مجله اینترنتی واوک

کتاب کسب و کار به پیشنهاد وارن بافت

پنج کتاب حوزه کسب‌وکار به پیشنهاد دومین مرد ثروتمند جهان

 

وارن بافت، در سال ۲۰۱۷ پس از بیل گیتس به عنوان دومین مرد ثروتمند جهان شناخته شد. او مدیرعامل و سهام‌دار عمده شرکت برکشایر هاتاوی است و با هوش سرشار و ایده‌های تجاری خود به الگوی بسیاری از سرمایه‌داران تبدیل شده است. این اسطوره سرمایه‌گذاری کتاب‌هایی را برای مطالعه به علاقه‌مندان کسب‌و‌کار پیشنهاد کرده است که در ادامه شما را به خواندن آن‌ها دعوت می‌کنیم.

 

کتاب سمفونی کفش ها به پیشنهاد وارن بافت

  • «سمفونی کفش‌ها» نوشته فیل نایت

این کتاب زندگی‌نامه بنیانگذار برند نایک است، که در زمان بازنشستگی او منتشر شد. داستان دونده‌ای که ۵۰ دلار از پدرش قرض گرفت تا بتواند کفش‌های ورزشی وارداتی ارزان را در صندوق عقب ماشینش بفروشد. نام او ۵۰ سال بعد در فهرست ثروتمندترین مردان جهان با ۳۰ میلیارد دلار سرمایه قرار گرفت.

وارن بافت درباره او می‌گوید؛ «نایت یک پسر هوشمند، مبارز و عاقل است که استعداد خوبی در نوشتن دارد. این کتاب برای روسای شرکت بسیار سودمند است. بیل گیتس نیز  این اثر را بهترین کتاب سال معرفی کرده و گفته: «این کتاب یادآوری درست و منصفانه‌ای از راه دشوار تجارت است که مسیری شگفت و پر از اشتباه و چالش‌هایی است که پایانی ندارد.» این کتاب داستان فوق العاده‌ای دارد.

این کتاب در فهرست کتاب‌های پیشنهادی ثروتمندترین مرد جهان (بیل‌گیتس) هم قرار دارد. خبر خوب اینکه،  این کتاب به زبان فارسی هم ترجمه شده است و توسط نشر کتاب سده منتشر شده است. کتاب خاطرات بنیان‌گذار شرکت نایک را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی واوک خریداری کنید.

 کتاب کسب و کار به پیشنهاد وارن بافت

  • «لنگیدن روی آب» نوشته فیل بویت
مطالعه  محمدرضا نوروزی چه کتابی می‌خواند؟

این کتاب داستان پیشرفت یک شبکه کوچک تلویزیونی آلبانی در نیویورک را روایت می کند که پس از مدتی به یک رسانه موثر و بزرگ تبدیل شد. بافت درباره این کتاب می‌گوید: «یک خود زندگی‌نامه تاثیرگذرا در مورد گذران عمر در شهرهای صنعتی بزرگ و زندگی مدیران برجسته‌ است؛ تام مورفی و دان بورکه که هردو از مدیران تاثیرگذار به شمار می‌آیند، اعتقاد دارند که؛ آنچه ما در زندگی به آن تبدیل می‌شویم، به انتخاب ما برای الگو برداری و تحسین دیگران وابسته است. تام مورفی، از این نظر الگوی خوبی برای شروع است که شما را از هر فرد دیگری بی‌نیاز می‌کند.»

 کتاب کسب و کار به پیشنهاد وارن بافت

  • «اما کشتی‌های مشتری‌ها کجا هستند» نوشته فرد شویت

این کتاب روایتی شوخ طبعانه از پشت پرده سقوط وال استریت (سقوط بازار سهام) از نگاه یکی از سهام‌داران آن است. وارن درباره این کتاب می‌گوید: «اگر تا به حال این کتاب را نخوانده‌اید حتما سریع یک نسخه تهیه کنید. این کتاب جدیت و طنز بی‌نظیری در خود دارد.»

مطالعه  مدیران بزرگ جهان درباره کتاب بازی برد چه می‌گویند؟

خواندن این کتاب را مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک و دهمین فرد ثروتمند جهان در سال ۲۰۱۷ نیز توصیه کرده و داشتن آن را خوشبختی عظیمی توصیف کرده بود.

 

کتاب کسب و کار به پیشنهاد وارن بافت

  • «کتابچه‌ نکات سرانگشتی سرمایه‌گذاری؛ تنها راه برای ضمانت سهم عادلانه شما از بازده بورس» نوشته جان باگل

این کتاب راهنمای خوبی برای افرادی است که تازه قصد سرمایه‌گذاری دارند و توسط جان سی باگل، موسس شرکت ونگارد که از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری آمریکایی است نوشته شده است.

بافت درباره این کتاب می‌‌گوید:«برخی مدیران خیلی خوب هستند، حتی اگر زمان مدیریت آن‌ها کوتاه باشد. تشخیص تفاوت بین شانس و استعداد بسیار دشوار است. اکثر مدیران کارآمد می‌توانند هزینه‌های مدیریتی زیادی را برای کارایی بالا بپردازند و مهارت اصلی آن‌ها در تکنیک فروش است. سرمایه‌گذران از هر صنفی باید کتاب جان باگل را که سرشار از حس خوب سرمایه‌گذاری است بخوانند.»

 

کتاب کسب و کار به پیشنهاد وارن بافت

«سرمایه‌گذار باهوش» نوشته بنجامین گراهام

وارن بافت که علاقه عجیبی به این کتاب دارد درباره آن می‌گوید: «این کتاب بهترین اثری است که درباره سرمایه‌گذاری تا به حال نوشته شده؛ چرا که نویسنده آن از موثرترین افراد در حوزه سرمایه‌گذاری است. خواندن این کتاب همچون کشفی بزرگ بود و احساسی مانند پرواز بر روی قالیچه را به من داد.»