مجله اینترنتی واوک

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نه به کتاب نخواندن!

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • برندگان پولیتزر ۲۰۱۸ معرفی شدند

رمان «کمتر» نوشته «اندرو شین گریر» موفق به کسب جایزه پولیتزر سال ۲۰۱۸ در بخش ادبیات داستانی شد. «جیمز فورمن» نیز به عنوان برنده جایزه بخش ادبیات غیرداستانی برای کتاب «زندانی کردن خویشتن: جنایت و مکافات در سیاهپوستان  آمریکا» معرفی شد. در بخش نمایشنامه «هزینه زندگی» نوشته «مارتینا ماجوک»، در بخش تاریخ «خلیج: ایجاد دریای آمریکا» اثر «جک ای.دیویس» و در بخش زندگی‌نامه «آتش‌های چمنزار» به قلم «کارولین فریسر» جایزه پولیتزر در سال ۲۰۱۸ را به دست آوردند. جایزه بخش شعر نیز به «نیمه‌روشن» مجموعه شعر بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۶ از «فرانک بیدارت» رسید.

 

  • «روز اول ماه مهر هرگز نیامد» و شش کتاب دیگر

رمان‌های «افغانی‌کِشی»، «این سگ می‌خواهد رکسانا را بخورد»، «روز اول ماه مهر هرگز نیامد»، «سمت کالسکه»، «فراموشی»، «کوچه ابرهای گمشده» و «گلوگاه» به مرحله نهایی جایزه «مهرگان ادب» راه یافتند.

 

  • کدام کتاب‌ها پرفروش می‌شوند؟

داستان از این قرار است که تیمی از محققان دانشگاه نورث‌ایسترن ایالت ماساچوست آمریکا با استفاده از داده‌های مربوط به فروش کتاب یک فرمول کلی در این حوزه ارائه کرده‌اند. پروفسور آلبرت باراباسی، رئیس تیم تحقیقات دانشگاه نورث‌ایسترن به همراه همکارانش پس از بررسی ۲۴۶۸ عنوان کتاب داستانی و ۲۰۲۵ عنوان کتاب غیرداستانی از فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز به این نتیجه رسیده‌اند که این کتاب‌ها شیوه‌های تقریباً مشترکی برای حضور در این فهرست داشته‌اند: اکثر این کتاب‌ها سه شاخص را برای فروش بالا رعایت کرده‌اند که شامل؛ مخاطب، نویسنده و زمان بعد از انتشار می‌شود.

طبق نتایج تیم تحقیقاتی اکثر کتاب‌های پرفروش شامل کتاب‌های داستانی و بیوگرافی می‌شود درحالیکه احتمال ماندن کتاب‌های غیرداستانی در فهرست کتاب‌های پرفروش نسبت به کتاب‌های داستانی بیشتر است.
البته به گفته آنها عواملی مانند کسب جایزه یا ساخت فیلم از روی کتاب، تأثیر قابل توجهی در فروش کتاب می‌گذارد.

 

  • نه به کتاب نخواندن!

با نزدیک شدن به زمان برگزاری سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اخبار بیشتری از این رویداد در رسانه‌های گروهی در حال انتشار است. به تازگی همایون امیرزاده، سخنگوی سی‌ویکمین دوره این نمایشگاه خبر داده که «با توجه به فراخوان منتشر شده برای مشارکت مردم در انتخاب شعار، تعداد ۳۰ شعار منتخب بررسی شد و سرانجام پس از بحث و تبادل نظر، شعار «نه به کتاب نخواندن» به عنوان شعار این دوره از نمایشگاه انتخاب شد.»

این نمایشگاه که هم اکنون مراحل آماده‌سازی را سپری می‌کند، در روزهای ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ۹۶ در مصلی تهران برگزار می‌شود.

 

  • این ۶ کتاب نامزد نهایی من بوکر هستند

فهرستی متشکل از نام ۶ کتاب به عنوان فینالیست‌های جایزه ۵۰ هزار پوندی «من بوکر» بین‌المللی منتشر شد. کتاب‌های «ورنون سوبوتکس»، «کتاب سفید»، «دنیا ادامه دارد»، «چون سایه‌ای محو»، «فرانکنشتاین در بغداد» و «پروازها» به‌عنوان نامزدهای نهایی این رقابت معرفی شدند. جایزه ادبی بوکر بین‌الملل، همتای جایزه اصلی بوکر است که ویژه تمامی رمان‌های چاپ شده در سراسر جهان و ترجمه شده به زبان انگلیسی است.