مجله اینترنتی واوک

جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹ هم اهدا نمی‌شود؟

جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹ هم اهدا نمی‌شود؟

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

بیست‌وششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال فراخوان داد

فراخوان بیست‌وششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی منتشر شد. این دوره جایزه با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی در سه بخش تألیف، ترجمه و تصحیح که برای نخستین‌بار طی سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) به زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف (غیر از ایران) چاپ شده است، در بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.

 

۵ رمان نامزد جایزه بوکر طلایی شدند

به مناسبت پنجاهمین سال برگزاری جایزه کتاب «بوکر» به عنوان مهم‌ترین جایزه ادبیات داستانی بریتانیا، قرار است بهترین برنده این رویداد ادبی در طول تمام ادوار برگزاری به عنوان برنده «بوکر طلایی» انتخاب شود. هریک از داوران برترین برنده هر دهه را انتخاب کرده‌اند و برنده «بوکر طلایی» از طریق رأی مردم در سایت این جایزه ادبی انتخاب می‌شود. برنده نهایی این جایزه روز هشتم جولای در جشنواره ۵۰ سالگی «من بوکر» در مرکز «ساوث بنک» لندن معرفی خواهد شد.

 

سه رمان اولی در فهرست کوتاه جایزه ادبیات داستانی زنان

 نخستین رمان‌های ایموجن هرمس گوار، جسی گرین‌گرس و الیف بتومن در فهرست کوتاه جایزه ادبیات داستانی زنان جای گرفتند. همچنین سه رمان دیگر متعلق به مینا کنداسامی، جسمین وارد و کامیلا شمسی است. برنده این جایزه در تاریخ ششم ژوئن معرفی خواهد شد. جایزه ادبیات داستانی زنان که در گذشته با نام «جایزه اورنج» شناخته می‌شد، «برتری، اصیل بودن و قابلیت دسترسی» در نوشته‌های انگلیسی زنان سراسر جهان را مورد بررسی قرار می‌دهد. این جایزه از سال ۱۹۹۶ در حال برگزاری است.

 

جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۹ هم اهدا نمی‌شود؟

رئیس بنیاد آلفرد نوبل اعلام کرد که اعطای جایزه نوبل ادبیات در سال آینده نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. پس از این که آکادمی سوئدی نوبل، تصمیم گرفت به دلیل حواشی مربوط به رسوایی اخلاقی، برای اولین‌بار در هفت دهه اخیر جایزه نوبل ادبیات را در سال ۲۰۱۸ برگزار نکند و به جای آن در سال ۲۰۱۹ دو برنده اعلام کند، حالا رئیس آکادمی نوبل اعلام کرده که در سال آینده نیز اعطای این جایزه قطعی نیست.

 

شاخه‌ها در باد ریشه‌ها در خاک

کتاب «شاخه‌ها در باد ریشه‌ها در خاک» نوشته مصطفی رحماندوست راهی بازار شد. مصطفی رحماندوست در این کتاب داستان دو نهالی را روایت می‌کند که تنها دوست یکدیگر بودند و با هم از آفتاب جان می‌گرفتند و با باران سیراب می‌شدند.

رمان «تراتوم» نوشته رؤیا دستغیب به‌تازگی توسط نشر افق عرضه شده است. تراتوم دومین رمان این داستان‌نویس است که در آن سعی کرده مسیر اولین رمانش را دنبال کند و مرزهای واقعیت و خیال را از میان بردارد.

«کتاب سپید» نوشته «هان کانگ» برنده کُره‌ای جایزه بین‌المللی «من بوکر» سال ۲۰۱۶، به فارسی ترجمه و منتشر شد.

کتاب «در کارگه خیال»؛ بررسی جایگاه خیال در آثار استاد محمود فرشچیان توسط انتشارات سوره مهر به نویسندگی امیر رضایی نبرد منتشر شد.

رمان «بی‌قراری» که با ۱۶۶ بار تجدید چاپ عنوان پرفروش‌ترین کتاب سال ۲۰۱۷ ترکیه را از آن خود کرد، به فارسی ترجمه و منتشر شد؛ بی‌قراری داستان دختری ایزدی در دوران قدرت‌گیری داعش است.