مجله اینترنتی واوک

قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب لندن!

قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب لندن!

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

  • فراخوانی برای شاعران جوان

دومین جایزه «کتاب سال شعر جوان» (جایزه قیصر امین‌پور) فراخوان خود را منتشر کرد. این دوره از جایزه، با انگیزه شناسایی و معرفی استعدادهای جوان به جامعه ادبی کشور و تقدیر و حمایت از آنان با هدف اعتلای شعر امروز از میان مجموعه‌های منتشرشده سال ۱۳۹۶، برگزار می‌شود.

 

  • جایزه کتاب جورج اورول به خواننده رپ اهدا شد

مهم‌ترین جایزه کتاب سیاسی جهان به اثری از یک خواننده مشهور رَپ تعلق گرفت. «دارن مک‌گاروی» برای نگارش کتاب «فقر سفری» که به بررسی فقر در بریتانیا می‌پردازد، برنده جایزه «جورج اورولِ» ۲۰۱۸ شد. جایزه «جورج اورول» به نام نویسنده انگلیسی خالق «مزرعه حیوانات» و «۱۹۸۴» نام‌گذاری شده است و به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که توانسته‌اند ادبیات سیاسی را به اثری هنری تبدیل کنند.

 

  • ما که جوان هستیم

جایزه ۱۰هزار پوندی «دزموند الیوت»، مهم‌ترین جایزه ادبی برای نویسندگان نوقلم به رمان «ما که جوان هستیم» رسید، این رمان توسط چندین ناشر به علت ناکارآمد بودن از نظر تجاری رد شده بود. جایزه دزموند الیوت ویژه نویسندگان نوقلم انگلیسی است و سالانه به بهترین اثر داستانی که به زبان انگلیسی نوشته شده و در انگلستان به چاپ رسیده باشد، تعلق می‌گیرد.

 

  • این جایزه دیگر برگزار نمی‌شود!

اعضای انجمن خدمات کتابخانه‌ای کودکان اعلام کرد اسم جایزه لورا اینگلز وایلدر را عوض خواهد کرد و دیگر جایزه‌ای به این نام اهدا نخواهد کرد. این جایزه تاکنون به یاد لورا اینگلز وایلدر نویسنده و خبرنگار آمریکایی خالق مجموعه کتاب‌های «خانه کوچک» اهدا می‌شد. وایلدر برای کتاب‌های مشهور «خانه‌ای کوچک در چمنزار» شناخته می‌شود و اکنون این نتیجه به دست آمده که این کتاب‌ها سرشار از نگاه‌های نژادپرستانه درباره سیاهپوستان و بومیان آمریکا است. این جایزه ادبیات کودک از این پس با عنوان جایزه میراث ادبی کودکان اهدا می‌شود.

 

  • کتابی جدید از خالق هری‌پاتر

جی‌کی‌رولینگ خالق مجموعه «هری‌پاتر» نوشتن یک کتاب جدید دیگر را به پایان برد. رولینگ به جز مجموعه «هری‌پاتر» مجموعه رمان‌های جنایی با محوریت شخصیتی به نام کورموران استرایک را در کارنامه دارد که چهارمین کتاب از این مجموعه را با عنوان «سفید مرگبار» تا پایان سال ۲۰۱۸ راهی بازار می‌کند. این مجموعه جنایی که شامل «آوای فاخته»، «کرم ابریشم» و «حرفه شیطان» می‌شود با تمرکز بر ماجراهای یک بازرس به نام استرایک پیش می‌رود.

 

  • قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب لندن!

رمان جدید احمد پوری با عنوان «فقط ده ساعت» با محوریت موضوع مرگ توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد. رمان «جزیره‌ کامینو» نوشته جان گریشام با ترجمه سیدسینا میرعربشاهی، مجموعه داستان «رعد» نوشته زکریا تامر با ترجمه غلامرضا امامی و مجموعه داستان «قطار سریع‌السیر یوگسلاوی» نوشته یوسیپ نواکوویچ با ترجمه الهه شمس‌نژاد نیز کتاب‌هایی هستند که توسط نشر مروارید راهی بازار کتاب شده‌اند. انتشارات امیرکبیر نیز برای بیست و دومین بار اقدام به بازنشر کتاب «بامداد اسلام» نوشته مرحوم عبدالحسین زرین‌کوب کرد.

خبر مهم دیگر از بازار چاپ و نشر ترجمه ۱۴ قصه از مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نوشته  مهدی آذر خرمشاهی، معروف به مهدی آذر یزدی به زبان انگلیسی است. این ترجمه به درخواست موسسه دارالقرآن ولعتره لندن صورت گرفته است.