مجله اینترنتی واوک

برترین ناشران ایرانی سال ۹۶ معرفی شدند

برترین ناشران ایرانی سال ۹۶ معرفی شدند

در هفته‌ای که گذشت علاوه بر آغاز به‌کار سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اتفاقات زیادی در دنیای کتاب رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • برترین ناشران ایرانی سال ۹۶ معرفی شدند

در مراسم افتتاحیه سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ناشران برگزیده سال ۹۶ معرفی و از آن‌ها تجلیل شد. این ناشران در بخش‌های ناشران بزرگ‌سال و کودکان و نوجوان و همچنین بخش غیرخصوصی برگزیده شدند. سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» روز سه‌شنبه کار خود را آغاز کرد، این نمایشگاه تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی (ره) برپا خواهد بود.

 

  • نوبت سگ‌ها برگزیده شد

جایزه «مهرگان» برگزیدگانش را شناخت. رمان «این سگ می‌خواهد رکسانا را بخورد» نوشته قاسم کشکولی رمان برگزیده بخش ادب این جایزه شد. «نوبت سگ‌ها» از سروش چیت‌ساز نیز برگزیده مجموعه داستان این بخش شد. این جایزه در بخش علم نیز برگزیده خود را از حوزه محیط‌زیست انتخاب کرد، «اکولوژی و محیط‌زیست خودمونی» از نصرت‌الله صفاییان به‌عنوان برگزیده این بخش معرفی شد.

 

  • این سی و ششمین فراخوان است

فراخوان سی‌وششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران منتشر شد. آثار ارسالی به این دوره جایزه کتاب سال باید برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۶ منتشر شده باشند تا در بهمن‌ماه سال جاری معرفی و برگزیده شوند. پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان و ناشران، کتاب یا کتاب‌های ارسالی خود را به دبیرخانه این جایزه ارسال کنند.

 

  • طریقِ بِسمِل شدن پس از ده سال

رمان «طریقِ بِسمِل شدن» نوشته محمود دولت‌آبادی پس از ۱۰ سال انتظار در نشر چشمه منتشر شد. «بر امواج» نوشته مارگارت اتوود با ترجمه نسترن ظهیری رمانی است که انتشارات ققنوس آن را منتشر کرده است. متافیزیک کتابی ۱۷۳ صفحه‌ای نوشته «استیون مامفورد» با ترجمه محمد یوسفی و «آن مادران، این دختران» نوشته بلقیس سلیمانی نیز توسط نشر ققنوس عرضه شده‌اند. «خواب‌هایت را در این خانه تعریف نکن محمود» نوشته عباس سلیمی آنگیل را نیز انتشارات هیلا وارد بازار نشر کرده است.

 

  • روزهایی برای خالق سووشون

سیمین اعجازی در ادبیات داستان‌نویسی بود و معجزه بزرگ‌تر این خالق رمان، گشودن راه پیش پای زنان بود تا ذهنیات ظریف زنانه پا در رکاب داستان و رمان شود و داستان و داستانک در گونه‌های متنوع و خمیرمایه‌های اجتماعی در قالب نثر بزایند. ۹۷ سال پیش در هشتمین روز از اردیبهشت‌ماه سیمین دانشور از خطه دانش و ادب‌پرور شیراز متولد شد. امسال این روز مصادف با آیین بازگشایی خانه موزه جلال و سیمین بود.