مجله اینترنتی واوک

علم بهتر است یا ثروت؟ با فناوری هر دو!

علم بهتر است یا ثروت؟ با فناوری هر دو!

 

به بعضی سوال‌ها نمی‌توان پاسخ صحیح داد، به این خاطر که گزینه‌های مطرح شده از اساس غلط و یا ناکافی هستند! درست مثل این موضوع انشا پرکاربرد در زمان کودکی ما: «علم بهتر است یا ثروت؟» ما با طرح این سوال اشتباه در واقع به دانش‌آموزان این‌طور القا کرده‌ایم که ناچارند یا مسیر درس‌ خواندن و زندگی در فقر را انتخاب کنند و یا ثروتمند شدن و کم‌سواد ماندن را!

حالا اما همه ما به خوبی می‌دانیم که بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری دنیا، ارزش‌افزوده‌ ایجاد شده در محصولات‌شان را مرهون فناوری‌های نوینی هستند که برپایه دانش‌ توسعه یافته‌اند؛ در مقابل بسیاری از پیشرفت‌های علمی نیز در سایه سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت‌های مالی این شرکت‌های پردرآمد صورت گرفته است.

«واوک» در اولین حضور خود در عرصه نشر، پاسخی متفاوت به «پرسش علم بهتر است یا ثروت؟» داده است!

مطالعه  ۱۵ کتاب استارتاپی که هر کارآفرین باید بخواند – بخش دوم

در مقدمه کتاب «علم بهتر است یا ثروت؟ با فناوری هر دو!» آمده است:

چند سالی است که موضوع تجاری‌سازی یافته‌های علمی، بیش‌ازپیش مورد توجه مدیران و سیاست‌گذاران قرار گرفته است. شکی نیست که حاصل پژوهش‌ها و مطالعات دانشگاهیان باید کاربردی شود تا بتوان به کمک آن گره‌ای از مشکلات صنعت و کشاورزی گشود و سطح سلامت و رفاه را در جامعه افزایش داد. در این میان آنچه مهم می‌نماید، اصلاح طرز تفکر نادرستی است که برای سال‌های متمادی در قالب پرسش «علم بهتر است یا ثروت؟» به دانش‌آموزان القا شده است.
دانش‌آموزان امروز، به‌عنوان دانشجویان، پژوهشگران و کارآفرینان فردا، باید بیاموزند که نه‌تنها مجبور به انتخاب میان «علم» و «ثروت» نیستند، بلکه اگر قصد دارند از راه تحصیل علم، برای جامعه‌شان مفید باشند، باید به «علم ثروت‌آفرین» بیاندیشند.

اگر دانش‌آموز ایرانی پیش از پایان دوره تحصیلی در مدرسه، با مفاهیمی همچون «فناوری»، «ثبت اختراع» و… آشنا شود، می‌توان امید داشت که در انتخاب زمینه تحصیلی و شغلی، هوشمندانه‌تر عمل کند و زمینه‌ساز توسعه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و با ارزش‌افزوده بالا باشد.

در این کتاب تلاش شده است تا با زبانی ساده و با بهره‌گیری از جذابیت‌های تصویری، مفاهیم مهم در زمینه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، برای دانش‌آموز ایرانی بیان شود.

کتاب «علم بهتر است یا ثروت؟ با فناوری هر دو!» به قلم علیرضا منسوب‌بصیری و یاسر خوش‌نویس منتشر شده و از طریق فروشگاه اینترنتی واوک در اختیار شما قرار دارد.

مطالعه  نبوغ مالی خودتان و فرزندان‌تان را پرورش دهید