مجله اینترنتی واوک

عیدگذرونی با کتاب

کتابخوانی جایگزین پیک‌های نوروزی دانش‌آموزان شد!

دانش‌آموزان در نوروز ۹۷ پیک نوروزی نخواهند داشت و خواندن کتاب داستان و تهیه خلاصه کتاب، نوشتن قصه و روایت داستان خوانده شده جایگزین آن خواهد شد.

آ‌ن‌طور که بررسی‌های مسئولین وزارت آموزش و پرورش نشان داده پیک‌های نوروزی در تثبیت و تعمیق یادگیری چندان نقشی نداشتند و به‌همین دلیل و برای آشتی دادن کودکان با قصه و داستان، خواندن کتاب داستان و تهیه خلاصه کتاب، نوشتن قصه و روایت داستان خوانده شده به‌عنوان تکلیف نوروزی دانش‌آموزان درنظر گرفته شده است.

در این طرح از دانش‌آموز خواسته می‌شود حتما اطلاعات کتاب مانند ناشر را در بالای برگه‌های خود بنویسند که مقدمه‌ای بر پژوهشگری است.

همچنین کودکان می‌توانند داستان‌هایی را از پدر و مادر و یا بزرگ‌ترها بشنوند و آن را بنویسند یا کتابی را بخوانند و خانواده آن را ضبط کنند.

درباره چگونگی انتخاب کتب برای دانش‌آموزان هم در مرحله اول حق انتخاب برای دانش‌آموزان به رسمیت شناخته شده است اما خانواده‌ها و مسئولین مدارس نیز می‌توانند در این زمینه به دانش‌آموزان کمک کنند. در دستور‌العمل این طرح که به زودی به مدارس ارسال خواهد شد توصیه‌هایی برای معلمان برای انتخاب کتاب مناسب با رده سنی آمده است.

مهدی رجبی از نویسندگان کشورمان در گفت‌وگویی که با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در واکنش به این طرح داشته است مسئله مهم را نحوه انتخاب کتاب‌ها و سوژه‌ها برای داستان‌نویسی دانسته و گفته قطعا اگر کتاب‌ها یا سوژه‌های جذابی برای داستان‌نویسی در اختیار بچه‌ها قرار نگیرد آن‌ها علاقه‌ای برای مطالعه کتاب و داستان‌نویسی نخواهند داشت و ممکن است بسیاری از آن‌ها از والدین خود بخواهند کتاب‌ها را مطالعه کنند و خلاصه‌ای درباره کتاب برایشان بنویسند و این کار هیچ کمکی به رشد خلاقیت بچه‌‌ها نخواهد کرد.

فروشگاه اینترنتی واوک هم مانند سال گذشته کمپین #عیدگذرونی_با_کتاب را اجرا خواهد کرد. برای اطلاع از اخبار بعدی این کمپین، واوک را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.