مجله اینترنتی واوک

کتابخانه ملی ایران هشتاد ساله شد

کتابخانه ملی ایران هشتاد ساله شد

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • مهرِ مهرگان به محیط‌زیست

جایزه مهرگان علم یکی از معتبرترین جایزه‌های مستقلی است که در ایران به نویسندگان حوزه علم و محیط‌ زیست اعطا می‌شود. به تازگی محمد درویش، کارشناس محیط‌ زیست و از داوران جایزه مهرگان علم درگفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفته است که «خوشبختانه کتاب‌های ارسال شده از نظر محتوایی از تنوع بیشتری نسبت به دوره‌های قبل برخوردارند.» و ادامه داده «هدف داوران در جایزه مهرگان علم این است که نویسندگان، علم را به زبان ساده در آثار خود بیان کنند تا سواد اکولوژیکی و محیط‌زیستی مردم افزایش یابد.» قدمت این جایزه بیش از دو دهه است که در ابتدا در حوزه ادبیات برگزیده داشت و نام‌آوران این حوزه را شامل می‌شد و نزدیک به سه دوره است که بخش محیط‌زیست هم به این جایزه اضافه شده است. ناگفته نماند جایزه مهرگان یک جشنواره غیردولتی است و داوران آن افراد خوشنام و پرسابقه‌ای در حوزه علم هستند.

 

  • کاشان؛ چهارمین پایتخت کتاب ایران

مراسم اختتامیه چهارمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان و چهره‌های فرهنگی کشور، شهرداران، دهیاران و فعالان حوزه کتاب در تالار وحدت برگزار شد و شهر کاشان به‌عنوان پایتخت این دوره انتخاب شد. گفتنی است شهرها و روستاهای برگزیده در چهارمین دوره جشنواره‌های «انتخاب پایتخت کتاب ایران» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»، در کنار دریافت جوایز، در اولویت حمایت و پشتیبانی نهادهای برگزارکننده این رویداد، قرار خواهند گرفت.

 

  • کتابخانه ملی ایران هشتاد ساله شد

در جریان باشید که روز دوشنبه هفتم اسفند‌ماه ۱۳۹۶ مراسمی به منظور نکوداشت هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی ایران برگزار شده است. در این مراسم اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور، گلوریا پرز-سالمِرون رئیس ایفلا و اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، حضور داشتند.

 

  • رشد ۱۶ درصدی؛ کاهش ۲۰ درصدی

طبق آماری که موسسه خانه کتاب منتشر کرده است، آمار نشر در آذرماه سال جاری نشان می‌دهد که ۸ هزار و ۱۵۲ عنوان کتاب راهی بازار نشر شده است که در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته ۱۶ درصد رشد داشته است. البته میانگین شمارگان کتاب در آذرماه سال جاری هزار و ۴۱۸ نسخه بوده که در مقایسه با هزار و ۷۶۹ نسخه شمارگان عناوین منتشر شده در آذرماه سال گذشته شاهد کاهش ۲۰ درصدی میانگین شمارگان کتاب‌ها بوده‌ایم.

 

  • بازگشت «مانود» بعد از بیست‌وهفت‌سال

کتاب «سرزمین رودخانه‌های بی‌نام» بعد از ۲۷ سال توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر و روانه بازار شد. این کتاب که بسیاری از متولدین دهه ۵۰ و ۶۰ با آن خاطره دارند مربوط به سرنوشت انسان‌ها در آینده است. «مانود» یکی از آن انسان‌هاست که تنها و سرگردان در سرزمینی یخ‌زده زندگی می‌کند. او نمی‌داند که این نوع زندگی و این بی‌سروسامانی از چه زمانی به او تحمیل شده است اما می‌داند که مدت‌ها پیش از آن، دهکده‌های آن‌ها، نه از ترس حمله گرگ‌ها،‌ بلکه از وحشت هجوم شکارچیان انسان، خالی شده است.