مجله اینترنتی واوک

روابط پنهان «پوتین» و «ترامپ» در رولت روسی

روابط پنهان «پوتین» و «ترامپ» در رولت روسی

 

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ‌داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

پیوند کتاب و سینما در سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

به مناسبت برگزاری سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن سینمای جوانان ایران و خانه کتاب به امضا رسید. براساس این تفاهم‌نامه که با هدف آموزش و ایجاد امکان تولید آثار مشترک، ترغیب فیلم‌سازان جوان به بهره‌برداری از ادبیات غنی فارسی و همچنین تولید فیلم اقتباسی منعقد شده، دومین روز از برگزاری جشنواره فیلم کوتاه تهران با نام «روز کتاب و سینما» نام‌گذاری و مقرر شده در مراسم «شب کتاب» دو جایزه از سوی خانه کتاب به نفرات برگزیده اختصاص یابد.

 

روابط پنهان «پوتین» و «ترامپ» در رولت روسی

کتاب «رولت روسی؛ روایت پنهان جنگ پوتین علیه آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ» نوشته مایکل ایزیکوف و دیوید کورن به بررسی چگونگی هک‌شدن انتخابات آمریکا به نفع ترامپ توسط پوتین می‌پردازد. این کتاب به قلم دو روزنامه‌نگار مشهور نوشته شده و حاوی یک داستان غیرقابل پیش‌بینی در تاریخ آمریکا است.

نویسندگان کتاب «رولت روسی؛ …» مدعی هستند که پوتین با کمک به ترامپ در رسیدن به ریاست جمهوری عملیاتی مخفی را برای فروپاشی دموکراسی ایالات‌متحده پی‌ریزی کرده است. این کتاب را انتشارات «توئلو» در ماه مارس سال جاری در قالب ۳۵۲ صفحه منتشر کرده است.

 

رونمایی از «بهترین نویسندگان ایران»

مراسم رونمایی و امضای مجموعه بزرگ «بهترین نویسندگان ایران» روز شنبه ۲۰ مردادماه در شهر کتاب مرکزی تهران برگزار می‌شود. این مجموعه در راستای پاسداشت نیم قرن تلاش نویسندگان ایرانی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان، تلاش کرده تا بهترین داستان‌ها را از بهترین نویسندگان ایرانی گردآوری کند.

 

ولادیمیر واینوویچ درگذشت

ولادیمیر واینوویچ، نویسنده، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس روس و از منتقدان سرسخت ولادیمر پوتین در سن ۸۵ سالگی درگذشت. این طنزنویس برجسته روسیه بر اثر حمله قلبی درگذشت. واینوویچ در سراسر زندگی خود از منتقدان سرسخت نابسامانی‌های موجود در شوروی سابق بود و از اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی، نارضایتی خود را از دولت حاکم در روسیه به صراحت ابراز می‌کرد. تا به حال چندین اثر از این نویسنده به فارسی ترجمه شده است که کتاب‌هایی چون «قصه‌هایی برای بزرگسالان» و «دادگاه ویژه» مهم‌ترین آن‌ها هستند که توسط آبتین گلکار ترجمه شده‌اند.

 

عروس چوپان‌ها به بازار کتاب می‌آید

ترجمه کتاب «عروس چوپان‌ها» شامل یکی از افسانه‌های قدیمی سومر به زودی توسط نشر ثالث منتشر و راهی بازار نشر می‌شود. این کتاب داستانی عاشقانه درباره خدایان و ایزدان سومری با زبانی لطیف و شاعرانه است و با ترجمه عباس صفاری، این روزها مرحله صحافی را طی می‌کند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز نسخه انگلیسی کتاب «نقره ماهی» را منتشر و روانه بازار کرده است. این کتاب را سیامک مظلومی به انگلیسی برگردانده است.