مجله اینترنتی واوک

خالق مرد عنکبوتی درگذشت

خالق مرد عنکبوتی درگذشت

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

قلم زرین در دستان برگزیدگان

برگزیدگان شانزدهمین دوره جایزه قلم زرین در بخش‌های مختلف معرفی شدند. کتاب «آبان در ترافیک» نوشته داوود لطف‌الله به عنوان برگزیده بخش شعر کودک و نوجوان معرفی شد. در بخش شعر بزرگسال کتاب «سیه مست سایه تاک» نوشته مرتضی امیری اسفندقیه و کتاب «گیلداد» نوشته حسن قلی‌پور به عنوان برگزیده داستان و رمان بزرگسال معرفی شدند.

 

بیمار انگلیسی برنده بوکر طلایی شد

داستان عاشقانه‌ مایکل اونداتیه در دوران جنگ برنده جایزه من بوکر طلایی شد. جایزه «بوکر طلایی» که قرار بود امسال به مناسبت پنجاهمین سال برگزاری جایزه «بوکر» به بهترین برنده این رویداد ادبی در طول تمام دوره‌های برگزاری آن اعطا شود، در نهایت به رمان پرفروش «بیمار انگلیسی» رسید. برنده این جایزه که از میان برندگان ۵۰ دوره این جایزه انتخاب شد توسط عموم و از میان ۵ نامزدی انتخاب شد که هیات داوران از میان ۵۱ برنده پیشین این جایزه برگزیده بودند.

 

با برگزیدگان کتاب سال یزد آشنا شوید

آیین اختتامیه دومین دوره کتاب سال یزد برگزار شد و برگزیدگان این دوره در بخش‌های مختلف معرفی شدند. محمد علی جعفری (کتاب خانه مغایرت) در بخش داستان، عالیه محرابی (کتاب به امضای گل سرخ) در بخش شعر، محسن عباسی هرفته (کتاب شرحی بر حفاظت معماری در ایران) در بخش معماری و حسین مسرت (کتاب یزد یادگار تاریخ) در بخش تاریخ در این دوره انتخاب و از آن‌ها تقدیر شد.

 

خالق مرد عنکبوتی درگذشت

«استیو دیتکو» نویسنده و نقاش داستان‌های مصور آمریکایی و خالق شخصیت مرد عنکبوتی در سن ۹۰ سالگی درگذشت. استیو دیتکو که در سال ۱۹۲۷ در جانستاون پنسیلوانیا به دنیا آمد، در اوایل کارش برای روزنامه‌های کُمیک مطلب می‌نوشت و کم‌کم عشقش به نوشتن کتاب‌های کمیک ابرقهرمانی بیشتر شد. در دوران سربازی نیز برای روزنامه‌هایی که در سندیکای نظامی بودند کار می‌کرد. پس از آن با «استن لی» مدیر بخش کمیک کمپانی «ماروِل» آشنا شد و به تیم آن‌ها ملحق شد که در آن تیم بزرگانی همچون «جک کِربی» حضور داشتند. زمانی‌که استن لی از طرح‌های اولیه جک کربی ناامید شد، استیو دیتکو را بیشتر به‌کار گرفت و با هم کتاب «مرد عنکبوتی» را خلق کردند.

 

زندگی خصوصی درختان در بازار کتاب

رمان «زندگی خصوصی درختان» نوشته آله‌خاندرو سامبرا با ترجمه ونداد جلیلی و همچنین «بی‌نهایت بلند و به‌غایت نزدیک» نوشته جاناتان سفران فوئر با ترجمه لیلا نصیری‌ها توسط نشر چشمه منتشر شدند. این انتشارات همچنین رمان «بند محکومین» نوشته کیهان خانجانی را عرضه کرده است. کتاب «موش و گربه به روایت عبید» اثر بزرگمهر حسین‌پور نیز توسط همین نشر به چاپ دوم رسید. بزرگمهر حسین‌پور در کتاب «موش و گربه به روایت عبید» هم با اتفاقات روز اخیر جامعه شوخی کرده و هم با اثر معروف عیبد زاکانی «موش و گربه».