مجله اینترنتی واوک

همسفر با فیل‌نایت؛ از قله فوجی تا معبد نایک

همسفر با فیل‌نایت؛ از قله فوجی تا معبد نایک

این مطلب یک «معرفی کتاب» به معنای رایجش نیست؛ به اشتراک گذاشتن یک تجربه خوشایند است؛ یا حتی پیش از آن، ثبت یک تجربه خوشایند. وقتی شروع به خواندن سمفونی کفش‌ها کردم، انتظار چنین کتابی را نداشتم: تا این اندازه داستان‌گو، پرکشش و جذاب. با «فیل نایت» همراه شدم؛ پابه‌پایش رفتم؛ از پرتلند تا توکیو؛ در سفر به دور دنیا؛ از قله فوجی تا معبد نایک. من هم همراهش چشم‌به‌راه بودم تا اولین کفش‌های تولید اونیتسوکا به بندر برسد. چقدر در لذت و هیجان آن دویدن‌های چند‌کیلومتری شریک شدم. دویدن‌هایی که راه‌حل مشکلات در پی‌شان پدیدار می‌شد؛ و اگرنه دست‌کم آرامش‌بخش بود. راستش انگار این کتاب من را هم شیفته دویدن کرده…

از جزئیات که بگذریم -بماند برای این که خودتان کتاب را بخوانید- «سمفونی کفش‌ها» لذت ناب شریک شدن در تجربه یک زندگی دیگر را به من هدیه داد. لذتی که مدت‌ها در خاطرم خواهد ماند.
قرار شد سمفونی کفش‌ها را خودتان بخوانید؛ اما حیفم آمد که این چند خط از متن کتاب را اینجا برایتان ننویسم:

زودتر از همه از خواب بیدار می‌شدم. پیش‌تر از پرندگان و قبل از خورشید. لیوان قهوه‌ام را می‌نوشیدم. با عجله تکه‌ی بزرگی از نان تست می‌لمباندم. شلوارک و گرمکنم را می‌پوشیدم. بندهای کفش سبز دویدنم را می‌بستم و نرم و بی‌صدا از در پشتی می‌زدم بیرون.
حرکت‌های کششی پا، همسترینگ‌ها و کمر را انجام می‌دادم و با غرغر قدم‌های سنگین و کند آغازین را بر روی جاده‌ی خنک پوشیده در مه صبحگاهی برمی‌داشتم. راستی چرا همیشه شروع کردن این همه سخت است؟
نه ماشینی، نه کسی و نه هیچ‌نشانه‌ای از زندگی. من بودم و من و دنیایی که گویی تنها برای من بود. گرچه، به نظر می‌رسید درخت‌ها به طور غریبی متوجهم هستند. و باز، مثل همیشه،‌ این اورگان بود. درخت‌ها می‌دانستند و همیشه هوایت را داشتند.
با خودم گفتم چه جای زیبایی برای متولد شدن…

و با همین سبک‌و‌سیاق داستانی و جذاب، خواننده سمفونی‌کفش‌ها، ماجرای راه‌اندازی یک تجارت میلیاردی را می‌خواند.

کتاب سمفونی کفش‌ها؛ خاطرات بنیان‌گذار شرکت نایک، به قلم فیل‌نایت منتشر شده و علیرضا پارسائیان و نیلوفر خوش‌زبان آن را به فارسی ترجمه کرده‌اند. این کتاب در کنار دیگر کتاب‌ها با موضوع زندگینامه در فروشگاه اینترنتی واوک ارائه شده است.