مجله اینترنتی واوک

مجموعه‌ای از کتاب‌های ایرانی در دستان انگلیسی‌ها

مجموعه‌ای از کتاب‌های ایرانی در دستان انگلیسی‌ها

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

کدام اثر برنده چهاردهمین جایزه‌ ادبی «واو» می‌شود؟

نامزدهای چهاردهمین دوره‌ «جایزه‌ ادبی واو» از سوی دبیرخانه این جشنواره معرفی شدند. هیئت داوران این جایزه پس از مطالعه، بررسی و داوری ۸۰ رمان چاپ شده در سال ١٣۹۵، شش اثر را به عنوان نامزد دریافت عنوان بهترین رمان متفاوت سال معرفی کرد. این آثار عبارتند از: «او نیز در آرکادیاست» از نشر چلچله، «پرسه‌های شبانه با صورت‌های نجیب» از نشر داستان، «دلفین مرده»، «میم عزیز»، «همزاد» و «زندگی همین است» همگی از نشر چشمه، شش اثر معرفی شده هستند.

 

نامزدهای جایزه «بوکر» ۲۰۱۸ معرفی شدند

سیزده اثر به‌عنوان نامزدهای اولیه جایزه ادبی «من بوکر» در سال ۲۰۱۸ انتخاب شدند. این ۱۳ اثر از میان ۱۷۱ اثر متقاضی انتخاب شده‌اند. امسال نویسندگانی از کشورهای انگلیس، ایرلند، کانادا و آمریکا در این جایزه شرکت داده شده‌اند. پیش از این نویسندگان انگلیسی به حضور نویسندگان غیربریتانیایی اعتراض کرده بودند.
قرار است شش کتاب از بین این لیست به عنوان نامزدهای نهایی دریافت این جایزه در ۲۰ سپتامبر معرفی شوند. جایزه نفر برگزیده در ۱۶ اکتبر اعطاء خواهد شد. امسال من بوکر برای اولین بار رمان مصور نوشته نیک درانسو را در جایزه شرکت داده است.

 

مجموعه‌ای از کتاب‌های ایرانی در دستان انگلیسی‌ها

ده مجموعه کتاب ایرانی طی توافق میان موسسه انتشارات ۱۰M Publiction و آژانس ادبی پل به زبان انگلیسی ترجمه و در انگلستان منتشر می‌شود. کتاب‌های «چرا خدا چنین کرد»، «دوست داری…»، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، «ماجراهای ماهی طلایی»، «قصه‌های تصویری شاهنامه»، «قصه‌های تصویری گلستان»، «بوستان»، «کلیله و دمنه»، «دستانک‌های شنبه تا پنجشنبه» و «مجموعه کتاب‌های نارنجی» این ده مجموعه هستند.

 

رویاهایی پیش از شروع زمان

رمان «رویاهایی پیش از شروع زمان» به عنوان برنده مهم‌ترین جایزه ادبیات علمی ـ تخیلی بریتانیا انتخاب شد. موضوع این رمان درباره زمانی در آینده است که موضوع نازایی و ناباروری به‌طورکلی درمان شده است. این رمان نوشته «آن چارناک» است.

 

دورهمی ماهانه کتابخوانان انزلی

نشست کتابخوانی «توهم بخوان» با حضور دوستداران فرهنگ کتاب و کتابخوانی هرماه در یک روز مشخص در انزلی برگزار می‌شود. تاکنون پنج دوره از این نشست برگزار شده که پنجمین نشست با خواندن آثار نویسندگان معاصر «فروغ فرخزاد»، «احمد شاملو»، «نادر ابراهیمی» و «بیژن نجدی» با حضور علاقمندان برگزار شد. این برنامه فرهنگی با همکاری انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی، انجمن داستان هزار و یک شب و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی برگزار می‌شود.

 

راهت را پیدا کن

رمان «به من نگاه کن» نوشته الهام فلاح در انتشارت ققنوس منتشر شده است. این رمان درباره بیماری اوتیسم نوشته شده است که این روزها زیاد نامش را می‌شنویم و نوعی اختلال در برقراری روابط اجتماعی است. همچنین دیگر کتاب‌های تازه منتشرشده در نشر ققنوس کتاب «شاعری» (بوطیقا) از ارسطو با ترجمه رضا شیرمرز به انضمام فرهنگ اساطیر و اسامی یونانی و «کمبود» (نگاهی به کمبودهای فردی و اجتماعی) نوشته سِندهیل مولای ناتان و اِلدار سفیر با ترجمه حسین علیجانی رنانی هستند.
مجموعه «راهت را پیدا کن» از پرفروش‌های نیویورک تایمز و برنده مدال پرنتس چویس نیز به بازار عرضه شده است. آندریا بیتی و دیوید رابرتس نویسنده و تصویرگر این مجموعه با خلق شخصیت‌هایی به کودکان سراسر دنیا می‌گویند که ضمن شناخت استعدادهای خود، تلاش برای تحقق رویاهایشان را فراموش نکنند.