مجله اینترنتی واوک

فناور شو تا کامروا شوی

فناور شو تا کامروا شوی!

کتاب «علم بهتر است یا ثروت؟ با فناوری هر دو!» تلاش می‌کند تا دانش‌آموز ایرانی را با مفاهیمی نظیر «فناوری»، «ثبت اختراع» و… آشنا‌تر کند و او را به جای انتخاب میان «علم» و «ثروت»، به تلاش برای دست‌یابی به علم کاربردی و ثروت‌آفرین تشویق کند. در ادامه مطلب، با این کتاب از زاویه نگاه نویسندگان آن – علیرضا منسوب‌بصیری و یاسر خوش‌نویس – بیشتر آشنا می‌شوید.

می‌گویند وقتی همه دنبال طلا می‌گشتند تا ثروتمند شوند، عده‌ای با ساختن و فروختن وسایل جستجوگران طلا، ثروتمند شدند. کسب درآمد و خلق ثروت، راه‌های گوناگونی دارد که از گذشته تا امروز دست‌خوش تغییرات زیادی شده است. در گذشته اگر هنرمند بودی دست به هرچیزی که می‌زدی، طلا می‌شد. بعدها علم و به‌خصوص طب، اجر و قرب زیادی پیدا کرد و حکیم بودن معادل بود با داشتن زندگی خوب و کسب ثروت. با تغییر مدل مدرسه‌ها و باب شدن دارالفنون‌ها و پلی‌تکنیک‌ها، مهندسی هم برای خودش جایگاهی پیدا کرد و خیلی‌ها با تحصیل در دانشگاه تبدیل به مهندسان خوبی شدند که در صنایع مختلف در استخدام صاحبان سرمایه بودند. آن زمان احتمالا کسی با فروختن زمین سرمایه‌دار نشده بود! چون زمین هنوز گران نبود! آن‌چیزی که باعث خلق ثروت و سرمایه شده بود، نوآوری و پشتکار بود. نوآوری در طراحی و تولید محصولات جدید با فناوری جدید. این روزها بزرگترین ثروتمندان جهان، کسانی هستند که فناوری دراختیار دارند یا خدمات و محصولاتشان در حوزه فناوری‌های نوین و پیشرفته است.

شاغل بودن در فناوری‌های امروزی مستلزم دانش و مهارت‌هایی است که به تنهایی نه در علوم پایه، نه در هنر و نه در مهندسی و ریاضیات محض یافت می‌شود. این مهارت‌ها و ترفندها نکات ظریفی هستند که باید هم هنرمند باشی، هم عالم و هم فوت‌و‌فن بدانی… تا فناور بشوی.

این کتاب مجموعه‌ای از نکات و ترفند‌هایی در مورد فناوری‌ها است که دانستن آن برای هرکسی که می‌خواهد کسب‌و‌کاری دانش‌بنیان داشته باشد، لازم است. امید است بیان آن به زبان ساده و مخاطب نوجوان نقشی موثر در ترویج علم و فناوری ایفا کند.

کتاب «علم بهتر است یا ثروت؟ با فناوری هر دو!»  به کوشش واحد نشر واوک منتشر شده و هم‌اکنون در دسترس شما قرار دارد.