مجله اینترنتی واوک

جشنِ کتاب در جوار زاینده رود

جشنِ کتاب در جوار زاینده رود

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • جشنِ کتاب در جوار زاینده رود

آن‌طور که در خبرها آمده است، بیست‌و‌چهارمین جشنواره دوسالانه کتاب اصفهان با هدف ایجاد انگیزه در مولفان و مترجمان و همچنین ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان اقشار مختلف جامعه برگزار می‌‌شود. آثار شرکت‌کننده در این جشنواره، در گروه‌های کلیات، دین و فلسفه،‌ روانشناسی و علوم‌تربیتی، حقوق، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و اقتصاد زبان و زبان‌شناسی، علوم خاص، علوم عملی و هنر و معماری و ادبیات، تاریخ و جغرافیا ارزیابی می‌شود.

ناگفته نماند متقاضیان شرکت در بیست‌و‌چهارمین جشنواره دوسالانه کتاب اصفهان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌توانند به وب‌سایت Isfahan.farhang.gov.ir مراجعه کنند. مهلت ارسال آثار هم تا اول شهریورماه سال جاری اعلام شده است.

 

  • فراخوانی برای هفدهمین‌بار

هفدهمین دوره جایزه ادبی صادق هدایت فراخوان داد. در این فراخوان شرایط شرکت در این رقابت ادبی اعلام شده و پایان مهرماه سال جاری آخرین مهلت ارسال آثار به دفتر این جایزه بیان شده است. معرفی داستان‌های برتر و اسامی برندگان و اهدای جوایز در مراسم بهمن‌ماه ۱۳۹۷ انجام می‌شود.

 

  • چوبه دار برنده جایزه والتر اسکات

جایزه رمان تاریخی «والتر اسکات» در سال ۲۰۱۸ به اثری از بنجامین مایزر نویسنده انگلیسی رسید. داستان چوبه دار به‌عنوان برگزیده مهم‌ترین جایزه ادبی در حوزه رمان‌های تاریخی انتخاب شد. جایزه «والتر اسکات» به نام نویسنده اسکاتلندی رمان‌های تاریخی، نمایشنامه و شعر نام‌گذاری شده است و به آثاری که برای اولین‌بار در انگلیس، ایرلند، یا کشورهای مشترک‌المنافع در سال گذشته منتشر شده است، اهدا می‌شود.

 

  • رییس‌جمهور گم شده است!

انتشارات لیتل براون ناشر کتاب رییس‌جمهور سابق آمریکا می‌گوید فروش رمان کلینتون با استقبال عجیبی روبرو شده است. طبق گفته این انتشارات بیش از ۱۵۰ هزار نسخه از کتاب «رییس‌جمهور گم شده است» که به‌صورت مشترک توسط «بیل کلینتون» و «جیمر پترسون» نوشته شده است، در اولین هفته انتشار این کتاب به فروش رفته است.

 

  • جایزه مدال کارنگی در جایی که دنیا تمام می‌شود

جرالدین مک‌کریان، نویسنده بریتانیایی که بیش از ۱۶۰ کتاب نوشته است، جایزه ادبی «مدال کارنگی»، قدیمی‌ترین و مهم‌ترین جایزه‌ ادبیات کودک انگلستان را تصاحب کرد. این جایزه برای رمان «جایی که دنیا تمام می‌شود» که درباره دو پسر اسکاتلندی است که در دریا گم شده‌اند به وی اعطا شد. جایزه مدال کارنگی در حوزه ادبیات کودک هرسال توسط موسسه کتابداری و اطلاعات انگلیس به بهترین اثر منتشرشده در بریتانیا در این حوزه اعطا می‌شود.

 

  • یک تکه زمین کوچک

رمان «فقط ده ساعت» نوشته احمد پوری، همچنین رمان «بند محکومین» از کیهان خانجانی و «قطارباز» (ماجرای یک خط) از احسان نوروزی کتاب‌هایی هستند که توسط نشر چشمه روانه بازار شده‌اند. نشر افق نیز به‌تازگی رمان «یک تکه زمین کوچک» نوشته الیزابت لِرد با ترجمه پروین علی‌پور و جلد چهارم رمان «دشت پارسوا: دو ریسمان جادویی» نوشته مریم عزیزی را وارد بازار نشر کرده است.

نشر آفرینگان نیز چهار کتاب برای کودکان و نوجوانان به چاپ رسانده است، کتاب «شاهزاده خانم و کره اسب» نوشته استیسی گرِگ با ترجمه معصومه رستم‌زاد، کتاب «گفتگو با مردم درباره غرب» نوشته روژه-پل درووا، «گفتگو با دخترهایم درباره عدم خشونت» نوشته ژاک سِمُلَن و کتاب «گفتگو با فرزندانم درباره فرازمینی‌ها» نوشته رولان لوئوک که هر سه کتاب اخیر توسط مهدی ضرغامیان ترجمه شده‌اند، این چهار کتاب هستند.