مجله اینترنتی واوک

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

تندیس صادق هدایت اهدا شد

برگزیدگان مسابقه ادبی «صادق هدایت» همزمان با صد و پانزدهمین سالگرد تولد این نویسنده معرفی شدند. برنده بهترین داستان عباس باباعلی نویسنده داستان «پابلندی‌های یک قرمساق» که تندیس هدایت به او اهدا شد؛ سه نفر هم در مقام دوم قرار گرفتند. خورشید رشاد نویسنده داستان «روز سبیل» و سیده هدی قاسمیان نویسنده داستان «زومبا» و معصومه اکبری نویسنده داستان «یک دنیا بیست و چهار» نیز دیگر برگزیدگان بودند که لوح تقدیر گرفتند.

 

ایران با ۵۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب مسقط

جمهوری اسلامی ایران در بیست و سومین دوره نمایشگاه کتاب مسقط با عرضه ۵۰۰ عنوان کتاب و سی‌دی به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی در غرفه‌ای به مساحت ۲۷ مترمربع حضور دارد. این نمایشگاه تا ۱۲ اسفندماه جاری برپا است.

 

مهرگان علم محیط‌زیست معرفی شدند

پنج نامزد دریافت جایزه مهرگان علم در بخش بهترین کتاب در حوزه محیط‌زیست معرفی شدند. اکولوژی و محیط‌زیست خودمانی؛ تألیف دکتر نصرت‌الله صفائیان، پرندگان ایران، تألیف مشترک دکتر ابوالقاسم خالقی‌زاده، محمد توحیدی‌فر و پنج پژوهشگر و نویسنده خارجی، راهنمای میدانی بیماری‌های عفونی، متابولیک و انگلی رایج در حیات وحش ایران؛ تألیف دکتر ایمان معماریان، راهنمای میدانی طبیعت‌گردی با گیاهان ایران؛ تألیف مجید اسکندری و گیاهان و پوشش گیاهی شمال غربی خلیج‌فارس؛ تألیف دکتر حسین آخانی پنج نامزد معرفی شده در بخش بهترین کتاب در حوزه محیط‌زیست «مهرگان علم» هستند.

 

جایزه قلم آمریکا به صاحبانش رسید

برگزیدگان جایزه قلم آمریکا در سال جدید میلادی معرفی شدند. «قلب زخمی» نوشته جنی ژانگ به عنوان بهترین کتاب در بخش نویسندگان کتاب‌اولی، «آسمان بدون ماه، بدون ستاره» نوشته اَلکسیس اوکئوو در بخش کتاب آزاد، «وقتی برای تلف کردن نیست» از اورسلا گویین برای جایزه ۱۰ هزار دلاری «دیامونشتاین –اشپیلفوگل»، زندگینامه «ریچارد نیکسون» جان ای. فاررل در بخش زندگینامه، «خیابان کاتالین» نوشته ماگدا زابو در بخش ترجمه و «علی: یک زندگی» نوشته جاناتان ایگ برای جایزه بهترین اثر ورزشی، برگزیدگان این جایزه بودند.

 

تنها هزار فرسنگ تا آزادی!

رمان «گربه درون» نوشته ویلیام اس. باروز با ترجمه مهدی نوید توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد. «هزار فرسنگ تا آزادی» و «حسرت نمی‌خوریم» با ترجمه زینب کاظم‌خواه و چاپ چهارم «آکواریوم‌های پیونگ یانگ» با ترجمه بیژن اشتری نیز از سوی نشر ثالث منتشر شده است. خبر دیگر از بازار نشر اینکه «ر ه ش» تازه‌ترین رمان امیرخانی در عرض یک هفته پس از انتشار به چاپ ششم رسید. هر چاپ از این کتاب ۳ هزار نسخه بوده است.