مجله اینترنتی واوک

کتاب مدیریت استراتژیک بازار

بازار خود را به روش پدر برندینگ مدرن مدیریت کنید

در جهانی که محصولات و پیشنهادات بسیار متنوع با سرعتی باورنکردنی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، مسئله این است که آن‌ها کدام گزینه را انتخاب می‌کنند؟ کدام شرکت، کدام برند و کدام پیشنهاد در دایره گزینه و انتخاب‌های مشتریان قرار خواهد گرفت؟ اینکه شرکت‌ها و برندها چگونه باید در این محیط فعالیت کنند که موفق شوند، سوالی است که ذهن دانشگاهیان و حرفه‌ای‌های بازاریابی و استراتژی را مشغول کرده است. اما پروفسور دیوید آلن آکر پدر برندینگ مدرن در کتاب مشهور خود «مدیریت استراتژیک بازار» بیان می‌کند:

…حرفه‌ای‌های بازاریابی باید بتوانند استراتژی‌های جدید خود را چنان طراحی و اجرا کنند که شرکت، برند و پیشنهادشان با بازار و نیازهای آن مرتبط باقی بماند…

هسته اصلی ویراست دهم کتاب مدیریت استراتژیک بازار، توسعه کسب و کار، برند و استراتژی‌های بازاریابی‌ای است که به مزیت رقابتی بادوام منجر می‌شوند؛ کاری که با گذشت زمان، دشوار و دشوارتر شده است. اکنون تمامی بازارها را می‌توان پویا دانست. در نتیجه شرکت‌ها باید بتوانند استراتژی‌ها را با شرایط مطابقت دهند تا مرتبط بمانند. زمانه دشوار اما هیجان‌انگیزی است؛ پر از فرصت و تهدید.

کتاب با مقدمه‌ای آغاز می‌شود که در آن استراتژی کسب و کار تعریف شده است و با مروری کلی بر موضوع و بحث درباره مدیر ارشد بازاریابی و استراتژی ادامه می‌یابد. بخش اول کتاب یعنی فصل‌های ۲ تا ۶، تحلیل استراتژیک را دربردارند که هر کدام به یکی از تحلیل‌های مشتری، رقیب، بازار، محیطی و داخلی می‌پردازند. بخش دوم کتاب یعنی فصل ۷ تا ۱۶ توسعه و پیاده‌سازی استراتژی را توضیح می‌دهند.

این کتاب برای درس‌هایی از دانشکده مدیریت و کسب‌وکار مناسب است که بر مدیریت استراتژی‌ها تمرکز دارند. همچنین برای مدیرانی که به توسعه استراتژی در بازارهای پویا نیاز دارند نیز طراحی شده است، مدیران عمومی، مدیران اجرایی ارشد و کسانی که کسب وکارهای کوچک را اداره می‌کنند.

ترجمه این کتاب بر عهده پدر علم بازاریابی نوین، احمد روستا، از استادان برجسته دانشگاه‌های ایران به همراه سید رامین هاشمی بوده است. شما می‌توانید این کتاب را از بخش کتاب‌های مدیریت، کارآفرینی و کسب‌و‌کار فروشگاه اینترنتی کتاب واوک تهیه کنید.