مجله اینترنتی واوک

ایده عالی مستدام

این کتاب را بیشتر از یک بار بخوانید!

در حال قدم زدن در یک پارک هستید؛ به خواسته‌هایتان از زندگی فکر می‌کنید؛ خواسته‌هایی که کم‌کم رنگ رویا به خود گرفته‌اند و شما حس می‌کنید که فاصله‌یتان با آنها روزبه‌روز در حال زیاد شدن است. در همین فکر‌ها هستید که یک صدا، یک تصویر یا یک اتفاق ساده، چراغی در ذهن شما روشن می‌کند! حس می‌کنید ایده‌ای در ذهن شما متولد شده که می‌تواند کسب‌و‌کار و زندگی‌یتان را دستخوش تغییرات جدی‌ کند؛ حالا باید چه کار کنید؟ از کجا شروع می‌کنید؟ ایده‌تان را با چه کسی و چطور در میان می‌گذارید؟ چگونه یک دوست، شریک یا سرمایه‌گذار را برای عملی‌کردن ایده‌تان با خود همراه می‌کنید؟ و…
واقیعت این است که هر روز هزاران ایده به ذهن انسان‌ها می‌رسد. اما فقط برای اجرای برخی از آنها گام‌های جدی برداشته می‌شود و از این میان تعداد بسیار کمی‌ هم به یک کسب‌وکار موفق تبدیل می‌شوند. مسئله اینجاست که تولد یک ایده در ذهن تنها نقطه شروع یک رقابت است. رقابتی که پیروزی در آن نیاز به انگیزه، دانش و مهارت دارد. با این مقدمه قصد دارم کتابی را به شما معرفی کنم که با مطالعه آن به خوبی می‌توانید مسیر اجرایی کردن ایده‌هایتان را دنبال کنید.
کتاب «ایده عالی مستدام» ترجمه کتاب «Made to Stick» است که توسط دو برادر با نام‌های چیپ هیث و دن هیث نوشته شده است. چیپ هیث استاد دانشکده عالی کسب و کار در دانشگاه استنفورد است و درس استراتژی کسب و کار و سازمان تدریس می‌کند. او مشاور طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف از جمله گوگل، گپ و انجمن قلب آمریکاست. برادر دیگر، دن هیث عضو ارشد مرکز حامی کارآفرینان اجتماعی است و پیش از این در مقام پژوهشگر در دانشکده بازرگانی هاروارد فعالیت می‌کرده است.
این کتاب بیش از هر چیز به رشد دادن و ماندگار کردن ایده‌ها و همراه کردن دیگران برای عملیاتی کردن آنها پرداخته است. کتاب «ایده عالی مستدام» سرشار از داستان‌های کوتاه از مشاغل و افراد گوناگون است. نثر روان و مثال‌های ملموس و قابل درک این کتاب، دامنه مخاطب آن را بسیار گسترده کرده است و موجب شده تا بسیاری از افراد متناسب با سطح اطلاعات و نیاز خود از این کتاب بهره ببرند.
نگارندگان این کتاب شش اصل را برای ماندگار کردن ایده‌ها پیشنهاد می‌دهند: «ساده»، «غیرمنتظره»، «ملموس»، «معتبر»، «احساسی» و «داستانی».

ایده عالی مستدام

اینکه هر کدام از این اصول شش‌گانه به چه ویژگی‌هایی در ارتباط با موفقیت در «ماندگار کردن» ایده‌ها اشاره دارد، در فصل‌های جداگانه‌ای از کتاب بیان شده است؛ آن هم به زبانی خواندنی و جذاب.
ناگفته نماند که کتاب «Made to Stick» تا امروز به ۲۸ زبان ترجمه شده است و در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز و وال‌استریت ژورنال قرار دارد و ۲۴ ماه در فهرست پرفروش‌ترین‌های بیزینس‌ویک قرار گرفته است. این کتاب توانسته است در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر حوزه کسب و کار جای بگیرد و رتبه ۱۰ کتاب‌های حوزه کسب و کار سایت آمازون را به خود اختصاص داده است. این کتاب با نام جذاب و متناسبِ «ایده عالی مستدام»؛ به همت موسسه آریاناقلم و توسط سید رامین هاشمی و مجتبی اسدی به فارسی برگردانده شده است، کتابی که به جرات می‌توان گفت، ارزش بارها خواندن را دارد.
این کتاب را از فروشگاه اینترنتی واوک می‌توانید خریداری کنید.