مجله اینترنتی واوک

شاهکارهای علمی تخیلی که حتماً باید بخوانید – قسمت دوم

اگر از همراهان همیشگی مجله واوک باشید،‌ به خاطر دارید که چند وقت پیش در «بخش اول مطلب شاهکارهای علمی تخیلی که حتما باید بخوانید»، پنج کتاب خواندنی و پرمخاطب از طبقه کتاب‌های جذاب علمی‌تخیلی را معرفی کردیم و حالا در این مطلب قصد داریم پنج شاهکار دیگر این بخش را بررسی کنیم.

 

کتاب‌های علمی تخیلیکتاب جنگ پیرمرد – جلد اول: جنگ پیرمرد

جان پِری در روز تولد ۷۵ سالگی‌اش دو کار می‌کند: اول به قبر همسرش سر می‌زند و بعد سرباز ارتش می‌شود. خبر خوب اینکه بشر بالاخره سفرهای میان‌ستاره‌ای را شروع کرده است و خبر بد اینکه سیاره‌های مناسب برای زندگی اندک هستند و نژادهای بیگانه بر سر تصاحب این سیاره‌ها با هم می‌جنگند. در نتیجه ما هم می‌جنگیم؛ هم برای دفاع از زمین و هم برای به چنگ آوردن ملک و املاک سیاره‌ای. جنگ کهکشانی دهه‌هاست که دور از زمین در جریان است: پر از خون و خشونت و خطر. خودِ زمین آرام است. بخش اعظم منابع بشر در دست «نیروی دفاعی مستعمرات» است. همه می‌دانند که وقتی به سن بازنشستگی برسند، می‌توانند به این نیروها بپیوندند. این نیروها جوان‌ها را نمی‌خواهد؛ آدم‌هایی می‌خواهد که آگاهی‌ها و مهارت‌های چند دهه زندگی را داشته باشد. وقتی کسی را از زمین ببرند، دیگر هرگز اجازه ندارد بازگردد. دو سال در جبهه‌ها خدمت می‌کنید و بعد اگر زنده بمانید، می‌توانید در یکی از سیارات مستعمره زندگی کنید. جان پری معامله را قبول می‌کند. اما او هم مثل بقیه ساکنان زمین حتی روحش خبر ندارد در فضا و در این جنگ چه خبر است. چون نبرد واقعی سال‌های نوری آن‌طرف‌تر از زمین رخ می‌دهد و بسیار سخت‌تر از چیزی است که به تصور کسی دربیاید. اما خود جان پری قرار است به چیزی تبدیل شود که حتی به تصورش هم درنمی‌آید. جلد اول کتاب جنگ پیرمرد به قلم جان اسکالزی و ترجمه حسین شهرابی منتشر شده است.

 

کتاب‌های علمی تخیلیکتاب جنگ پیرمرد – جلد دوم: تیپ اشباح

«تیپ اشباح» لقب سربازان نیروهای ویژه نیروی دفاعی مستعمرات است؛ گروهی از سربازان نخبه که آن‌ها را از DNA مردگان می‌سازند و به بهترین سربازهای ممکن برای سخت‌ترین عملیات‌ها تبدیل‌شان می‌کنند. جوان،‌ سریع و قدرتمندند و به وسواس‌ها، دغدغه‌های ذهنی و اخلاقی انسان‌های معمولی مبتلا نیستند. کیهان جای خطرناکی برای بشر است و از این هم خطرناک‌تر می‌شود. سه نژاد بیگانه بر ضدانسان متحد شده‌اند تا مانع توسعه‌طلبی و قدرت‌گیری ما در فضا شوند. عامل اتحادشان دانشمند نظامی خائن، چارلز بوتین است که از بزرگترین اسرار ارتش انسان باخبر است. یارد دیراک تنها انسانی است که می‌تواند جوابی برای سوال‌های بشر در این مورد پیدا کند؛ او هم از تیپ اشباح است. اما DNA او را از بوتین گرفته‌اند و محتویات ذهن بوتین را در مغزش سوار کرده‌اند. یارد باید بتواند به خاطرات بوتین دسترسی داشته باشد، اما این خطر هم هست که خود او هم خیانت کند. اتحاد بیگانه‌ّها آماده حمله به بشر می‌شود و بعضی از آن‌ها حتی نقشه بدتری در سر دارند.
تیپ اشباح از مجموعه جنگ پیرمرد نوشته جان‌اسکالزی است و حسین شهرابی آن را به فارسی ترجمه کرده است.

