مجله اینترنتی واوک

قبل از خواندن کتاب هیاهوی زمان چند موسیقی کلاسیک گوش کنید

قبل از خواندن کتاب هیاهوی زمان چند موسیقی کلاسیک گوش کنید!

هیاهوی زمان رمانی از جولین بارنز،‌ نویسنده مشهور انگلیسی است که به زندگی پرفرازونشیبِ دمیتری شوستاکوویچ آهنگساز بزرگ روس می‌پردازد؛ از جمله رابطه‌اش با استالین. این کتاب به قلم پیمان خاکسار به فارسی ترجمه شده است. پس بهتر است بدون توضیح بیشتر مقدمه پیمان خاکسار را درباره این کتاب بخوانید:

جولین بارنز نویسنده‌ی متولد ۱۳۴۶ لستر انگلستان نیاز چندانی به معرفی ندارد. او چهار بار نامزد جایزه‌ی بوکر شده است؛ برای طوطی فلوبر (۱۹۸۴)، انگلستان، انگلستان (۱۹۹۸)، آرتور و جورج (۲۰۰۵) و درک یک پایان (۲۰۱۱)، که کتاب آخری جایزه‌ی بوکر را نصیبش کرد. درک یک پایان با ترجمه‌ی آقای حسن کامشاد به فارسی منتشر شده است.

بارنز با اسم مستعار دن‌کاوانا چندین رمان جنایی با محوریت کارآگاهی به اسم دافی نوشته است.

هیاهوی زمان (The Noise Of Time) اولین رمانی است که بارنز بعد از کتاب برنده‌ی بوکرش (درک یک پایان) منتشر کرده. هیاهوی زمان یک رمان هیبریدی است- ترکیب داستان و زندگی‌نامه، بارنز پیش‌تر هم در دو رمان طوطی فلوبر و آرتور و جورج به ترکیب سراغ زندگی فلوبر و آرتور کانن دویل رفته و روایت خود را از زندگی‌شان ارائه داده. هیاهوی زمان درباره‌ی دمیتری دمیترپویچ شوستاکوویج از مشهورترین آهنگسازان قرن بیستم است. شوستاکوویچ به واسطه‌ی دورانی که درش زندگی می‌کرد زندگی پرفراز و نشیبی داشت. انقلاب را دید، دوران استالین و جنگ دوم جهانی و در نهایت دوران خروشچف را.

کسانی که گوش‌شان چندان با موسیقی کلاسیک آشنا نیست احتمالا والسی را که استنلی کوبریک در فیلم چشمان تمام‌بسته استفاده کرده به یاد دارند. آن والس ساخته‌ی شوستاکوویچ است که البته معرف خوبی برای آهنگساز نیست چون آثار مهمش حال و هوای بسیار متفاوتی دارند. خواندن این کتاب پیش نیاز نمی‌خواهد ولی پیشنهادم این است که قبل یا هنگام خواندن کتاب به چند اثر شوستاکوویچ گوش کنید؛ مثلا سمفونی پنج، هفت، یازده، پانزده، کوارتت زهی شماره‌ی هشت، کنسرتو پیانو شماره‌ی دو، کنسرتو ویلن شماره‌ی یک، بیست و چهار پرلود و فوگ برای پیانو و البته اپرای لیدی مکبث ناحیه‌ی متسنسک.

 شما می‌‌توانید کتاب هیاهوی زمان را در طبقه داستان خارجی فروشگاه اینترنتی واوک بیابید. در ادامه می‌توانید به یکی قطعه فوق‌العاده از ساخته‌‌های شوستاکوویچ گوش کنید: (خرید آلبوم)