مجله اینترنتی واوک

کتاب استراتژی رسیدن به استراتژی

آیا روش شما برای تدوین استراتژی صحیح است؟

همیشه پرسش نخست این است؛ از کجا مطمئن‌اید که روش‌تان برای تدوین و طراحی استراتژی صحیح است؟

در سال‌هایی که به‌عنوان دانشجو، محقق یا مشاور حوزه استراتژی مشغول به فعالیت بوده‌ام، با نقطه نظرهای متفاوتی درباره استراتژی‌پردازی روبه‌رو شده‌ام. استراتژی در تصور برخی حاصل استفاده از ماتریس‌ها و ابزارهای مختلف و اتکا به نتایجی‌ست که از دل روش‌های عینی و کمی‌گرایانه به دست می‌آید، تا جایی که گاه این پنداشت سبب تقلیل مفهوم مدیریت استراتژیک به اندازه‌گیری و پایش کمی مجموعه‌ای از شاخص‌ها می‌شود. در سوی مقابل، برخی دیگر در برابر روش‌ها و چارچوب‌های مرسوم در استراتژی‌پردازی که عمدتا وام‌دار تفکرات دهه شصت تا هشتاد میلادی است، جبهه‌گیری می‌کنند و این روش‌ها را کاملا ناکارآمد می‌دانند؛ این دسته انتقادات نیز گاهی به ارائه الگوهای مبهم و آشفته‌ای می‌انجامد که فاقد خصیصه‌های لازم برای دستیابی به استراتژی است. اما هیچ کدام از این دو گروه پاسخی برای پرسش نخست ندارند…

آنچه خواندید بخشی از مقدمه سید حسین جلالی مترجم کتاب «استراتژی رسیدن به استراتژی» است که به قلم مارتین ریوز، نات هانس و جانمجایاسینها با ترکیب متوازنی از اندیشه و تجربه استراتژی به رشته تحریر درآمده است.

مقاله سال ۲۰۱۲ ریوز و همکارانش با نام «استراتژی‌تان نیاز به استراتژی دارد» در نشریه دانشکده کسب‌و‌کار هاروارد شروعی بر مسئله چرایی برتری یک رویکرد استراتژی بر سایر رویکردها و چگونگی گزینش رویکرد صحیح برای شرایط مختلف محیطی بود. ریوز و همکارانش سال‌هاست در سطوح ارشد گروه مشاوره بوستون و موسسه استراتژی بروس هندرسون به فعالیت‌های تحقیقاتی و مشاوره‌ای در حوزه تخصصی استراتژی مشغول‌ به تحقیق و مطالعه‌اند:

… در سال‌های اخیر رویکردهای استراتژی جدید و متعددی ارائه شده‌اند و انبار سلاح استراتژیست‌ها با مواردی مانند استراتژی اقیانوس آبی، نوآوری برهم‌زننده، نوآوری در مدل کسب و کار، ابررقابت و چارچوب‌های دیگر بسیار غنی شده است. مدیران اغلب از ما می‌پرسند که اندیشه ما چه تفاوتی با این موارد دارد. در واقع نیت ما افزودن دیدگاه رقیب دیگری به استراتژی نبوده است؛ بلکه خواسته‌ایم همه رویکردهای اصلی به استراتژی را ترکیب و به مدیران کمک کنیم تا دریابند هر رویکرد را تحت چه شرایطی به کار گیرند…

«استراتژی رسیدن به استراتژی» در کنار دیگر کتاب‌های مرتبط با استراتژی در فروشگاه اینترنتی کتاب واوک ارائه شده است. ما هم مطالعه این کتاب جذاب و مفید از مارتین ریوز و همکارانش را به شما پیشنهاد می‌کنیم.