مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • جایزه ابوالحسن نجفی به مارش رادتسکی رسید

محمد همتی برای ترجمه «مارش رادتسکی» نوشته‌ یوزف روت (نشر نو) برنده نشان و لوح تقدیر جایزه نجفی و پنج سکه بهار آزادی شد. جایزه «ابوالحسن نجفی» به مناسبت پاسداشت مقام علمی و فرهنگی این چهره فقید و تشویق نسل جوان در انتخاب آثار برای ترجمه و توجه به درست‌اندیشی و درست‌نویسی برگزار می‌شود.

 

  • تا پایتخت کتاب ایران راهی نمانده!

۲۰ نامزد راه‌یافته به مرحله نهایی داوری انتخاب «پایتخت کتاب ایران» معرفی شدند. از میان این شهرها، یک شهر به‌عنوان پایتخت کتاب ایران و چند شهر نیز به‌عنوان شهرهای خلاق در ترویج کتابخوانی معرفی خواهند شد.

 

  • هری پاتر ۵۰۰ میلیونی شد

انتشارات بلومزبری ناشر مجموعه «هری پاتر» اعلام کرده که فروش این مجموعه محبوب از مرز ۵۰۰ میلیون نسخه در جهان گذشته است. این اثر خلق‌شده از سوی جی‌. کی‌. رولینگ پس از گذشت ۲۱ سال از چاپ نخستین جلدش هنوز از فروش بالایی در سراسر جهان برخوردار است.

 

  • همان خواهم شد که تو می‌خواهی

چاپ دوم «معامله زندگی» نوشته فردریک بکمن (نویسنده «مردی به نام اوه») با ترجمه علی مجتهدزاده در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه عرضه شده است. همچنین کتاب‌های «آن فرانک، خاطرات یک دختر جوان» نوشته آن‌فرانک با ترجمه شهلا طهماسبی و «همان خواهم شد که تو می‌خواهی» نوشته مایندی مجیا با  ترجمه اعظم خرام دیگر کتاب‌های منتشر شده توسط این نشر هستند.

همچنین پنج کتاب از «دانشنامه استنفورد» با عنوان‌های «دین و اخلاق»، «کواین»، «شواهد»، «فلسفه دین» و «ایدئالیسم» به همراه کتاب «تفسیرها و تأویل‌ها: در انتظار گودو» در نشر ققنوس عرضه شده‌اند.

نشر چشمه نیز چندین کتاب را راهی بازار نشر کرده است. مجموعه «حمایت از هیچ» نوشته هارتموت لانگه با ترجمه محمود حسینی‌زاد و کتاب «گربه درون» نوشته ویلیام اس باروز با ترجمه مهدی نوید از جمله این کتاب‌های هستند. دیگر کتاب‌های تازه منتشرشده در نشر چشمه، کتاب «سوء قصد» نوشته هری مولیش با ترجمه سامگیس زندی  و کتاب «فراتر از فراموشی» نوشته پاتریک مودیانو با ترجمه منوچهر رستمی هستند. «هِرمیت در پاریس» نوشته ایتالو کالوینو با ترجمه محمدحسین واقف نیز در نشر چشمه منتشر شده است.