران» و «پرده نئی» نوشته بهرام بیضایی در نشر روشنگران و مطالعات زنان منتشر شد. کتاب «آینه‌های روبرو» پیش‌تر در سال‌های ۶۱ و ۶۳ در انتشارات دماوند منتشر شده است.