مجله اینترنتی واوک

پاسخ‌های کوتاه «استیون هاوکینگ» به پرسش‌هایی بزرگ

پاسخ‌های کوتاه «استیون هاوکینگ» به پرسش‌هایی بزرگ

اولین پنج‌شنبه خردادماه‌تان به‌خیر و خوشی. دنیای کتاب هفته پرخبری را پشت‌سر گذشته است پس بدون مقدمه بیشتر، با هم «‌سرخط‌هایی از دنیای کتاب در هفته‌ای که گذشت» را مرور می‌کنیم.

 

جایزه‌ ادبی «پروین اعتصامی» فراخوان داد

دبیرخانه هشتمین دوره جایزه ادبی «پروین اعتصامی» برای دریافت آثار تألیفی و ترجمه‌ای زنان در شش رشته فراخوان داد. آن‌طور که در خبرها آمده است، هشتمین دوره جایزه ادبی «پروین اعتصامی» با هدف بزرگداشت مقام و شخصیت شاعر نامدار ایران پروین اعتصامی، رشد و اعتلای خلاقیت‌ها و آفرینش‌های ادبی بانوان، معرفی چهره‌های شاخص زنان ادیب و پژوهنده وتقدیراز زنان درعرصه زبان و ادب فارسی از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تابستان سال جاری برگزار می‌شود.

 

«فیلیپ راث» در گذشت

«فیلیپ راث» نویسنده نامدار آمریکایی که از مهم‌ترین رمان‌نویسان قرن بیستم میلادی به شمار می‌رود، در سن ۸۵ سالگی درگذشت. «فیلیپ راث» متولد سال ۱۹۳۳ در نیوجرسی آمریکا بود و پس از اتمام تحصیلاتش در دانشگاه شیکاگو، در همان دانشگاه به تدریس ادبیات مشغول شد. وی در مجموعه رمان‌هایش آمریکا را از دریچه تناقضات شخصی خود مورد کاوش قرار می‌داد و به موضوعاتی چون هویت،‌ اخلاقیات، فناپذیری بشر می‌پرداخت و یکی از اصلی‌ترین شکل‌دهندگان ادبیات آمریکا در نیمه دوم قرن ۲۰ میلادی بود. راث در سال ۲۰۱۰ آخرین رمانش را به نام «شکست‌ناپذیر» نوشت و یک سال بعد خود را از نویسندگی بازنشسته کرد. از جمله جوایز ادبی که «فیلیپ راث» در طول شش دهه نویسندگی کسب کرده می‌توان به دو جایزه کتاب ملی آمریکا، سه جایزه پن فاکنر، جایزه فرانس کافکا، جایزه ملی منتقدین کتاب، جایزه مدیسی فرانسه و جایزه من بوکر اشاره کرد.

 

کتاب ایرانی به مرحله نهایی معتبرترین مسابقه جهانی کتاب‌های آشپزی رسید

کتاب «شیرینی‌های خشک» تالیف «سمیرا جنت‌دوست» به جمع سه اثر نهایی نامزد جایزه اصلی مسابقه «گورمند» راه یافت. مسابقه گورمند برای کتاب‌های آشپزی (Gourmand Cookbook Awards) معتبرترین مسابقه جهانی بین کتاب‌های آشپزی دنیا و رقابتی آزاد بین کشورهای مختلف است. کشور برگزارکننده این مسابقه که از سال ۱۹۹۵ شروع به فعالیت کرده، فرانسه است و هدف از برگزاری آن معرفی بهترین کتاب‌های جهان در صنعت غذاست. هر سال بیش از ۲۰۵ کشور با حداقل ۲۹ هزار عنوان کتاب از سراسر دنیا در این رقابت شرکت می‌کنند.

 

بوکر بین‌الملل به «پروازها» رسید

«اُلگا توکارزوک» به عنوان اولین نویسنده لهستانی برای نگارش رمان «پروازها» موفق به کسب جایزه ادبی بوکر بین‌الملل، ویژه برترین آثار داستانی ترجمه شده به زبان انگلیسی از سراسر جهان شد. امسال بیش از ۱۰۰ رمان از سراسر جهان متقاضی شرکت در جایزه بوکر بین‌الملل بودند و در نهایت «اُلگا توکارزوک» در رقابت با دو برنده پیشین این جایزه یعنی «هان کانگ» و «لازلو کراسناهورکایی» موفق به کسب این جایزه ادبی شد.

 

پاسخ‌های کوتاه «استیون هاوکینگ» به پرسش‌هایی بزرگ

«پاسخ‌هایی کوتاه به پرسش‌‌هایی بزرگ» آخرین اثر «استیون هاوکینگ» فیزیکدان و نظریه‌پرداز برجسته جهان پیش از مرگ است که حالا قرار است از طریق انتشارات «جان مورای» در فصل پاییز (ماه اکتبر) به چاپ برسد. این کتاب که در واقع پاسخ‌های این دانشمند سرشناس به مهم‌ترین سوال‌های زمان ماست به عنوان منتخبی از عمیق‌ترین، در دسترس‌ترین و بهنگام‌ترین تاملات «هاوکنیگ» و برگرفته از آرشیو شخصی او توصیف شده است و به موضوعات گوناگونی از ایجاد جهان، سیاه‌چاله‌ها، هوش بیگانگان، اهمیت فضا و مخاطرات و نویدهای هوش مصنوعی و… می‌پردازد.

 

خاطرات پرستار اژدها منتشر شد!

خاطرات پرستار اژدها یک مجموعه هشت جلدی است که از سوی انتشارات شهر قلم منتشر شده و نامه نگاری‌های پسری به نام ادوارد به دایی‌اش را شامل می شود. «چگونه با اژدها کنار بیاییم: خاطرات پرستار اژدها»، یکی از پرفروش‌ترین آثار در حوزه‌ ادبیات کودکان بریتانیا است که سال ۲۰۱۲ نامزد جایزه‌ کتاب‌های خنده‌دار رولد دال هم شده بود.
مجموعه‌داستان «هفت‌گنبد» نوشته محمد طلوعی هم به تازگی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب پنجاه و ششمین عنوان از مجموعه «ادبیات امروز» است که این ناشر چاپ می کند.
احمد اکبرپور هم از ترجمه و انتشار دو رمان کودکش با عنوان «من نوکر بابا نیستم!» و «امپراتور کلمات» به زبان ترکی استانبولی در ترکیه خبر داده است. آن‌طور که این نویسنده اعلام کرده است، این روزها «من نوکر بابا نیستم!» در آستانه چاپ یازدهم است و «امپراتور کلمات» هم هشت سال پیش چاپ و برگزیده چند جایزه بین‌المللی شده است.
به «هنر مردن» برسیم که به قلم پل موران به تازگی با ترجمه اصغر نوری توسط نشر مرکز منتشر و راهی بازار نشر شده است.