مجله اینترنتی واوک

کتاب اسرار کار نوشته لزلو باک

«اسرار کار گوگل» را به دست بیاورید!

بسیاری از شرکت‌هایی که به خدمت‌رسانی گسترده و با‌کیفیت مشهورند، کارکنانشان را برای کسب رضایت مشتری تحت فشار قرار می‌دهند و در نتیجه نیروی متخصص و کاربلدی را که اصلی‌ترین سرمایه‌شان است، به مرور زمان فرسوده می‌کنند و فراری می‌دهند! به نظر شما شرکتی در سطح گوگل، با میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان هم همین رویه را پیش گرفته است؟ حتما پاسخ شما منفی است! ما می‌دانیم که گوگل بهترین جا برای کار کردن است! این گذاره فقط در ذهن من و شما نیست؛ مجله فورچون هم چند‌ بار گوگل را به این عنوان برگزیده است. در واقع گوگل به همان میزان که برای کاربران و مشتریانش محبوب است؛ برای کارکنانش جذاب است. به همین خاطر است که توانسته بیش از شصت هزار نفر از نوابغ و متخصصان را از سراسر جهان جذب کند!

گوگل در حالی که کارکنانش را نازپرورده می‌کند به کمک آنها ایده‌ها، محصولات و خدمات کم‌نظیری را خلق و به مشتریانش ارائه می‌کند. نظریه‌های سنتی رهبری بیشتر بر نتایج متمرکز می‌شوند تا بر کسانی که آن نتایج را ایجاد می‌کنند؛ و این اصلی است که گوگل آن را متحول کرده است تا «شادترین و بهره‌ور‌ترین محیط کاری در جهان» نام بگیرد.

اما چطور چنین چیزی ممکن است؟ مدیریت یک شرکت باید چه استراتژی را در پیش بگیرد که به میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان بی‌وقفه خدمت‌رسانی کند و در عین حال محیط کاری جذاب و دوست‌داشتی را برای کارکنانش فراهم کند؟ رمز کار مدیران گوگل چیست؟

پاسخ این سوال در کتاب اسرار کار یافت می‌شود، کتابی حاوی بینش‌هایی از درون گوگل که سبک زندگی و رهبری شما را تغییر خواهد داد! این کتاب نسخه فارسی کتاب Work Rules نوشته لزلو باک است.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب می‌خوانیم:

وقتی سخن از انگیزش کارکنان به میان می‌آید بی‌هیچ تردیدی شرکت گوگل در مقایسه با سایر شرکت‌ها در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌گیرد. در روزهای اولیه شکل‌گیری گوگل، پایه‌گذاران آن به جستجوی سازمان‌هایی پرداختند که در مراقبت و نگهداری کارکنان، راه‌اندازی نوآوری‌های فوق‌العاده و توسعه برندهای واقعا جذاب، مشهور بودند. قصد چنین جستجویی این بود که بتوانند بهترین استعدادها را جذب و نگهداری کنند و نتیجه همه آن تلاش‌ها، فرهنگ کاری در گوگل شد که اکنون آن را با این مشخصه‌ها می‌شناسیم: مزایای بسیار زیاد و متنوع، طراحی غیر‌متداول و عجیب محیط کاری، آزادی‌های جالب، انعطاف کاری و شفافیت.

