مجله اینترنتی واوک

کتاب مانیفست کارآفرین‌ها

کتابی برای آشنایی با مانیفست کارآفرین‌ها

…چشمم خورد به مطلبی در ویکی‌پدیا که می‌گفت: «گفته می‌شود اشخاص روانی قابلیت دیدن دنیا از نگاهی نو و بدیع را دارند، به معنی واقعی کلمه چیزهایی می‌بینند که بقیه نمی‌توانند ببینند.» خوب البته کارآفرینان روانی نیستند. ما فقط قابلیت دیدن دنیا از نگاهی نو و بدیع را داریم، به معنی واقعی کلمه چیزهایی می‌بینیم که بقیه نمی‌توانند ببینند…

رندی گِیج نویسنده کتاب نبوغ دیوانه (مانیفست کارآفرین‌ها) نظر خود را درباره کتاب‌اش چنین بیان می‌کند:

 این کتاب که در اختیار شماست نتیجه بی‌ثمرترین دوران زندگی من است، ولی امیدوارم بتواند کمک‌مان کند به هدف والاتری برسیم: یعنی بهره‌برداری از نبوغ سرشارمان و تقسیمش با دنیا. این کتاب سه بخش دارد: بخش اول نگاهی ‌می‌اندازد به مسیری که طی شد تا به جایی برسیم که الان قرار داریم؛ بر این‌که تلاقی فرضیات اشتباه، الگوهای رفتاری نامناسب و تفکر گَلِه‌ای چگونه روی ذهن ما اثر گذاشت و به ما اجازه قبول میان‌مایگی و معمولی بودن را داد. بخش دوم درباره پیشرفت‌های فوق‌العاده عظیمی‌ست که در دهه‌های بعدی با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم. با دیدی به جلو و پیش‌بینی آینده، چالش‌های اساسی آتی را شناسایی خواهیم کرد. چالش‌هایی که بهترین فرصت‌ها را در تاثیر‌گذارترین و تفکربرانگیزترین شکل، در اختیارمان خواهند گذاشت. در نهایت بخش سوم مجموعه‌ای است درهم از ایده‌ّایی که وادارتان می‌کند در چیزی که به آن فکر می‌کنید، تامل کنید. هر بخش از کتاب را هر زمان که احتیاج داشتید، مطالعه کنید؛ ولی بدانید چیزی که در کل این بخش‌ها ثابت است، واقعیتی‌ست از این دنیا که می‌گوید برای تبدیل شدن به کارآفرینی موفق چگونه باید فکر کنید؟

نبوغ دیوانه‌وار طرز فکری‌ست که در برنامه درسی رشته مدیریت بازرگانی یا MBA وجود ندارد و در خیلی از هیئت‌مدیره‌ها پیدایش نمی‌کنید. متاسفانه هم محیط‌های علمی و هم شرکت‌های بزرگ به افکار منفعلانه واپس‌گرا تمایل دارند. شما باورتان شده که بقیه انسان‌ها نبوغ دارند و شما و فقط شما مانده‌اید، بدون هیچ نبوغی. ولی اگر در بیست و پنج سال کارکردن با رهبران چیزی یاد گرفته باشم، این است که: همه موهبت نبوغ را دارند و این در مورد شما هم صدق می‌کند. ولی نبوغ چیزی نیست که پیدایش کنید؛ فرآیند و مسیری‌ست که رشدش می‌دهید. این مسیری‌ست پیچ‌درپیچ، اسرارآمیز و اغلب بی‌ثبات. بنابراین من این‌جا هستم تا بی‌ثبات‌تان کنم.

فروشگاه اینترنتی واوک این کتاب را با ترجمه بیتا لقمانی، رضا میرزا جان‌زاده، شادی احمدی، شادی حسن‌پور و فراز فرهادی ارایه می‌کند؛ با این امید که شما هم در مسیر پرورش نبوغ‌تان گام‌های موثری بردارید!