 

کتاب جنگ پیرمرد جلد سوم: آخرین مستعمره

جان پری از خدمت نظامی بازنشسته شده و حالا مباشر ارشد دهکده‌ای است بر دنیای مستعمراتی و دورافتاده هاکلبری. جان همراه با همسرش؛ جین ساگان جنگاور سابق نیروی ویژه، مشغول مزرعه‌داری است و حل و فصل دعواهای مردم محلی و رسیدگی به دخترخوانده نوجوان‌شان، زویی.
اما زندگی گذشته جان و جین رهایشان نمی‌کند تا به دنیای نظامی‌گری برگردند. هر چند این‌بار در مقام رهبران یک مستعمره جدید انسانی که قرار است سازندگانش ساکنان بزرگ‌ترین سیاره‌های مستعمراتی انسان باشند. اما برخلاف همیشه هدف از ساخت این مستعمره اقتصادی نیست و همین هم باعث می‌شود ناخواسته پایشان به بازی‌های سیاست میان‌ستاره‌ای کشیده شود، به کلاف سردرگمی از خیانت و توطئه و جنگ.
آخرین مستعمره جلد سوم مجموعه کتاب جنگ پیرمرد از جان‌اسکالزی است و حسین شهرابی آن را به فارسی ترجمه کرده است.

 

جنگاوران اختر ناو

جنگاوران اختر ناو نوشته رابرت انسون هاینلاین به ترجمه پیمان اسماعیلیان، داستان یک سرباز ساده است. سربازی از سده بیست‌ودوم. جوان هجده ساله‌ای مشتاق خدمت، که برای آموختن رزم به صف سربازان و جنگاوران مدافع زمین می‌پیوندد و طی این دوره رابطه میان وظیفه و بهایی را که باید برای آزادی پرداخت، در می‌یابد. او به عرصه جنگی بین‌ستاره‌ای و برای دفاع از سرزمینش پا می‌گذارد. در نبردهایی عجیب و باورنکردنی، در برابر دشمنانی بی‌ترحم و خون‌خوار و برای زنده‌ماندن می‌جنگد؛ شاید که وجودش تنها لحظه‌ای بیش‌تر، سد راه این موجودات برخاسته برای نابودی نژاد بشر و خاستگاهش شود.

 

کتاب‌های علمی تخیلیبازی اِندِر

اورسن اسکات کارد نویسنده کتاب بازی اِندِر به ترجمه پیمان اسماعیلیان داستانی را روایت می‌کند که پس از دو بار حمله بیگانگان به کره زمین که نژاد بشر را تا آستانه انقراض پیش می‌برد، حکومت جهانی برای تضمین پیروزی نوع بشر در جنگ بعدی و حفظ یکپارچگی سیاره دست به گزینش و پرورش نوابغ نظامی می‌زند و سپس آن‌ها را در نبردهایی شبیه‌سازی شده آموزش می‌دهد تا هنر جنگ را در ذهن‌های نوپا و تشنه دانایی‌شان نهادینه کند. پس طبیعی است که نخستین آموزش‌ها جنبه بازی داشته باشند.
اندرو – اندر- ویگین حتی در میان نوابغ دستچین شده نیز گل سرسبد و برتر برترین‌ها است، ولنتاین و برادر دگرآزارش،‌ پیتر دارای تمامی شرایط لازم و کافی برای انجام مأموریت موردنظر است. در عین حال که او چنان باهوش است که می‌داند وقت رو به پایان است. ولی آیا به‌قدر کافی باهوش است که زمین را نجات دهد؟

این پنج کتاب به همراه چندین کتاب ارزشمند دیگر در بخش کتاب‌های علمی‌تخیلی فروشگاه اینترنتی واوک در دسترس شما قرار دارند.