مجله اینترنتی واوک

کتاب‌ها سوژه کارتون‌ها و کاریکاتور‌ها می‌شوند

کتاب‌ها سوژه کارتون‌ها و کاریکاتور‌ها می‌شوند

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

فصلِ گرم کتاب

ایستگاه‌های کتاب‌خوانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به درون بوستان‌ها، تفرجگاه‌ها و فضاهای عمومی رفته‌اند تا پویش «فصلِ گرم کتاب» را برگزار کنند. این پویش با هدف ایجاد فضایی متفاوت در حوزه مطالعه برای مخاطبان کودک و نوجوان بر دو محور موضوعیِ «ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی» و «تقویت مهارت‌های زندگی (تمرین زندگی)» برگزار می‌شود. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پویش «فصل گرم کتاب» را با همکاری سازمان‌های فرهنگی هر استان برگزار می‌کند.

 

فراخوانی برای تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی

قرار است شبکه گروه‌های ترویج کتاب‌خوانی، افراد، گروه‌ها، تشکل‌های مردمی و نهادهای غیردولتی دارای فعالیت‌های مؤثر و نوآورانه در زمینه ترویج کتاب‌خوانی را انتخاب و معرفی کند، بنابراین پنجمین دوره جشنواره مروجان کتاب‌خوانی از سوی این شبکه با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد. شرکت‌کنندگان در این جشنواره می‌توانند در چند بخش جداگانه در این رقابت فرهنگی شرکت کنند. افراد و گروه‌هایی در این بررسی‌ها برگزیده شناخته می‌شوند که دارای شاخص‌هایی مانند تأثیر پایدار در گسترش کتاب‌خوانی میان مردم، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها و شیوه‌های اجرایی، استفاده مناسب از مشارکت مردم و چهره‌ها وغیره باشند.

 

کتاب‌ها سوژه کارتون‌ها و کاریکاتور‌ها می‌شوند

آبان ماه امسال و هم‌زمان با هفته کتاب، مسابقه ملی «کارتون و کاریکاتور با موضوع کتاب» توسط خانه کتاب برگزار می‌شود. خانه کتاب از تمام هنرمندان کاریکاتوریست و کارتونیست دعوت کرده تا در این مسابقه شرکت کنند و حداکثر سه اثر با موضوع کتاب تا ۲۵ شهریورماه ۹۷ به این موسسه ارسال کنند.

 

انتشار داستانی کوتاه از ارنست همینگوی برای نخستین‌بار

داستان کوتاهی از ارنست همینگوی که سال ۱۹۵۶ نوشته شده برای نخستین بار منتشر می‌شود. داستان «اتاقی در گاردن‌ساید» مشابه اغلب آثار «همینگوی» به موضوعاتی چون پاریس در زمان جنگ می‌پردازد. این داستان در کنار دیگر آثار این نویسنده آمریکایی در کتابخانه کنگره آمریکا و کتابخانه «جان اف کندی» در ماساچوست نگهداری شده است و حالا شش دهه پس از نگارش قرار است در شماره تابستان مجله «اِسترند» منتشر شود.

 

بازیگر ارباب حلقه‌ها سریال قلعه حیوانات را می‌سازد

اندی سرکیس بازیگر فیلم‌هایی مثل ارباب حلقه‌ها و مجموعه هابیت قرار است سریالی با الهام از رمان قلعه حیوانات جرج اورول بسازد. سرکیس قرار است این سریال را با همکاری مت ریوز فیلم‌نامه‌نویس فیلم‌هایی مثل بتمن بسازد. رمان قلعه حیوانات درباره گروهی از جانوران اهلی است که در اقدامی آرمان‌گرایانه و انقلابی، صاحب مزرعه آقای جونز را از مزرعه‌اش فراری می‌دهند تا خود اداره مزرعه را به‌دست بگیرند تا عدالت و رفاه ایجاد کنند.

 

شیدایی در بازار کتاب

رمان جنایی «پنهان در تاریکی» که به‌طور مشترک توسط ۳ نویسنده نوشته شده، توسط انتشارات هیلا منتشر و راهی بازار نشر شد. این رمان جنایی توسط فرزانه کرم‌پور، حامد معصومی و آسیه مشکی نوشته شده است. اتفاقات این رمان جنایی توسط یک مادر، پسر و دخترش روایت می‌شوند.

نشر چشمه نیز رمان «خانه پزشک» نوشته آن بیتی را با ترجمه شیرین ملک‌فاضلی عرضه کرده است. این رمان درباره زنی است که با بازگشت به مفهوم خانه، سعی دارد نوری بر رازهای تاریک و فراموش‌شده‌اش بتاباند.

کتاب سه‌گانه «شیدایی»، شاهکار لورن الیور؛ نویسنده آمریکایی است که به مقوله عشق در نوجوانان، یکی از خط قرمزهای نشر برای این گروه سنی می‌پردازد. این کتاب توسط انتشارات شهر قلم منتشر شده و با عناوین جنون، هیاهو و مرثیه با همکاری چند مترجم به فارسی برگردانده شده است.