مجله اینترنتی واوک

چالش نوآوری افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی

این یک چالش فناورانه است!

در کنار چالش‌هایی که این روزها در شبکه‌های اجتماعی فراگیر شده و کاربران را به مشارکت در فعالیت‌ها مختلف – و گاهی بی‌فایده- دعوت می‌کنند، چالش‌هایی هم برای مشارکت دانش‌آموزان، دانشجویان و نوآوران در حل مشکلات علمی و صنعتی طراحی شده‌اند.
در دنیای ما نوآوری به برگ برنده شرکت‌ها و سازمان‌‌ها تبدیل شده و بیشتر بنگاه‌های صنعتی تلاش می‌کنند تا با سریع‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و کارآمدترین روش‌های ممکن، محصولات و خدمات نوآورانه‌‌ای را روانه بازار کنند. گرچه تا همین چند سال پیش، پژوهش و توسعه فناوری در بنگاه‌های صنعتی به واحدهای تحقیق و توسعه آن‌ها محدود می‌شد، اما بنگاه‌های نوآور دریافته‌اند که با استفاده از ظرفیت‌های برون‌سازمانی در پژوهش و توسعه فناوری می‌توانند بنیه نوآوری خود را به طور چشمگیری ارتقا دهند و سریع‌تر، ارزان‌‌تر و کارآمدتر از قبل به نوآوری دست یابند.
«چالش‌های فناوری و نوآوری نانو» با پشتیبانی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار می‌شود و تلاش می‌کند با تکیه بر رویکرد نوآوری باز، حل مشکلات فناورانه کشور در بخش‌های مختلف صنعتی را به فراخوان بگذارد و از این طریق ضمن کمک به حل مشکلات، به تجاری‌سازی ظرفیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی و فناورانه کشور کمک کند.

چالش نوآوری افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی
سالانه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی تولیدشده در کشور به ضایعات تبدیل می‌شود که ۷ تا ۸ درصد آن ناشی از بسته‌بندی نامناسب است. از این‌‏رو حل این چالش یعنی افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی از طریق ارائه بسته‏‌بندی‏‌های نوین، گام مهمی در افزایش فروش و صادرات این محصولات محسوب می‏شود. ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به دنبال را‏ه‌‏حل‌های عملی برای «افزایش زمان ماندگاری انواع محصولات کشاورزی از طریق بهبود کیفیت بسته‌بندی» این چالش را طراحی کرده است. شرکت‏‌های دانش‌بنیان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‏‌ها و پژوهشگاه‌ها، و سایر پژوهشگران و فناوران علاقمند می‌توانند در این چالش شرکت کنند.
حفاظت از انواع محصولات کشاورزی در برابر عوامل محیطی مانند گرما، نور، رطوبت، اکسیژن، میکروارگانیسم‌ها، حشرات و گرد و غبار همواره یکی از چالش‌های صنایع کشاورزی بوده و از این رو، رویکردهای مختلفی برای بسته‌بندی و پوشش‏‌دهی محصولات کشاورزی توسعه پیدا کرده است. گرچه غالباً افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی وقتی اولویت پیدا می‌کند که پای صادرات این محصولات در میان باشد، اما وسعت کشور ما و استفاده از حمل‌و‌نقل زمینی برای انتقال این محصولات به بازار، بهبود بسته‌بندی در بازارهای داخلی را نیز به یک چالش جدی تبدیل کرده است. اما علاوه بر افزایش «زمان ماندگاری» محصولات که شاید بیشتر برای تولیدکنندگان و فروشندگان اهمیت داشته باشد، «حفظ کیفیت» محصولات کشاورزی نیز به طور جدی مورد توجه مصرف¬‌کنندگان است. به این ترتیب دستیابی به فناوری بسته‏‌بندی‏‌های مناسب برای افزایش زمان ماندگاری محصولات کشاورزی همراه با حفظ کیفیت آن‌ها یک چالش جدی است.

لازم به ذکر است که چالش قبلی، «چالش تولید نانوالیاف با سرعت بالا» بود که در مرحله اول از میان ۳۱ ایده دریافتی، نوآوران ۹ طرح شاخص جهت داوری حضوری فراخوانده شدند که از این میان ۵ طرح واجد شرایط شناخته شده در این مرحله، ارزیابی نهایی انجام شد. با انتخاب شرکت فناوری نانوساختار آسیا به عنوان طرح برتر از میان طرح‌های برگزیده راه‌یافته به مرحله پایانی، نخستین چالش نوآوری فناوری نانو پایان یافت. این چالش که با هدف یافتن روشی کارا در جهت تولید انبوه نانوالیاف در ابعاد صنعتی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ کلید خورد در طی دو مرحله اجرایی شد. طرح برگزیده برنامه چالش نوآوری فناوری نانو، علاوه بر دریافت ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی، از تسهیلات حمایتی ویژه‌ای به منظور توسعه و تجاری‌سازی طرح برخوردار خواهد گشت و در پروژه‌های صنعتی کارگروه صنعت و بازار در همین موضوع مشارکت داده خواهد شد.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه این چالش اطلاعات بیشتری درباره این برنامه کسب کنید. اگر مباحث مرتبط با فناوری نانو برای شما جالب است، بد نیست سری هم به بخش کتاب‌های فناوری نانو در فروشگاه اینترنتی واوک بزنید.