گوگل به خاطر طراحی دفاتر کار بزرگ و اغلب غیر‌معمول مشهور است. با وجود تفریح، انعطاف، آزادی و مزایای متنوع که بهشت کارکنان به نظر می‌رسد، باورش دشوار است که گوگلی‌ها کارهای‌ شگفت‌آوری هم می‌کنند. محیط و فرهنگ کاری گوگل به گونه ای است که بیشترین خلاقیت را در کارکنانش برانگیخته می‌کند. گوگل به خوبی می‌داند که ایده‌های بزرگ با اجبار بدست نمی‌آید. آزادی در جستجو، محیط کاری دلخواه و آرام و وقت آزاد همگی سوخت‌های لازم برای فرآیند خلاقیت و در نتیجه محصولات مبتکرانه هستند. این کتاب، اسراری از شیوه‌های مدیریت سرمایه‌های انسانی در گوگل را تشریح می‌کند. نویسنده این کتاب تجربیات کاری خود در طراحی و شکل‌گیری این شیوه‌ها را داستان‌گونه و به تفصیل بیان می‌کند. تاکنون کتاب‌های متعددی درباره گوگل و این که چگونه کار می‌کند منتشر شده است. ویژگی متفاوت کتاب حاضر با کتاب‌های مشابه دراین زمینه، تبیین و تشریح کامل فرایندهای مدیریت سرمایه‌های انسانی مانند شناسایی و جذب استعدادها، آموزش و توسعه فردی، مدیریت عملکرد و ایجاد انگیزش در کارکنان گوگل است.

معرفی کتاب اسرار کار لزلو باک

کتاب اسرار کار را چه کسی نوشته است؟

بیاید با نویسنده کتاب اسرار کار هم بیشتر آشنا شویم. «لزلو باک»، معاون ارشد عملیات مردمی شرکت گوگل است. او رهبر امور سرمایه‌های انسانی در شرکت گوگل شامل تمام حوزه‌های مرتبط با «جذب استعدادها»، «آموزش و توسعه» و «نگهداشت» گوگلی‌ها است؛ یعنی بیش از پنجاه هزار نفر که در بیش از هفتاد دفتر کار در سراسر دنیا فعالیت می‌کنند! در دوران همکاری او، گوگل افتخارات زیادی نظیر بهترین شرکت برای کار کردن، برترین استخدام‌کننده از حیث تنوع ملیت، برترین استخدام‌کننده فارغ‌التحصیلان دوره‌های مدیریت کسب‌و‌کار، برترین شرکت برای زنان در حوزه تکنولوژی و… را کسب کرده است.

او همچنین تجربه همکاری با شرکت‌هایی نظیر جنرال الکتریک، مشاوران مک کنزی، همکاری با یک استارتاپ و نیز هم‌بنیانگذاری یک سازمان غیر‌انتفاعی فعال در حوزه جوانان را داشته است. از دیگر تجربیات او عضویت در هیئت امنای یک دانشگاه و نیز عضویت در هیات مدیره چندین شرکت در حوزه سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر است. لزلو، کارشناسی روابط بین‌الملل از دانشگاه پومانا و کارشناسی‌ارشد مدیریت کسب‌و‌کار از دانشگاه ییل دارد. در سال ۲۰۱۰ او عنوان «برترین مدیر اجرایی سال منابع انسانی» را از مجله‌ای به همین نام دریافت کرده است. در سال ۲۰۱۴ همان مجله او را یکی از ده فرد موثر در حوزه مدیریت منابع انسانی در طول دهه گذشته نامیده است.

با این حساب شک نکنید اگر به دنبال ایجاد نوآوری در سازمان خود هستید یا به ایده‌هایی برای تحول مدیریت نیروی انسانی شرکت‌تان نیاز دارید، این کتاب برای شما الهام‌بخش و راهگشا خواهد بود. اگر هم به‌تازگی به فکر راه‌انداختن کسب‌وکار جدیدی افتاده‌اید حتما اسرار کار گوگل به کارتان خواهد آمد!

کتاب اسرار کار (بینش‌هایی از درون گوگل که سبک زندگی و رهبری شما را تغییر خواهد داد) با ترجمه منصور شیرزاد (دکتری مدیریت رفتار سازمانی و مشاور مدیر‌عامل شرکت فناپ در امور سرمایه‌های انسانی) و سیدمحمدحسین میرمجیدی (کارشناس‌ارشد مدیریت کارآفرینی) در فروشگاه اینترنتی واوک در دسترس شما قرار دارد.