مجله اینترنتی واوک

آشنایی با جایزه ادبی صادق هدایت

 

بنیاد صادق هدایت سالانه جایزه ادبی صادق هدایت را به داستان‌های کوتاه منتشر نشده در زمینه ادبیات داستانی به زبان فارسی اعطا می‌کند. بنیاد صادق هدایت و وب‌گاه سخن این مسابقه ادبی را تا سال ۱۳۸۵ به طور مشترک برگزار می‌کردند، ولی از سال ۱۳۸۵ به بعد بنیاد صادق هدایت به‌تنهایی آن را برگزار می‌کند.

در سال ۹۶ شانزدهمین دوره این رقابت ادبی برگزار شد که همه علاقه‌مندان و فارسی‌زبانان از کشورهای همسایه و دیگر کشورها می‌توانستند با ارسال فقط یک داستان کوتاه منتشر نشده خود، در این مسابقه شرکت کنند. براساس اعلام دبیرخانه جایزه، این داستان‌ها تا اول آبان‌ماه ۱۳۹۶ از نقاط مختلف داخل یا خارج از کشور دریافت شدند.
دبیر جایزه ادبی صادق هدایت بیان می‌کند: «ما مسابقه صادق هدایت را از مادیات دور نگاه داشته‌ایم که یکی از مهمترین علل شفافیت و سلامت آن است. به نفر اول تندیس صادق هدایت و به سه نفر دیگر لوح تقدیر اهدا می‌شود. تمام هزینه‌های این مسابقه را دفتر هدایت به عهده دارد و هیچ‌گونه کمک مالی از داخل یا خارج از کشور را نپذیرفته‌ایم.»

ناگفته نماند دفتر صادق هدایت با همکاری مؤسسات ادبی خارج از کشور، مجموعه بهترین داستان‌های مسابقه را در خارج از ایران چاپ و منتشر کرده است. مجموعه داستان‌های برگزیده ۹دوره‌ مختلف از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹ جشنواره صادق هدایت با گردآوری و ویرایش آرام روانشاد، در کتابی با نام «توی این رختخواب نرم خوابم نمی‌برد» با چاپ انتشارات مروارید در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران سال ۹۴ عرضه شد.

به نقل از جهانگیر هدایت (دبیر جایزه ادبی هدایت) در شانزدهمین دوره این مسابقه، ۱۶۰۰ داستان کوتاه دریافت شده است. به طور کلی تعداد آثاری که از شهرستان‌ها حتی شهرهای کوچک و روستاها دریافت شده از تهران بسیار بیشتر است.

از میان ۱۰ داستان برتر شانزدهمین دوره این جایزه، برندگان نهایی به این شرح معرفی شدند:

  • برگزیده بهترین داستان: عباس باباعلی برای «پابلندی‌های یک قرمساق» که تندیس هدایت به او اهدا شد.
  • برگزیدگان مقام دوم (به صورت مشترک): خورشید رشاد برای داستان «روز سبیل»؛ سیده هدی قاسمیان برای داستان «زومبا»؛ و معصومه اکبری برای داستان «یک دنیا بیست و چهار» که لوح تقدیر به آنها اهدا شد.