مجله اینترنتی واوک

کتاب مسری؛ راهکارهای بازاریابی ویروسی

با بازاریابی ویروسی؛ کسب‌وکارتان را بر سر زبان‌ها بیاندازید!

در سال‌های اخیر در مورد شاخه‌های نوین بازاریابی از جمله بازاریابی ویروسی، بحث‌های مختلفی صورت گرفته است و در این میان می‌توان برای کتاب «مسری؛ راهکارهای بازاریابی ویروسی»  جایگاهی متمایز نسبت به کتاب‌های مشابه درنظر گرفت. این کتاب تسری پیداکردن هر پدیده‌ای را نه به شکل کلی که با بیان جزییات و فرمول‌های خاص آن بیان کرده است که مبتنی بر تحقیقاتی است که در لابراتورهای بازاریابی و تبلیغات دنیا انجام شده و نتایج آن هم‌اکنون و در قالب همین کتاب‌ در دسترس عموم قرار گرفته است.

کتاب «مسری؛ راهکارهای بازاریابی ویروسی» که تاکنون به ۲۶ زبان ترجمه شده؛ حکایت پوست‌اندازی بازاریابی در اقتصاد فوق‌رقابتی امروز است. مسری نوشته جونا برگر (Jonah Berger)، استاد دانشگاه پنسیلوانیا، در رده آن‌ کتاب‌هایی است که خیلی زود معروف شدند. این کتاب از پدیده‌ای رشک‌برانگیز در کسب‌و‌کار سخن می‌گوید که رسیدن به آن، بی‌اغراق نهایت آرزوی هر کارآفرینی است. فرآورده یک کسب‌و‌کار، چون در گفتار مردم جاری شود و بین ساکنان کوی‌و‌برزن رواج و رونق گیرد، آن وقت کار، یکسره شده است و کارآفرین آنچه را که رویا می‌دانسته، در واقعیت به نظاره می‌نشیند. مسری، افسون‌زدایی از این افسون شگفت‌انگیز تجارت است و قدم‌به‌قدم نشان می‌دهد که چگونه می‌توان نامحسوس به ذهن و زبان مردم راه یافت و پیام خود را در مقیاس میلیون‌ها میلیون، آن هم با زحمت اندک گسترش داد.

این کتاب قرار است مساله همه‌گیر شدن اتفاقات را به طور کامل بشکافد. منظورم از «اتفاقات» مجموعه‌ای است از شایعات، اخبار، اطلاعات، محصولات، ایده‌ها، پیام‌ها و ویدیوهای مختلف. همه‌چیز از گردآوری اعانه در ایستگاه‌های رادیویی محلی گرفته تا پیام‌های اخلاقی و جنسی مختلفی که به فرزندان‌مان توصیه می‌کنیم. منظورم از کلمه «همه‌گیر» پخش‌شدن بین مردم است. انتقال نفر به نفر اخبار و اطلاعات از طریق رو در رو یا اثرات اجتماعی که آن اتفاق روی مردم می‌گذارد. من و همکارانم در این پژوهش و حین بررسی تعدادی از مسائل همه‌گیر، متوجه چند موضوع شدیم؛ دستوری ساده برای محبوب کردن محصول، ایده و رفتارهایی که در نظر دارید…

پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال در سال ۲۰۱۳ که در طبقه مدیریت، کارآفرینی و کسب‌و‌کار فروشگاه اینترنتی کتاب واوک با ترجمه نیوشا عاشورزاده عرضه می‌شود، شاید همان حلقه مفقوده کسب‌و‌کار و فعالیت اجتماعی شما باشد که در صورت یادگیری دقیق آموزش‌های آن، تحقق اهداف شما کاملا در دسترس و امکان‌پذیر شود.