مجله اینترنتی واوک

با چشمان بسته کتاب بخوانید

با چشمان بسته کتاب بخوانید

 

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • رونمایی از کتاب یک شاعر فوتبالیست!

کتاب شعر «پرواز ۶۹» سروده شایان مصلح؛ بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس در مرکز تبادل کتاب رونمایی و جشن امضای آن برگزار شد. کتاب «پرواز ۶۹» حاصل زحمات شش‌ساله این شاعر است که بیشتر شعرهای آن در قالب غزل است، البته چند چهارپاره و مثنوی و یک قصیده نیز در کتاب دیده می‌شود. این کتاب از ۶۰ تشکیل شده که نیمی از آن‌ها آیینی و نیمی دیگر عاشقانه، اجتماعی و چند اثر دفاع مقدسی است.

 

  • نویسنده فلسطینی برنده بوکر عربی

ابراهیم نصرالله، نویسنده فلسطینی با رمان «نبرد دوم سگ» برنده یازدهمین دوره جایزه بین‌المللی ادبیات داستانی جهان عرب (بوکر عربی) شد و جایزه ۵۰ هزار دلاری را تصاحب کرد. این رویداد که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی کتاب ابوظبی برگزار شد، از مهم‌ترین جوایز ادبی جهان عرب است که صرفاً در حوزه رمان برنده خود را انتخاب می‌کند.

 

  • شکر جهان را تغییر داد؟

«ساپی‌ینس» (گشت‌وگذاری در تاریخ بشر) نوشته یووال نواح حَراری با ترجمه محسن مینوخرد، «بازیکن مخفی» که نویسنده آن ناشناس است با ترجمه وحید نمازی، «حلبی‌آباد» نوشته سزار آیرا با ترجمه ونداد جلیلی و رمان ‌«مغازه خودکشی» نوشته ژان تولی با  ترجمه احسان کرم‌ویسی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار کتاب شدند. همچنین رمان «از غبار بپرس» نوشته جان فانته با ترجمه بابک تبرایی و «شکر جهان را تغییر داد» (روایتی از سِحر، چاشنی، بردگی، آزادی و علم) نوشته آرونسون ومارینا بودوس با ترجمه و تنظیم شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی دیگر کتاب‌های منتشرشده در نشر چشمه هستند. نشر افق نیز مجموعه داستان «اسب‌ها و آدم‌ها» نوشته ویلیام فاکنر با ترجمه احمد اخوت را عرضه کرده است.

 

  • با چشمان بسته کتاب بخوانید

همزمان با ۷۸ ساله شدن رادیو در ایران، شبکه رادیویی کتاب نیز به‌طور رسمی افتتاح شد. این رادیو درحال حاضر فصلی است و به مدت ۲۴ روز پخش خواهد شد، درواقع هم‌زمان با پایان نمایشگاه کتاب در روز ۲۴ اردیبهشت‌ماه ۹۷ فعالیت رادیو کتاب بر روی فرکانس ۵/۹۵ به پایان خواهد رسید. همچنین «پایگاه جامع کتاب گویای صدا» با شعار «با چشمان بسته کتاب بخوانید» به نشانی Book.iranseda.ir راه‌اندازی شد. این پایگاه در جهت ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی دربرگیرنده آثار بسیار فاخری است که از بهترین‌های آرشیو رادیو در طول حیات خود استخراج شده است.

 

  • سخنوری برای تمام قرن‌ها

از سال ۱۳۸۱ روز اول اردیبهشت‌ماه از سوی مرکز سعدی‌شناسی ایران روز سعدی اعلام شد. در اول اردیبهشت ۱۳۸۹ هم در اجلاس شاعران جهان در شیراز، نخستین روز اردیبهشت‌ماه از سوی نهادهای فرهنگی داخلی و خارجی به‌عنوان روز سعدی نام‌گذاری شد. سخنوری حکیم که بی‌پروا انگشت نصیحت به‌سوی همه از ریزودرشت اجتماع در قالب نسخه‌های ادبی حکیمانه می‌گرفت، نه برای دوران خود که تا قرن‌ها.

اردیبهشت چند سالی است باران را بدون همزادش «قیصر امین‌پور» شاعری از دیار کمیاب تعالی‌های اخلاقی، او که انحنای روحش از درد مردم زمانه شکسته بود را به میزبانی دارد. بازوان حس شاعرانه‌اش، زخم خورده بود او که دردهای نگفتنی زیاد داشت و استخوان‌های بودنش از درد اجتماع زمانه درد می‌کرد. دوم اردیبهشت‌ماه زادروز قیصر امین‌پور بود.