مجله اینترنتی واوک

آناناس ۲۰۱۸ به تصویرگر ایرانی رسید

آناناس ۲۰۱۸ به تصویرگر ایرانی رسید

در هفته‌ای که گذشت در دنیای کتاب اتفاق‌های زیادی رخ داده است. اگر شما هم فرصت نکردید این خبرها را دنبال کنید، خوب است این چند خط را بخوانید:

 

کتاب‌دوستان روستایی و عشایری معرفی می‌شوند

فراخوان پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب منتشر شد. قرار است این جشنواره با هدف گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور، پشتیبانی از اقدامات انجام شده و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و جلب‌توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب در جامعه برگزار شود. در این جشنواره ۱۰ نامزد روستا یا گروه عشایری برگزیده به‌عنوان «دوستدار کتاب» معرفی خواهند شد.

 

آناناس ۲۰۱۸ به تصویرگر ایرانی رسید

تصویرگر ایرانی رتبه سوم جایزه بین‌المللی آناناس ۲۰۱۸ را دریافت کرد، حمیده خسرویان در کنار دو تصویرگر اوکراینی و ایتالیایی این جایزه را دریافت کرده است. نمایشگاه آثار تصویرگران جهانی با نام آناناس ۲۰۱۸ با حضور تصویرگرانی از کشورهای مختلف و تصویرگران ایرانی در حاشیه نمایشگاه کتاب پکن برگزار شد.

 

آسمان سنگی بهترین رمان علمی‌تخیلی

«ان.کی جمیسین» نویسینده آمریکایی برای سومین‌بار موفق به کسب عنوان بهترین رمان علمی-تخیلی سال در جوایز ادبی هوگو شد و امسال با کتاب «آسمان سنگی» این جایزه را به خود اختصاص داد. در بخش بهترین رمان کوتاه (نوولا) «همه سیستم‌های قرمز» نوشته مارتا ولز و در بخش بهترین رمان خیلی کوتاه یا «نوولت» نیز «زندگی مخفی ربات‌ها» به‌عنوان بهترین‌ّها برگزیده شدند. جایزه هوگو از قدیمی‌ترین و معتبرترین جوایز در زمینه داستان‌نویسی علمی-تخیلی و خیال‌پردازی است و به افتخار هوگو گرنزبک بنیان‌گذار نخستین مجله علمی-تخیلی با نام «داستان‌های شگفت‌انگیز» نام‌گذاری شده است.

 

ادای احترام خالد حسینی به آیلان کردی

«نیایش دریا» جدیدترین اثر «خالد حسینی» نویسنده مطرح افغانی-آمریکایی که یک داستان نیمه‌بلند است قرار است ۳۰ اوت از سوی انتشارت بلومزبری منتشر شود. این اثر ادای احترامی است به «آیلان کردی»، کودک سه‌ساله سوری که جسد او در سال ۲۰۱۵ میلادی در سواحل ترکیه پیدا شد و واکنش‌های جهانی زیادی را به همراه داشت.

 

دخترکی که ابری به بزرگیِ برج ایفل را بلعیده بود

کتاب «رساله‌ای درباره طبیعت آدمی» نوشته دیوید هیوم با ترجمه جلال پیکانی، «روایت‌شناسی: مبانی نظریه روایت» نوشته مانفرد یان با ترجمه محمد راغب، «دخترکی که ابری به بزرگیِ برج ایفل را بلعیده بود» نوشته رومَن پوئرتولاس با ترجمه ابوالفضل الله‌دادی از سوی انتشارات ققنوس منتشر شدند. انتشارات هیلا نیز مجموعه داستان «تاخون» نوشته سیدحسین طبسی را وارد بازار کتاب کرده است.