مجله اینترنتی واوک

پرفروش‌های دنیای کتاب در نیمه اول سال ۲۰۱۸

پرفروش‌های دنیای کتاب در نیمه اول سال ۲۰۱۸

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

جایزه پروین به بانوان اهل قلم اعطا شد

هشتمین دوره «جایزه ادبی پروین اعتصامی» با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد. برگزیدگان این جایزه در بخش‌های پژوهش‌های ادبی، شعر، ادبیات نمایشی، ادبیات داستانی و ادبیات کودک معرفی شدند.

 

معرفی نامزدهای جایزه جایگزین نوبل

آکادمی جدیدی که قصد اهدای یک جایزه ادبی بین‌المللی را در سال ۲۰۱۸ به جای جایزه ادبی نوبل دارد با معرفی اسامی ۴۷ نویسنده از سراسر جهان، این رقابت را کلید زد. درحالی که اسامی نویسندگان در فهرستی اعلام شده، از مخاطبان خواسته شده است تا به یکی از نویسندگان این فهرست رای بدهند. این جایزه به اثر یا نویسنده‌ای که به انسانیت در جهان توجه دارد اهدا می‌شود و برنده می‌تواند از هر نقطه جهان باشد، به شرط این که ۲ اثر ادبی تاکنون منتشر کرده باشد و یکی از آن‌ها در ۱۰ سال اخیر منتشر شده باشد.

 

رمان ناتمام جین آستن در قاب تلویزیون

رمان ناتمام «جین آستن» نویسند نامدار انگلیسی سریال تلویزیونی می‌شود. آستن در سال ۱۸۱۷ چندماه قبل از مرگش درحال نوشتن رمان «سندیتن» بود. حالا قرار است این رمان ناتمام دستمایه ساخت یک سریال با هشت اپیزود ۶۰ دقیقه‌ای شود.

 

پرفروش‌های دنیای کتاب در نیمه اول سال ۲۰۱۸

۱۰ کتاب پرفروش نیمه نخست سال ۲۰۱۸ معرفی شده‌اند که کتاب «آتش و خشم: درون کاخ سفید ترامپ» اثر مایکل ولف پرفروش‌ترین کتاب سال تا به اینجای کار بوده است. «میز مگنولیا» از جوانا گینس، «وفاداریِ بالاتر» از جیمز کومی، «چین‌خوردگی در زمان» از مدلاین لنگل، «مرد سگی و بچه گربه‌ای» از دیو پیلکی، «یک روز از زندگی مارلون بوندو» از جیل توییس، «۱۲ قانون برای زندگی» از جردن بی. پترسون، «اوه، جاهایی که خواهی رفت» از دکتر زوس، «رییس‌جمهور گم شده است» از بیل کلینتون-جیمز پترسون و «تو یک کله‌شقی» از جن سینسرو در رده‌های بعدی پرفروش‌ترین‌ قرار دارند.

 

ترجمه جدید کتاب ژان پل سارتر در بازار

رمان «تهوع» نوشته ژان پل سارتر با ترجمه حسین سلیمانی‌نژاد توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شد. این رمان پیش‌تر توسط امیر جلال الدین اعلم ترجمه و نشر نیلوفردر دهه ۸۰ آن‌را به چاپ رسانده بود. انتشارات آفرینگان نیز دو رمان علمی-تخیلی «دورِ ماه» و «پنج هفته در بالن» از آثار ژول ورن را عرضه کرده است. خبر دیگر از بازار نشر اینکه جلد دوم تاریخ مدرن ایران، نوشته یرواند آبراهامیان، برجسته‌ترین تاریخ‌نویس معاصر، قرار است در ماه آگوست سال جاری میلادی منتشر شود. یرواند آبراهامیان از برجسته‌ترین تاریخ‌نگاران ایرانی به شمار می‌آید که تاکنون کتاب‌های پژوهشی با ارزشی از او درباره تاریخ ایران معاصر منتشر شده است.