مجله اینترنتی واوک

کتاب استراتژی خوب، استراتژی بد

راهنمایی برای خلق یک استراتژی موفق

سازمان‌های ایرانی امروز نسبت به گذشته، بیشتر تشنه استراتژی هستند. استراتژی‌هایی که واقعا راهگشای چالش‌های آن‌ها باشند. اما متاسفانه هر روز بیشتر از روزهای گذشته، شاهد چیزهایی هستیم که ریچارد پی روملت نام «استراتژی بد» را بر روی آن‌ها گذاشته است.

کتاب «استراتژی خوب، استراتژی بد» تمامی خرافات و تفکرات درهم و برهمی را که اساس بسیاری از استراتژی‌هاست، کنار می‌زند و راهی روشن برای خلق و پیاده‌سازی استراتژی قدرتمند اقدام‌محور در جهان واقعی فراهم می‌سازد. ریچارد روملت یکی از تاثیرگذارترین متفکران جهان در حوزه استراتژی و مدیریت است که نام او در فهرست ۲۵ فرد در قید حیاتی است که بیشترین تاثیر را بر روی مفاهیم مدیریت و کسب‌و‌کار داشته‌اند. مجله مک‌کینزی او را با نام‌های «استراتژیستِ استراتژی» و «غول رشته استراتژی» مورد خطاب قرار می‌دهد.

روملت این ایده را مطرح کرد که شرکت‌هایی که روی مهارت‌های اساسی‌شان تمرکز می‌کنند، بهترین عملکرد را دارند و استدلال کرد که بهترین عملکرد از قرار داشتن در صنعت درست ناشی نمی‌شود، بلکه ناشی از تعالی منحصر‌به‌فرد شرکت است. بابک وطن‌دوست مترجم کتاب می‌گوید:

او در این کتاب به ما می‌آموزد که استراتژی واقعا چیست و برای اینکه بتوانیم یک استراتژی خوب تدوین کنیم، چه کاری باید انجام دهیم؟ پیش‌تر نیز صاحب‌نظران بسیاری مانند هنری مینتزبرگ، مایکل پورتر و بسیاری دیگر در این‌باره نوشته‌اند و به درک و بینش ما از استراتژی کمک‌های بسیاری کرده‌اند، اما انصافا باید بگویم که آن‌چه روملت از استراتژی به ما می‌آموزد، همچون جواهری گران‌بها در میان آموزه‌ّ‌های پیشین در این حیطه است. شخصا از آن چه روملت در این کتاب آورده است،‌ بهره‌های بسیاری بردم و امیدوارم که شما هم با بهره از آن بتوانید استراتژی‌های خوب‌تان را خلق کنید و سازمان‌تان را موفق گردانید.

اگر تصمیم به چنین کاری گرفتید، می‌توانید این کتاب ارزشمند را در بخش کتاب‌های مدیریت، کارآفرینی و کسب‌و‌کار فروشگاه اینترنتی کتاب واوک پیدا کنید.