مجله اینترنتی واوک

نامزدهای ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شدند

نامزدهای ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شدند

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید اخبار را پیگیری کنید،‌ این چند خط را بخوانید:

 

فراخوان جایزه جلال آل‌احمد

دبیرخانه یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد با دعوت از همه نویسندگان، پژوهشگران، پدیدآورندگان و ناشران برای ارسال آثار خود در گروه‌های چهارگانه فراخوان داد. آثار باید تا پایان شهریورماه جاری و در چهار گروه داستان بلند و رمان، مجموعه داستان کوتاه، نقد ادبی و مستندنگاری به دبیرخانه ارسال شوند. فقط کتاب‌هایی که برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۶ منتشر شده باشند، کتاب‌هایی که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل کشور به چاپ رسیده باشند و در یکی از چهار گروه بالا قرار گیرند، امکان حضور در بخش رقابت و داوری جایزه جلال را خواهند داشت.

 

نامزدهای ایرانی جایزه «آسترید لیندگرن» معرفی شدند

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نامزدهای خود را برای جایزه آسترید لیندگرن معرفی کرد. «جمشید خانیان» به‌عنوان نویسنده و «علی اصغر سیدآبادی» در امر ترویج کتابخوانی از سوی این انجمن معرفی شدند.

جایزه آسترید لیندگرن یکی از جایزه‌های بسیار معتبر بین‌المللی در رشته ادبیات کودک و نوجوان است، این جایزه پس از مرگ آسترید لیندگرن در سال ۲۰۰۲، هر سال به بهترین برنامه یا برترین افراد در رشته ادبیات کودک و نوجوان اهدا می‌شود و مبلغ آن پنج میلیون کرون سوئد است. شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان دیگر نهادهای ایرانی هستند که نامزدهایشان را برای این جایزه معرفی خواهند کرد.

 

برترین‌های تصویرگری براتیسلاوا در کرمان

کرمان و موزه معاصر صنعتی این شهر میزبان آثار منتخب تصویرگری دو سالانه براتیسلاوا است. دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا مهم‌ترین و منحصربه‌فردترین رویداد در زمینه تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است که با پشتیبانی یونسکو و همکاری شعبه‌های ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در کشور اسلواکی برگزار می‌شود.

امسال با هماهنگی‌های صورت گرفته میان مدیر اجرایی مسابقه دوسالانه تصویرگری و اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فرصتی فراهم شده است تا آثار منتخب این دوسالانه با همکاری سفارت اسلواک در قالب نمایشگاه در استان‌های مختلف ایران به نمایش گذاشته شود. این نمایشگاه تا پایان مردادماه برپاست.

 

برنده نوبل ادبیات درگذشت

ویدیادار سوراجپراساد نایپل مشهور به وی.اس. نایپل نویسنده و رمان‌نویس مشهور انگلیسی هندی تبار در سن ۸۵ سالگی درگذشت. وی در طول زندگی‌اش بیش از ۳۰ کتاب نوشت. نایپل در سال ۱۹۷۱ برنده جایزه بوکر و در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. رمان‌های «خانه‌ای برای آقای بیسواس» و «خم رودخانه» مهم‌ترین آثار او هستند که هر دو به زبان فارسی ترجمه شده‌اند.

 

عمه خانم و ماجراهای آبکی در بازار کتاب

مجموعه سه جلدی «عمه خانم و ماجراهای آبکی» نوشته فرهاد حسن‌زاده از سوی انتشارات نردبان منتشر شد. این کتاب منتشر شده تا کودکان را با صرفه‌جویی در مصرف آب و استفاده بهینه از آن آشنا کند.

داستان بلند «سوگ گوزن» اثر هومن قویدل از سوی نشر نیماژ وارد بازار شده است. این رمان دربردارنده چهار کاراکتر اصلی است که همگی آن‌ها در رهایی نیافتن از گذشته خود مشترک هستند.

انتشارات افق نیز به تازگی سه کتاب را عرضه کرده است. رمان «باغبان شب» نوشته جاناتان آکسیِر با ترجمه ثمین نبی‌پور، کتاب «عصر حجر پُرخطر» و کتابی از مجموعه «تاریخ ترسناک» با عنوان «سلحشوران سیاه و دژهای دودزده» هر دو از تری دیری با ترجمه پیمان اسماعیلیان این سه کتاب هستند که برای نوجوان تألیف و منتشر شده‌اند.