مجله اینترنتی واوک

دولت‌آبادی سرگذشت «سهراب»، «سیاوش» و «اسفندیار» را روایت می‌کند

دولت‌آبادی سرگذشت «سهراب»، «سیاوش» و «اسفندیار» را روایت می‌کند

عصر روز شنبه، سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران به کار خود پایان داد تا سال کاری جدیدی برای مؤلفان و ناشران ایرانی آغاز شود. علاوه بر این، در هفته گذشته خبرهای زیادی در حوزه کتاب منتشر شد. اگر شما فرصت نکردید این خبرها را دنبال کنید؛ بیاید با هم چند سرخط خبری از دنیای کتاب را مرور کنیم.

 

سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران؛ پرمخاطب‌ترین در دنیا

سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عصر روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و جمعی از مقامات و فعالان حوزه نشر به کار خود پایان داد. در این مراسم امیرمسعود شهرام‌نیا -قائم‌مقام این دوره نمایشگاه کتاب تهران- به حضور بیش از ۲۱۰۰ ناشر در بخش داخلی، بیش از ۵۵۰ ناشر در بخش خارجی و عرضه بیش از ۵۰۰ هزار عنوان کتاب اشاره کرد. نکته جالب توجه آنکه طبق اعلام این مقام مسئول، نمایشگاه کتاب تهران از حیث تعداد بازدیدکننده بزرگترین و از حیث گستردگی دومین نمایشگاه بزرگ کتاب در دنیا است. نکته آخر اینکه برآوردها نشان می‌دهد حدود ۱۳۰ میلیارد تومان کتاب در این دوره از نمایشگاه به فروش رفته است.

 

«آخرین بازماندگان» در افق

پیرز توردی از نویسندگان خلاقی است که آثارش مورد توجه مخاطبان در سراسر جهان قرار گرفته و جایزه‌های معتبری را نیز دریافت کرده است که از این جمله باید به جایزه ادبی کودکان گاردین اشاره کرد.
«ویروس چشم‌قرمز» اولین مجموعه از سه‌گانه «آخرین بازماندگان» نوشته پیرز توردی است که با ترجمه مریم منتصرالدوله در ۳۲۳ صفحه توسط نشر افق به بازار آمده است. افق همچنین «اتحاد سیاه‌دلان» دومین مجموعه از سه‌گانه «آخرین بازماندگان» را در ۳۴۰ صفحه منتشر کرده است.

 

«بزغاله‌های ابری» به بلونیا رسیدند

کتاب «بزغاله‌های ابری» نوشته افسانه شعبان‌نژاد که برای خردسالان به چاپ رسیده بود به تازگی به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر شده است. این کتاب با تصویرگری‌های خیال‌انگیز طراحی شده است تا خواننده خردسال با ورق‌زدن صفحه صفحه آن، گفت‌وگو و بازی، بزی بزغاله را با بزغاله‌های ابری در خیال خود مجسم کند. داستان این کتاب درباره بزغاله‌ای است که ساعت‌ها به بازی مشغول بوده است و بعد راه خانه‌اش را گم می‌کند گریه‌کنان به این‌سو و آن‌سو می‌دود، شخصیت‌هایی مانند چوپان ابری و گله بزغاله‌های ابری‌اش حتی گرگ ابری، او را از تنهایی در می‌آورند.
آن‌طور که در خبرها آمده، پیش از این فیلم پویانمایی «بزغاله‌های ابری» نیز با اقتباس از همین کتاب در امور سینمایی کانون تولید و به تازگی به همراه هفت اثر دیگر کانون که به زبان انگلیسی برگردانده شده‌اند، هم‌زمان با پنجاه‌و‌پنجمین نمایشگاه کتاب بولونیا در فروردین ۹۷ رونمایی و عرضه شده است.

 

۲۵ اردیبهشت؛ روز بزرگداشت فردوسی

۲۵ اردیبهشت به نام شاعر پرآوازه ایران، روز فردوسی نام‌گذاری شده است. امسال همانند سال‌های گذاشته برنامه‌هایی برای بزرگداشت این شاعر بزرگ برگزار شد. حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال ۳۲۹ هجری در روستای باژ از توابع طابران توس چشم به جهان گشود. در گرماگرم دوران پرتشنج تاریخ ایران که فرهنگ و زبان فارسی در تاخت و تاز حکومت‌های غیرایرانی و زبان‌های عربی و ترکی رو به اضمحلال بود و زبان رسمی محافل بالای اجتماع و مکاتبات دیوانی و تالیفات علمی به زبان بیگانه بود؛ وی برای پاسداشت زبان فارسی تلاش بسیار کرد و اثر جاودانه شاهنامه را به نگارش درآورد.

 

دولت‌آبادی سرگذشت «سهراب»، «سیاوش» و «اسفندیار» را روایت می‌کند

در روز بزرگداشت جهانی حکیم ابوالقاسم فردوسی، محمود دولت‌آبادی از انتشار تازه‌ترین کار خود با عنوان «برنایان جاودان» خبر داد، کاری که شامل برخوانی سرگذشت سهراب، سیاوش و اسفندیار در شاهنامه است.
محمود دولت‌آبادی در خصوص این اثر می‌گوید: «خوانش درست شاهنامه و ارائه «برنایان جاودان» فرصتی است تا متون کلاسیک که بخش عمده‌ای از فهم آثار ادبی را شامل می‌شود در اختیار علاقه‌مندان و جوانان قرار گیرد.»
ناگفته نماند محمود دولت‌آبادی پیش از این هم تجربه و شانس شنیدن داستان بر دار کردن حسنک وزیر از کتاب تاریخ بیهقی را در اختیار علاقه‌مندان متون ادبی کلاسیک قرار داده است.